Bransch
SNI-kod 10.5: Tillverkning av mejerivaror och glassvaror
I SNI 10.5 (tillverkning av mejerivaror och glassvaror) har 57 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (60 %), Google Analytics (33 %) och One.com (33 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (9 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 10.5 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 10.5
SNI-kod 10.5 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress60 %
- Google Analytics33 %
- One.com33 %
- Microsoft 36528 %
- Karriärsida21 %
- Google Tag Manager21 %
- reCAPTCHA21 %
- DMARC none19 %
- Meta Pixel16 %
- Universal Analytics (nedlagd)14 %
- One.com Website Builder12 %
- CookieYes11 %
- DMARC reject11 %
- Loopia9 %
- WooCommerce9 %
- Cookiebot7 %
- Google Ads7 %
- Klarna7 %
- DHL5 %
- Mailchimp5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 025 %
- 1–946 %
- 10–4918 %
- 50–1997 %
- 200 eller fler5 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr9 %
- Under 1 mnkr16 %
- 1–10 mnkr51 %
- 10–100 mnkr18 %
- Minst 100 mnkr7 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
One.com är 1,9 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 60 % | 47 % | 1,3× |
| Google Analytics | 33 % | 31 % | 1,1× |
| One.com | 33 % | 18 % | 1,9× |
| Microsoft 365 | 28 % | 33 % | 0,8× |
| Karriärsida | 21 % | 14 % | 1,5× |
| Google Tag Manager | 21 % | 18 % | 1,2× |
| reCAPTCHA | 21 % | 16 % | 1,3× |
| DMARC none | 19 % | 25 % | 0,8× |
| Meta Pixel | 16 % | 11 % | 1,4× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 14 % | 11 % | 1,3× |
| One.com Website Builder | 12 % | 7 % | 1,8× |
| CookieYes | 11 % | 4 % | 2,4× |
| DMARC reject | 11 % | 8 % | 1,4× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,7× |
| WooCommerce | 9 % | 4 % | 2,2× |
| Cookiebot | 7 % | 6 % | 1,2× |
| Google Ads | 7 % | 11 % | 0,7× |
| Klarna | 7 % | 6 % | 1,1× |
| DHL | 5 % | 3 % | 1,7× |
| Mailchimp | 5 % | 4 % | 1,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 10.5
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 10.51 | Tillverkning av mejerivaror | 25 |
| 10.52 | Tillverkning av glassvaror | 32 |
Bolag med SNI-kod 10.5
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Arla Foods AB556579-4400 · Solna | ShopifyOptimizely (Episerver)Mailchimp+15 till | 3 000–3 999 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Norrmejerier Ekonomisk förening794700-2296 · Umeå | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| SIA - Glass Aktiebolag556079-2425 · Slöinge | Meta PixelKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Triumf Glass AB556793-4608 · Sävedalen | One.com Website BuilderKarriärsidaGoogle Analytics+7 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Väddö Gårdsmejeri AB559112-9746 · Väddö | vaddogardsmejeri.se | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr |
| Engelholms Glass Aktiebolag556194-7572 · Ängelholm | UmbracoGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+5 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Lejonet & Björnen Sverige AB556775-8494 · Västra Frölunda | SquarespaceMeta PixelUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Kling Glass AB556074-6652 · Mariestad | WordPressMailchimpSimply.com | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Kaffestugan i Böda AB556726-2547 · Löttorp | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Möllegård Gourmet AB556684-2539 · Halmstad | WordPressMeta PixelKarriärsida+2 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Nora Glassfabrik AB556754-6410 · Nora | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics | 20–49 anställda·5–10 mnkr | |
| Olaols Gelato Österlen AB556056-1168 · Tommarp | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+1 till | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Glada Bonden Mejeri AB559312-5791 · Boxholm | gladabondenmejeri.se | Microsoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
| The Green Dairy Sweden Holding Aktiebolag556716-5013 · Karlshamn | SanityKarriärsidaCloudflare Turnstile+2 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| shamsi general trading AB559178-9382 · Jordbro | shamsigeneraltrading.se | – | 10–19 anställda·10–20 mnkr |
| Vanilj & Choklad AB559079-3005 · Höganäs | WordPressOne.com | 10–19 anställda·5–10 mnkr | |
| Svelato AB559332-4717 · Bälinge | WordPress | 10–19 anställda·1–5 mnkr | |
| Ostkaksbageriet i Vrigstad Aktiebolag556212-3892 · Vrigstad | vrigstadostkaka.se | Google Analyticscookiemanager.dkMicrosoft 365+1 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr |
| Djurgårds Glace AB556519-1037 · Täby | WordPressCookieYesreCAPTCHA+1 till | 5–9 anställda·5–10 mnkr | |
| Mor Carins AB559321-6277 · Kristinehamn | WooCommerceWordPressKlarna+8 till | 5–9 anställda·5–10 mnkr | |
| Najas Mejeri AB556983-8120 · Norrköping | BrevoGoogle Tag ManagerMicrosoft 365 | 5–9 anställda·5–10 mnkr | |
| Svedjan Ost AB559148-3598 · Kåge | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+1 till | 5–9 anställda·5–10 mnkr | |
| Abbes Mejeri AB559288-1782 · Ronneby | GoDaddy Website Builder | 5–9 anställda·1–5 mnkr | |
| Essum Aktiebolag556357-3392 · Umeå | WordPressOne.com | 5–9 anställda·1–5 mnkr | |
| Grenna Glass AB559044-5937 · Gränna | grennaglass.se | One.com Website BuilderMeta PixelKarriärsida+2 till | 5–9 anställda·1–5 mnkr |
Visar 25 av 57 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 10.5 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 105, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 10.5 har en webbplats?
57 svenska bolag med SNI-kod 10.5 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 10.5?
WordPress: 34 av 57 bolag i branschen (60 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (33 %) och One.com (33 %).













