Bransch
SNI-kod 10.6: Tillverkning av kvarnprodukter och stärkelse
I SNI 10.6 (tillverkning av kvarnprodukter och stärkelse) har 32 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (53 %), Universal Analytics (nedlagd) (38 %) och Google Analytics (31 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (9 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 10.6 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 10.6
SNI-kod 10.6 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress53 %
- Universal Analytics (nedlagd)38 %
- Google Analytics31 %
- Karriärsida28 %
- DMARC none28 %
- Microsoft 36528 %
- One.com22 %
- Google Tag Manager19 %
- reCAPTCHA16 %
- Google Workspace13 %
- DHL9 %
- Loopia9 %
- Matomo9 %
- OneTrust9 %
- Optimizely (Episerver)9 %
- PostNord9 %
- WooCommerce9 %
- Cookiebot6 %
- DMARC quarantine6 %
- Google Ads6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 022 %
- 1–944 %
- 10–4916 %
- 50–19913 %
- 200 eller fler6 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr3 %
- Under 1 mnkr19 %
- 1–10 mnkr25 %
- 10–100 mnkr25 %
- Minst 100 mnkr28 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Universal Analytics (nedlagd) är 3,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 53 % | 47 % | 1,1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 38 % | 11 % | 3,4× |
| Google Analytics | 31 % | 31 % | 1× |
| Karriärsida | 28 % | 14 % | 2× |
| DMARC none | 28 % | 25 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 28 % | 33 % | 0,8× |
| One.com | 22 % | 18 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 19 % | 18 % | 1× |
| reCAPTCHA | 16 % | 16 % | 1× |
| Google Workspace | 13 % | 11 % | 1,2× |
| DHL | 9 % | 3 % | 3,1× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,8× |
| Matomo | 9 % | 1 % | 8× |
| OneTrust | 9 % | <1 % | 28,5× |
| Optimizely (Episerver) | 9 % | <1 % | 23,4× |
| PostNord | 9 % | 4 % | 2,6× |
| WooCommerce | 9 % | 4 % | 2,3× |
| Cookiebot | 6 % | 6 % | 1× |
| DMARC quarantine | 6 % | 6 % | 1,1× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 10.6
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 10.61 | Tillverkning av kvarnprodukter | 27 |
| 10.62 | Stärkelsetillverkning | 5 |
Bolag med SNI-kod 10.6
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Lantmännen Biorefineries AB556028-0611 · Norrköping | Optimizely (Episerver)Google AdsKarriärsida+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Lantmännen Cerealia AB556017-2222 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KundoKarriärsida+7 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Lyckeby Group ek. för.736200-2102 · Fjälkinge | WordPressHR ManagerGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Lilla Harrie Valskvarn AB556060-0743 · Kävlinge | DrupalKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Avebe Malmö AB556552-2470 · Malmö | avebemalmo.se | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Oderland | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Saltå Kvarn Aktiebolag556539-6966 · Järna | WordPressMeta PixelKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Berte Qvarnaktiebolag556001-7781 · Slöinge | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Skåne-möllan Aktiebolag556498-4077 · Tågarp | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Chelsie's Organic Gourmet Products AB556887-9489 · Stockholm | WixPayPalDHL+3 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| LundensEko AB559373-8544 · Trollhättan | WordPressGDPR Cookie CompliancereCAPTCHA+1 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Orsa Kvarn AB556671-2237 · Orsa | WordPress | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Stenstu Kvarn Aktiebolag556315-2544 · Stånga | WordPress | 5–9 anställda·100–500 mnkr | |
| MixWell Aktiebolag556746-6106 · Västerås | WooCommerceWordPressKlarna+8 till | 5–9 anställda·20–50 mnkr | |
| Warbro Kvarn AB556743-4336 · Sköldinge | WordPressCookieYesMicrosoft 365 | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Råberga Ekoprodukter AB559124-9163 · Örebro | WooCommerceWordPressSwish+1 till | 5–9 anställda·1–5 mnkr | |
| Hasta Eco AB559098-6492 · Köping | ShopifyQliroKlaviyo+5 till | 5–9 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Aktiebolaget Skene Valskvarn556055-8263 · Skene | MonoGoogle AnalyticsLoopia+1 till | 1–4 anställda·50–100 mnkr | |
| Krokstorps Kvarn Aktiebolag556563-9548 · Nossebro | krokstorpskvarn.se | Universal Analytics (nedlagd)reCAPTCHA | 1–4 anställda·20–50 mnkr |
| Slättö Kvarn Aktiebolag556574-3258 · Forsheda | WooCommerceWordPressDHL+3 till | 1–4 anställda·10–20 mnkr | |
| Labans Kvarn AB556540-6682 · Romakloster | WordPressOne.com | 1–4 anställda·5–10 mnkr | |
| Lantmännen Functional Foods AB559199-5104 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 1–4 anställda·5–10 mnkr | |
| Persgårdens Ekologiska AB556228-4009 · Visingsö | WixLoopia | 1–4 anställda·1–5 mnkr | |
| Svensk Risimport Aktiebolag556307-4029 · Järfälla | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)reCAPTCHA | 1–4 anställda·1–5 mnkr | |
| Svenska Hållbara Livsmedel AB559531-6679 · Fagerås | WordPress | 1–4 anställda·1–5 mnkr | |
| Good Grains Sweden AB559007-9801 · Sköldinge | SquarespaceGoogle WorkspaceDMARC quarantine | 1–4 anställda·Under 0,5 mnkr |
Visar 25 av 32 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 10.6 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 106, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 10.6 har en webbplats?
32 svenska bolag med SNI-kod 10.6 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 10.6?
WordPress: 17 av 32 bolag i branschen (53 %) använder WordPress. Därefter kommer Universal Analytics (nedlagd) (38 %) och Google Analytics (31 %).





















