Bransch
SNI-kod 08.120: Utvinning av sand, grus och berg samt utvinning av lera och kaolin
I SNI 08.120 (utvinning av sand, grus och berg samt utvinning av lera och kaolin) har 66 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (58 %), Microsoft 365 (50 %) och Google Analytics (32 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (6 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 08.120 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 08.120
SNI-kod 08.120 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress58 %
- Microsoft 36550 %
- Google Analytics32 %
- Karriärsida24 %
- reCAPTCHA20 %
- Universal Analytics (nedlagd)20 %
- DMARC none17 %
- Google Tag Manager14 %
- Cookiebot11 %
- Loopia11 %
- One.com11 %
- Complianz8 %
- DMARC quarantine8 %
- One.com Website Builder8 %
- DMARC reject6 %
- Google Workspace6 %
- Matomo6 %
- Wix6 %
- WooCommerce6 %
- CookieYes5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 08 %
- 1–948 %
- 10–4932 %
- 50–19912 %
- 200 eller fler0 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr0 %
- Under 1 mnkr0 %
- 1–10 mnkr12 %
- 10–100 mnkr68 %
- Minst 100 mnkr20 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Universal Analytics (nedlagd) är 1,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 58 % | 47 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 50 % | 33 % | 1,5× |
| Google Analytics | 32 % | 31 % | 1× |
| Karriärsida | 24 % | 14 % | 1,7× |
| reCAPTCHA | 20 % | 16 % | 1,2× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 20 % | 11 % | 1,8× |
| DMARC none | 17 % | 25 % | 0,7× |
| Google Tag Manager | 14 % | 18 % | 0,7× |
| Cookiebot | 11 % | 6 % | 1,8× |
| Loopia | 11 % | 12 % | 0,9× |
| One.com | 11 % | 18 % | 0,6× |
| Complianz | 8 % | 3 % | 2,7× |
| DMARC quarantine | 8 % | 6 % | 1,3× |
| One.com Website Builder | 8 % | 7 % | 1,1× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,8× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,6× |
| Matomo | 6 % | 1 % | 5,2× |
| Wix | 6 % | 4 % | 1,7× |
| WooCommerce | 6 % | 4 % | 1,5× |
| CookieYes | 5 % | 4 % | 1× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 08.120
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Aktiebolaget Sydsten556108-2990 · Malmö | WeplyKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Johansson Grus & Mark Entr. Aktiebolag556263-4880 · Perstorp | WordPressBrevoMicrosoft 365 | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Prospekteringsteknik i Norrland AB556564-9000 · Norsjö | proteknorr.se | WordPressKarriärsidaMatomo+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Aktiebolaget Nybrogrus556134-1164 · Påryd | nybrogrus.se | KarriärsidaGoogle AnalyticsSoliditet Merit+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Br Isakssons Markteknik AB556912-8126 · Kalix | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| H. Dahlqvist Åkeri i Zinkgruvan Aktiebolag556438-1738 · Zinkgruvan | Hemsida24Google WorkspaceMisssite | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Ledins Grus Aktiebolag556086-2426 · Gunnarskog | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Roma Grus Aktiebolag556130-1036 · Romakloster | WordPressGoogle AnalyticsComplianz+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Krossekonomi556097-3223 · Uppsala | KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Bröderna Björklunds Grus Aktiebolag556406-0936 · Olofström | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerGoogle Workspace+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Nordschakt i Hedemora AB556674-0766 · Hedemora | WordPresscookiemanager.dkMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Råsjö Kross Aktiebolag556093-6360 · Hudiksvall | UmbracoUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Boggs Grus Aktiebolag556076-3830 · Mora | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Bröderna Anderssons Grus Aktiebolag556476-4396 · Burträsk | WordPressKarriärsidaMatomo+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Gustav R. Johansson Aktiebolag556063-0450 · Ljungby | KarriärsidaGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Krossteknik i Linköping Aktiebolag556236-3589 · Linköping | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Peter Flygts Gräv & Transport Aktiebolag556471-3203 · Norrköping | WixKarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Schweden Splitt Aktiebolag556438-8246 · Mörrum | WordPressGoogle Analytics | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Frölén Kross Aktiebolag556103-1385 · Härnösand | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Jämt-Kross AB556536-6449 · Brunflo | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Slåttx AB556923-5053 · Ljusdal | WordPressreCAPTCHALoopia | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Eke Grus Aktiebolag556117-1868 · Märsta | Hemsida24reCAPTCHAGleSYS | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Fullerö Ekonomi & Förvaltning AB556483-3068 · Storvreta | WixGleSYS | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Grävtjänst i Mora AB556661-9150 · Mora | WordPressMicrosoft 365DMARC quarantine | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Hansson Transport i Ockelbo AB556291-1296 · Ockelbo | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+1 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 66 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 08.120 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 08120, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 08.120 har en webbplats?
66 svenska bolag med SNI-kod 08.120 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 08.120?
WordPress: 38 av 66 bolag i branschen (58 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (50 %) och Google Analytics (32 %).













