Bransch
SNI-kod 10.8: Annan livsmedelsframställning
I SNI 10.8 (annan livsmedelsframställning) har 285 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (37 %), Google Analytics (36 %) och DMARC none (34 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är Shopify (18 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 10.8 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 10.8
SNI-kod 10.8 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress37 %
- Google Analytics36 %
- DMARC none34 %
- Microsoft 36531 %
- Klarna28 %
- Meta Pixel27 %
- Google Tag Manager20 %
- One.com20 %
- Shopify18 %
- Swish18 %
- Shopify Payments17 %
- Google Ads16 %
- Shopify Cookie Banner16 %
- reCAPTCHA15 %
- PostNord15 %
- WooCommerce14 %
- DHL13 %
- Google Workspace12 %
- Loopia12 %
- Karriärsida11 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 034 %
- 1–936 %
- 10–4921 %
- 50–1997 %
- 200 eller fler3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr10 %
- Under 1 mnkr19 %
- 1–10 mnkr36 %
- 10–100 mnkr22 %
- Minst 100 mnkr12 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Shopify Payments är 6,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 37 % | 47 % | 0,8× |
| Google Analytics | 36 % | 31 % | 1,2× |
| DMARC none | 34 % | 25 % | 1,3× |
| Microsoft 365 | 31 % | 33 % | 0,9× |
| Klarna | 28 % | 6 % | 4,5× |
| Meta Pixel | 27 % | 11 % | 2,4× |
| Google Tag Manager | 20 % | 18 % | 1,1× |
| One.com | 20 % | 18 % | 1,1× |
| Shopify | 18 % | 3 % | 5,6× |
| Swish | 18 % | 4 % | 4,3× |
| Shopify Payments | 17 % | 3 % | 6,4× |
| Google Ads | 16 % | 11 % | 1,5× |
| Shopify Cookie Banner | 16 % | 2 % | 6,4× |
| reCAPTCHA | 15 % | 16 % | 1× |
| PostNord | 15 % | 4 % | 4,1× |
| WooCommerce | 14 % | 4 % | 3,4× |
| DHL | 13 % | 3 % | 4,2× |
| Google Workspace | 12 % | 11 % | 1,1× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| Karriärsida | 11 % | 14 % | 0,8× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 10.8
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 10.81 | Sockertillverkning | 1 |
| 10.82 | Tillverkning av kakao, choklad- och sockerkonfektyrer | 75 |
| 10.83 | Framställning av te och kaffe | 49 |
| 10.84 | Tillverkning av kryddor och andra smaksättare | 31 |
| 10.85 | Tillverkning av lagad mat och färdigrätter | 56 |
| 10.86 | Tillverkning av homogeniserade livsmedelsberedningar inklusive dietmat | 4 |
| 10.89 | Framställning av diverse övriga livsmedel | 69 |
Bolag med SNI-kod 10.8
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Gunnar Dafgård Aktiebolag556080-5714 · Källby | KundoKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 1 500–1 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Orkla Foods Sverige AB556238-0302 · Malmö | WooCommerceWordPressMicrosoft Dynamics 365+10 till | 1 000–1 499 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Cloetta Sverige AB556674-9155 · Malmö | ShopifyWordPressGoogle Ads+13 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Arvid Nordquist Handelsaktiebolag556007-7868 · Järfälla | TYPO3APSISGoogle Ads+14 till | 200–499 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Culinar Sverige AB556192-5875 · Fjälkinge | WordPressKundoMeta Pixel+7 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Foodmark AB556528-1374 · Sundbyberg | Meta PixelKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Nordic Sugar AB556456-1602 · Malmö | WordPressGoogle Tag ManagerCookiebot+3 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| O. Kavli Aktiebolag556039-4081 · Älvsjö | WordPressMailchimpKarriärsida+8 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| 13:e Protein Import Aktiebolag556641-1830 · Skogås | WooCommerceWordPressKlarna+5 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Snellman Sverige AB556629-9763 · Saltsjö-Boo | WooCommerceWordPressMailchimp+12 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Cookin Food Sweden AB556870-5460 · Rosersberg | WebflowMicrosoft 365DMARC quarantine | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Inpac AB556767-1523 · Lund | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Mixum AB556462-5803 · Motala | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Sunsalat AB556795-7799 · Åstorp | sunsalat.se | Microsoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Källbergs Industri Aktiebolag556059-1769 · Töreboda | kallbergs.se | UmbracoKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr |
| B. Engelhardt & Co AB556529-0128 · Västra Frölunda | SquarespaceMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| BARS Production i Gråbo AB556648-3029 · Gråbo | WordPressGoogle AnalyticsUsercentrics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Bakels Sweden AB556042-1363 · Göteborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Bosphorus Aktiebolag556623-6450 · Tumba | WordPressGoogle AnalyticsComplianz+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Foodster AB556990-3395 · Nyköping | ShopifyWixPayPal+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Grahns Konfektyr AB556724-8884 · Skövde | WordPressGoogle Tag ManagerreCAPTCHA+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Johan & Nyström Kafferostare & Tehandlare AB556657-9446 · Skogås | ShopifyKlarnaMailchimp+11 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Jästbolaget Aktiebolag556033-4830 · Sollentuna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kahls Kaffe Aktiebolag556117-4920 · Västra Frölunda | StoryblokAPSISCookieYes+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Legosan Aktiebolag556354-6356 · Kumla | WixMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 285 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 10.8 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 108, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 10.8 har en webbplats?
285 svenska bolag med SNI-kod 10.8 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 10.8?
WordPress: 105 av 285 bolag i branschen (37 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (36 %) och Microsoft 365 (31 %).


















