Bransch
SNI-kod 10.7: Tillverkning av bageri- och mjölprodukter
I SNI 10.7 (tillverkning av bageri- och mjölprodukter) har 290 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (50 %), Google Analytics (31 %) och Microsoft 365 (24 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (10 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 10.7 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 10.7
SNI-kod 10.7 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress50 %
- Google Analytics31 %
- Microsoft 36524 %
- One.com22 %
- DMARC none20 %
- Google Tag Manager20 %
- Loopia12 %
- reCAPTCHA12 %
- Karriärsida11 %
- Meta Pixel10 %
- WooCommerce10 %
- DMARC reject9 %
- Google Workspace8 %
- One.com Website Builder7 %
- Universal Analytics (nedlagd)7 %
- Klarna6 %
- Swish6 %
- DMARC quarantine5 %
- Google Ads5 %
- Cookie-Script4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 011 %
- 1–936 %
- 10–4944 %
- 50–1997 %
- 200 eller fler2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr6 %
- Under 1 mnkr11 %
- 1–10 mnkr47 %
- 10–100 mnkr31 %
- Minst 100 mnkr6 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Cookie-Script är 7 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 50 % | 47 % | 1,1× |
| Google Analytics | 31 % | 31 % | 1× |
| Microsoft 365 | 24 % | 33 % | 0,7× |
| One.com | 22 % | 18 % | 1,2× |
| DMARC none | 20 % | 25 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 20 % | 18 % | 1,1× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| reCAPTCHA | 12 % | 16 % | 0,7× |
| Karriärsida | 11 % | 14 % | 0,8× |
| Meta Pixel | 10 % | 11 % | 0,9× |
| WooCommerce | 10 % | 4 % | 2,4× |
| DMARC reject | 9 % | 8 % | 1,1× |
| Google Workspace | 8 % | 11 % | 0,7× |
| One.com Website Builder | 7 % | 7 % | 1,1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 7 % | 11 % | 0,6× |
| Klarna | 6 % | 6 % | 1× |
| Swish | 6 % | 4 % | 1,3× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
| Google Ads | 5 % | 11 % | 0,5× |
| Cookie-Script | 4 % | 1 % | 7× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 10.7
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 10.71 | Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk | 262 |
| 10.72 | Tillverkning av knäckebröd, kex och konserverade bakverk | 24 |
| 10.73 | Tillverkning av mjölprodukter | 4 |
Bolag med SNI-kod 10.7
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Pågen Aktiebolag556078-6708 · Malmö | ShopifyOptimizely (Episerver)Shopify Payments+9 till | 1 000–1 499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Lantmännen Unibake Sweden AB556186-7796 · Örebro | Optimizely (Episerver)HubSpotAdform+10 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Santa Maria AB556047-5658 · Mölndal | Optimizely (Episerver)AdformGoogle Analytics+5 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Biscuit International Sweden AB556547-4524 · Åsljunga | WordPressKarriärsidaGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+2 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Polarbröd Aktiebolag556168-8705 · Älvsbyn | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aryzta Bakeries Nordic AB556059-6545 · Skärholmen | aryzta.se | One.com Website BuilderOne.com | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Bake My Day AB556110-1550 · Arlandastad | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Dahls Bageri AB556088-6565 · Mölndal | WooCommerceWordPressKlarna+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Delicato Bakverk Aktiebolag556119-4720 · Kungens Kurva | WooCommerceWordPressStripe+13 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Frödinge Mejeri Aktiebolag556065-0938 · Vimmerby | WordPressMeta PixelKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Leksands Knäckebröd AB556442-1658 · Leksand | WooCommerceWordPressKlarna+13 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Switsbake Int AB556640-6517 · Malmköping | MatomoMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| SödervidingeBagaren Aktiebolag556414-7667 · Kävlinge | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Bageriet Sjöstrands AB556309-2260 · Munka-Ljungby | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+1 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Urshultsbagarn Aktiebolag556326-9546 · Urshult | WordPressMeta PixelKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Delibake i Örebro AB559045-1919 · Örebro | UmbracoMeta PixelKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| FRIA Bröd AB556519-7968 · Landvetter | WordPressAdformGoogle Analytics+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Grays Bakery AB556487-9442 · Saltsjö-Boo | WordPressMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Johnséns Konditori AB556968-7543 · Mölndal | WordPressMailchimpGoogle Ads+6 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Mormors Bageri Lund AB559424-1282 · Lund | Hemsida24Google WorkspaceMisssite | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Stockholm BAK AB556675-5129 · Farsta | WooCommerceJetpackKlarna+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Forsa Hembageri AB556649-9843 · Uppsala | ShopifyShopify PaymentsGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Svedjan Bageri AB559271-6426 · Stockholm | One.comDMARC reject | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Valhallabageriet Aktiebolag556451-9642 · Stockholm | Google AnalyticsSentryGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Aktiebolaget Annas Pepparkakor556149-9145 · Tyresö | ZendeskMeta PixelGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 290 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 10.7 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 107, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 10.7 har en webbplats?
290 svenska bolag med SNI-kod 10.7 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 10.7?
WordPress: 146 av 290 bolag i branschen (50 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (31 %) och Microsoft 365 (24 %).














