Bransch
SNI-kod 16.2: Tillverkning av varor av trä, kork, halm, rotting o.d.
I SNI 16.2 (tillverkning av varor av trä, kork, halm, rotting o.d.) har 629 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (53 %), Microsoft 365 (45 %) och Google Analytics (39 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (7 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 16.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 16.2
SNI-kod 16.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress53 %
- Microsoft 36545 %
- Google Analytics39 %
- Google Tag Manager24 %
- DMARC none20 %
- reCAPTCHA19 %
- One.com17 %
- Universal Analytics (nedlagd)15 %
- Karriärsida14 %
- Meta Pixel12 %
- Google Ads10 %
- Cookiebot10 %
- Loopia9 %
- CookieYes7 %
- DMARC reject7 %
- WooCommerce7 %
- Klarna7 %
- One.com Website Builder6 %
- Google Workspace6 %
- DMARC quarantine5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 024 %
- 1–947 %
- 10–4923 %
- 50–1995 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr7 %
- Under 1 mnkr15 %
- 1–10 mnkr36 %
- 10–100 mnkr34 %
- Minst 100 mnkr7 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
WooCommerce är 1,7 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 53 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 45 % | 33 % | 1,3× |
| Google Analytics | 39 % | 31 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 24 % | 18 % | 1,3× |
| DMARC none | 20 % | 25 % | 0,8× |
| reCAPTCHA | 19 % | 16 % | 1,2× |
| One.com | 17 % | 18 % | 1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 15 % | 11 % | 1,3× |
| Karriärsida | 14 % | 14 % | 1× |
| Meta Pixel | 12 % | 11 % | 1,1× |
| Google Ads | 10 % | 11 % | 1× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,7× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,8× |
| CookieYes | 7 % | 4 % | 1,6× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 0,9× |
| WooCommerce | 7 % | 4 % | 1,7× |
| Klarna | 7 % | 6 % | 1,1× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 1× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,5× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 16.2
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 16.21 | Tillverkning av fanér och träbaserade skivor | 13 |
| 16.22 | Tillverkning av sammansatta parkettgolv | 4 |
| 16.23 | Tillverkning av andra byggnads- och inredningssnickerier | 337 |
| 16.24 | Träförpackningstillverkning | 53 |
| 16.25 | Tillverkning av dörrar och fönster av trä | 74 |
| 16.26 | Tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa | 40 |
| 16.27 | Slutbehandling av varor av trä | 17 |
| 16.28 | Tillverkning av andra varor av trä och varor av kork, halm, rotting o.d. | 91 |
| 16.29 | Övrig trävarutillverkning; tillverkning av varor av kork, halm, rotting o.d. | 0 |
Bolag med SNI-kod 16.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| DOVISTA Sverige AB556064-8429 · Edsbyn | HubSpot CMSHubSpotAPSIS+20 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| JELD-WEN Sverige AB556043-2337 · Åstorp | LinkedIn Insight TagKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| OBOS Bostadsutveckling AB556031-7702 · Vetlanda | Optimizely (Episerver)MailchimpGoogle Ads+14 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| AB Karl Hedin Emballage556000-3047 · Skultuna | Craft CMSKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Derome Husproduktion AB556210-7069 · Veddige | APSISRecoMeta Pixel+8 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Eksjöhus Aktiebolag556040-1597 · Eksjö | WordPressGoogle AdsKarriärsida+12 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| LEIAB Fönster AB556219-0578 · Mariannelund | WordPressBrevoKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Maxmoduler Produktion AB556605-7328 · Lycksele | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Älvsbyhus AB556573-8811 · Älvsbyn | Optimizely (Episerver)HubSpotAdform+13 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| SCA Energy AB556129-8885 · Sundsvall | – | 50–99 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Scandbio AB556215-0606 · Jönköping | UmbracoKlaviyoGoogle Ads+8 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aktiebolaget Gyllsjö Träindustri556083-9671 · Klippan | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aven Rabbalshede AB556147-1458 · Rabbalshede | Craft CMSUniversal Analytics (nedlagd)TermsFeed Cookie Consent+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Danfo Aktiebolag556131-4260 · Nora | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Diplomat Dörrar AB556606-8234 · Bankeryd | Optimizely (Episerver)Google AdsGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Eksjöhus Modulbygg AB559058-1178 · Eksjö | WordPressGoogle AdsKarriärsida+9 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Ekstrands Dörrar & Fönster AB556570-0621 · Osby | dorrarochfonster.se | WordPressUniversal Analytics (nedlagd) | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Götenehus Aktiebolag556229-5138 · Götene | ZendeskAdformGoogle Analytics+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hjältevadshus AB556232-9135 · Hjältevad | WordPressMailchimpGoogle Ads+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Häggmark Byggmodul AB559483-3112 · Sunne | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| LB-Hus AB556876-2636 · Bromölla | WordPressAdformKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Lundqvist Trävaru AB556066-0499 · Piteå | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Masonite Beams AB556282-8060 · Rundvik | LinkedIn Insight TagGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Mjöbäcks Entreprenad Aktiebolag556135-1254 · Mjöbäck | JoomlaGoogle AdsKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Plyfa Plywood Aktiebolag556453-1787 · Hassela | WordPressGoogle AnalyticsDun & Bradstreet Rating Logo+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 629 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 16.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 162, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 16.2 har en webbplats?
629 svenska bolag med SNI-kod 16.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 16.2?
WordPress: 336 av 629 bolag i branschen (53 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (45 %) och Google Analytics (39 %).


















