Bransch
SNI-kod 02.2: Drivning
I SNI 02.2 (drivning) har 133 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (46 %), Google Analytics (26 %) och Microsoft 365 (23 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 02.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 02.2
SNI-kod 02.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress46 %
- Google Analytics26 %
- Microsoft 36523 %
- One.com20 %
- DMARC none17 %
- Google Tag Manager15 %
- reCAPTCHA13 %
- Loopia11 %
- Universal Analytics (nedlagd)11 %
- Karriärsida10 %
- DMARC reject9 %
- Cookiebot8 %
- One.com Website Builder7 %
- Google Workspace5 %
- DMARC quarantine5 %
- Oderland5 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)4 %
- Cookie Notice4 %
- Meta Pixel4 %
- Google Ads3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 019 %
- 1–960 %
- 10–4917 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr11 %
- 1–10 mnkr39 %
- 10–100 mnkr38 %
- Minst 100 mnkr8 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 46 % | 47 % | 1× |
| Google Analytics | 26 % | 31 % | 0,8× |
| Microsoft 365 | 23 % | 33 % | 0,7× |
| One.com | 20 % | 18 % | 1,1× |
| DMARC none | 17 % | 25 % | 0,7× |
| Google Tag Manager | 15 % | 18 % | 0,8× |
| reCAPTCHA | 13 % | 16 % | 0,8× |
| Loopia | 11 % | 12 % | 1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 11 % | 11 % | 1× |
| Karriärsida | 10 % | 14 % | 0,7× |
| DMARC reject | 9 % | 8 % | 1,2× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,2× |
| One.com Website Builder | 7 % | 7 % | 1× |
| Google Workspace | 5 % | 11 % | 0,5× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
| Oderland | 5 % | 3 % | 1,8× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 4 % | 1 % | 2,6× |
| Cookie Notice | 4 % | 2 % | 2,1× |
| Meta Pixel | 4 % | 11 % | 0,3× |
| Google Ads | 3 % | 11 % | 0,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 02.2
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 02.20 | Drivning | 133 |
Bolag med SNI-kod 02.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Sveaskog Förvaltnings Aktiebolag556016-9020 · Stockholm | Optimizely (Episerver)ZendeskKarriärsida+8 till | 500–999 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Stora Enso Skog Aktiebolag556009-5589 · Falun | WikinggruppenDMARC reject | 200–499 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Sydved Aktiebolag556171-0814 · Jönköping | MailchimpGoogle AdsKarriärsida+8 till | 100–199 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Nordic Green Group AB556859-7677 · Huskvarna | WixKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Vallsta Skogsmaskiner Aktiebolag556324-2741 · Vallsta | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Rundvirke Skog Aktiebolag556301-7390 · Marmaverken | WordPressMailchimpGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Carlsson & Persson Skogstjänst AB556604-7345 · Åsarp | Microsoft 365 | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr | |
| H.Persson Skogsavverkningar Aktiebolag556602-1183 · Åsbro | Duda | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| J Amréns Skogsmaskiner AB556821-9959 · Hammarstrand | WordPresscookiemanager.dk | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| MKP Sverige AB556867-9301 · Eksjö | JoomlaCookieFirstMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Nordmalings Skogsmaskiner AB556872-7266 · Nordmaling | WordPressKarriärsidaComplianz+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Jome Skog Aktiebolag556546-0259 · Malung | jomeskog.se | Loopia | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Roland Westerlunds Skogsmaskiner Aktiebolag556290-9712 · Hemmingsmark | WixGoogle Workspace | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Nordic Wood Supply AB559367-2487 · Sundsvall | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+1 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Naturentreprenader i Stockholm AB556771-2939 · Märsta | MonoGoogle AnalyticsCookiebot+2 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Tuulik Entreprenad AB556733-3595 · Kristinehamn | WordPressKarriärsidaCookieYes+2 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Bodafors Skogstjänst Aktiebolag556400-3555 · Nässjö | bodaforsskogstjanst.se | Microsoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
| Curras Transport Aktiebolag556394-8206 · Edsbyn | curras.nu | One.com Website BuilderOne.com | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
| Fallaskog Aktiebolag556672-8464 · Finspång | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Forsbyboda Entreprenad Aktiebolag556220-1326 · Frövi | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerLoopia | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Gransås Skogs- och Lantbruks Aktiebolag556307-9226 · Älmeboda | gransas.se | Oderland | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
| Johan Adolfsson's Skogstjänst AB556641-3661 · Svärdsjö | WordPressOderland | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| RMV Skog AB559062-0307 · Valbo | WeplyGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Skarpås Maskin AB556635-5169 · Hammerdal | skarpasmaskin.se | One.com Website BuilderKarriärsidaOne.com | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
| Åslins Entreprenad AB559142-2992 · Kälarne | WordPressUC SigillMicrosoft 365+1 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 133 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 02.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 022, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 02.2 har en webbplats?
133 svenska bolag med SNI-kod 02.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 02.2?
WordPress: 61 av 133 bolag i branschen (46 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (26 %) och Microsoft 365 (23 %).





















