Bransch
SNI-kod 17.2: Tillverkning av pappers- och pappvaror
I SNI 17.2 (tillverkning av pappers- och pappvaror) har 86 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (58 %), Microsoft 365 (56 %) och Google Analytics (44 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 17.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 17.2
SNI-kod 17.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress58 %
- Microsoft 36556 %
- Google Analytics44 %
- Google Tag Manager31 %
- DMARC none28 %
- reCAPTCHA22 %
- Universal Analytics (nedlagd)19 %
- Karriärsida17 %
- Google Ads13 %
- Meta Pixel13 %
- Cookiebot12 %
- CookieYes10 %
- One.com8 %
- DMARC reject7 %
- Loopia7 %
- Microsoft Clarity7 %
- PostNord7 %
- DMARC quarantine6 %
- Google Workspace6 %
- Klarna6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 015 %
- 1–933 %
- 10–4941 %
- 50–1999 %
- 200 eller fler2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr6 %
- Under 1 mnkr12 %
- 1–10 mnkr19 %
- 10–100 mnkr47 %
- Minst 100 mnkr17 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Cookiebot är 1,9 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 58 % | 47 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 56 % | 33 % | 1,7× |
| Google Analytics | 44 % | 31 % | 1,4× |
| Google Tag Manager | 31 % | 18 % | 1,7× |
| DMARC none | 28 % | 25 % | 1,1× |
| reCAPTCHA | 22 % | 16 % | 1,4× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 19 % | 11 % | 1,7× |
| Karriärsida | 17 % | 14 % | 1,3× |
| Google Ads | 13 % | 11 % | 1,2× |
| Meta Pixel | 13 % | 11 % | 1,1× |
| Cookiebot | 12 % | 6 % | 1,9× |
| CookieYes | 10 % | 4 % | 2,4× |
| One.com | 8 % | 18 % | 0,5× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 0,9× |
| Loopia | 7 % | 12 % | 0,6× |
| Microsoft Clarity | 7 % | 2 % | 2,9× |
| PostNord | 7 % | 4 % | 2× |
| DMARC quarantine | 6 % | 6 % | 1× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,5× |
| Klarna | 6 % | 6 % | 0,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 17.2
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 17.21 | Tillverkning av wellpapp och pappers- och pappförpackningar | 35 |
| 17.22 | Tillverkning av hushålls- och hygienartiklar av papper | 10 |
| 17.23 | Tillverkning av skrivpapper, kuvert o.d. | 6 |
| 17.24 | Tapettillverkning | 6 |
| 17.25 | Tillverkning av andra pappers- och pappvaror | 29 |
| 17.29 | Tillverkning av andra pappers- och pappvaror | 0 |
Bolag med SNI-kod 17.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Essity Hygiene and Health Aktiebolag556007-2356 · Göteborg | ShopifyUmbracoKlarna+22 till | 1 500–1 999 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Nordvalls Etikett AB556112-7878 · Sjöbo | WordPressBringLinkedIn Insight Tag+9 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Abena AB556361-8817 · Växjö | Google AdsHR ManagerGoogle Analytics+10 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Frontpac AB556498-4275 · Arlöv | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Aristo556020-1401 · Kungälv | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Boxes & Labels Olsfors AB556576-3207 · Olsfors | WordPressMailerLiteKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Gimmersta Wallpaper AB556459-4561 · Borås | StoryblokKlarnaMailchimp+15 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kartongbolaget i Hälsingborg Aktiebolag556075-7071 · Helsingborg | kartongbolaget.se | WordPressAPSISMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Scandicore AB556041-8856 · Borås | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Tielman Sweden Aktiebolag556463-7667 · Linköping | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Borås Tapetfabrik AB559331-6721 · Borås | WordPressPinterest TagGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| CE Produkter Aktiebolag556408-0058 · Unnaryd | Meta PixelGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Cellcomb AB556873-5111 · Säffle | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Crispo Paper AB556732-2994 · Mölndal | WixMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Siluett of Sweden AB556220-8529 · Kristinehamn | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Svenco Papperssäckar Aktiebolag556008-9186 · Arlandastad | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Bamatex AB556521-7592 · Borås | WordPressCookiebotMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Bröderna Hansson H-tryck Aktiebolag556086-1535 · Markaryd | WordPressMicrosoft 365DMARC reject | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Henning Jansson Emballage Aktiebolag556211-5369 · Kolmården | WordPressMicrosoft 365DMARC quarantine | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Jinnestål Etikett AB556654-3418 · Helsingborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Kalmar Kuvert Sweden AB556547-2726 · Kalmar | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Kinnareds Well Aktiebolag556118-5090 · Kinnared | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Cookie Notice+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Kronosept Aktiebolag556050-9035 · Eslöv | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| ML Display AB556711-2874 · Landskrona | WordPressGleSYS | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Nordic Carton AB556410-9410 · Malmö | Microsoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 86 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 17.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 172, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 17.2 har en webbplats?
86 svenska bolag med SNI-kod 17.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 17.2?
WordPress: 50 av 86 bolag i branschen (58 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (56 %) och Google Analytics (44 %).

















