Bransch
SNI-kod 10.3: Beredning och hållbarhetsbehandling av frukt, bär och grönsaker
I SNI 10.3 (beredning och hållbarhetsbehandling av frukt, bär och grönsaker) har 103 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (58 %), Microsoft 365 (32 %) och Google Analytics (30 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är Shopify (8 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 10.3 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 10.3
SNI-kod 10.3 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress58 %
- Microsoft 36532 %
- Google Analytics30 %
- DMARC none19 %
- One.com17 %
- Meta Pixel16 %
- reCAPTCHA16 %
- Klarna15 %
- Loopia13 %
- Karriärsida12 %
- Google Tag Manager10 %
- DHL9 %
- DMARC quarantine8 %
- Shopify8 %
- Swish8 %
- Cookiebot7 %
- Shopify Payments7 %
- Universal Analytics (nedlagd)7 %
- CookieYes6 %
- Google Ads6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 035 %
- 1–938 %
- 10–4918 %
- 50–1996 %
- 200 eller fler3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr8 %
- Under 1 mnkr28 %
- 1–10 mnkr28 %
- 10–100 mnkr24 %
- Minst 100 mnkr12 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Klarna är 2,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 58 % | 47 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 32 % | 33 % | 1× |
| Google Analytics | 30 % | 31 % | 1× |
| DMARC none | 19 % | 25 % | 0,8× |
| One.com | 17 % | 18 % | 0,9× |
| Meta Pixel | 16 % | 11 % | 1,4× |
| reCAPTCHA | 16 % | 16 % | 1× |
| Klarna | 15 % | 6 % | 2,3× |
| Loopia | 13 % | 12 % | 1,1× |
| Karriärsida | 12 % | 14 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 10 % | 18 % | 0,5× |
| DHL | 9 % | 3 % | 2,9× |
| DMARC quarantine | 8 % | 6 % | 1,3× |
| Shopify | 8 % | 3 % | 2,4× |
| Swish | 8 % | 4 % | 1,9× |
| Cookiebot | 7 % | 6 % | 1,1× |
| Shopify Payments | 7 % | 3 % | 2,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 7 % | 11 % | 0,6× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,3× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 10.3
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 10.31 | Beredning och hållbarhetsbehandling av potatis | 12 |
| 10.32 | Juice- och safttillverkning | 45 |
| 10.39 | Annan beredning och hållbarhetsbehandling av frukt, bär och grönsaker | 46 |
Bolag med SNI-kod 10.3
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Estrella AB556763-4885 · Angered | WordPressKarriärsidaCookiebot+2 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Salico Aktiebolag556320-8874 · Helsingborg | DrupalGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Vidinge Grönt AB556789-0461 · Teckomatorp | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Kiviks Musteri AB556137-3076 · Kivik | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| 3 N Produkter Aktiebolag556312-6316 · Helsingborg | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Svenska Lantchips Aktiebolag556471-3369 · Södertälje | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Vätternpotatis AB556454-4103 · Ödeshög | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Brunneby Musteri AB556666-8025 · Borensberg | WordPressMeta PixelKarriärsida+3 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Hallands Bär Aktiebolag556598-4753 · Falkenberg | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+1 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Better Jusage AB556886-3145 · Tumba | WordPressMeta PixelKarriärsida+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| HAFI, Hallands Fruktindustri AB556772-7358 · Getinge | WordPressMeta PixelKarriärsida+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Lecora AB556090-3493 · Vadstena | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Magnihill Aktiebolag556435-4610 · Mörarp | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Torekows Lilla Chipsfabrik AB556838-1098 · Ängelholm | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Grangärde Musteri AB556773-5609 · Grangärde | WordPressDMARC quarantine | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| SNX Production AB556479-8055 · Laholm | WordPresscookiemanager.dkMicrosoft 365 | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Björnekulla Food AB556176-0629 · Svalöv | bjornekulla.se | WordPressComplianzMicrosoft 365 | 10–19 anställda·50–100 mnkr |
| Skags Gård AB556664-4125 · Katthammarsvik | skags.se | WordPress | 10–19 anställda·50–100 mnkr |
| Blåtand AB556633-7753 · Stöde | blatand.se | WixDHLUniversal Analytics (nedlagd)+3 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
| Cajom Pepparrot AB556635-8262 · Fjärås | SquarespaceSquarespace Cookie BannerMicrosoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Frukt Juice i Enköping Aktiebolag556370-5721 · Enköping | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Haga Tapperi AB559188-7244 · Norrköping | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Kullabygdens Musteri AB556742-1564 · Mjöhult | WordPressMeta PixelUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Potatisförädling på Öland AB556533-5170 · Färjestaden | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Wermlands Skogsförråd AB556512-6017 · Kil | WooCommerceJetpackKlarna+8 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 103 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 10.3 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 103, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 10.3 har en webbplats?
103 svenska bolag med SNI-kod 10.3 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 10.3?
WordPress: 60 av 103 bolag i branschen (58 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (32 %) och Google Analytics (30 %).














