Bransch
SNI-kod 20.1: Tillverkning av baskemikalier, gödselmedel och kväveprodukter, plaster och syntetgummi i obearbetad form
I SNI 20.1 (tillverkning av baskemikalier, gödselmedel och kväveprodukter, plaster och syntetgummi i obearbetad form) har 62 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (60 %), Microsoft 365 (55 %) och Google Analytics (52 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 20.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 20.1
SNI-kod 20.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress60 %
- Microsoft 36555 %
- Google Analytics52 %
- Google Tag Manager34 %
- reCAPTCHA24 %
- DMARC none23 %
- Karriärsida21 %
- Universal Analytics (nedlagd)16 %
- DMARC reject15 %
- Google Ads15 %
- Cookiebot11 %
- CookieYes11 %
- Meta Pixel11 %
- DMARC quarantine10 %
- Hotjar8 %
- LinkedIn Insight Tag8 %
- Loopia8 %
- Google Workspace6 %
- One.com6 %
- Wix6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 016 %
- 1–940 %
- 10–4929 %
- 50–1998 %
- 200 eller fler6 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr6 %
- Under 1 mnkr11 %
- 1–10 mnkr19 %
- 10–100 mnkr35 %
- Minst 100 mnkr27 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Google Tag Manager är 1,9 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 60 % | 47 % | 1,3× |
| Microsoft 365 | 55 % | 33 % | 1,7× |
| Google Analytics | 52 % | 31 % | 1,7× |
| Google Tag Manager | 34 % | 18 % | 1,9× |
| reCAPTCHA | 24 % | 16 % | 1,5× |
| DMARC none | 23 % | 25 % | 0,9× |
| Karriärsida | 21 % | 14 % | 1,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 16 % | 11 % | 1,4× |
| DMARC reject | 15 % | 8 % | 1,9× |
| Google Ads | 15 % | 11 % | 1,4× |
| Cookiebot | 11 % | 6 % | 1,9× |
| CookieYes | 11 % | 4 % | 2,6× |
| Meta Pixel | 11 % | 11 % | 1× |
| DMARC quarantine | 10 % | 6 % | 1,7× |
| Hotjar | 8 % | 2 % | 4,1× |
| LinkedIn Insight Tag | 8 % | 3 % | 3× |
| Loopia | 8 % | 12 % | 0,7× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,6× |
| One.com | 6 % | 18 % | 0,4× |
| Wix | 6 % | 4 % | 1,8× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 20.1
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 20.11 | Industrigasframställning | 5 |
| 20.12 | Tillverkning av färgämnen | 4 |
| 20.13 | Tillverkning av andra oorganiska baskemikalier | 11 |
| 20.14 | Tillverkning av andra organiska baskemikalier | 10 |
| 20.15 | Tillverkning av gödselmedel och kväveprodukter | 19 |
| 20.16 | Basplastframställning | 12 |
| 20.17 | Tillverkning av syntetiskt basgummi | 1 |
Bolag med SNI-kod 20.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Yara AB556042-6792 · Malmö | Optimizely (Episerver)AdformKarriärsida+10 till | 200–499 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Air Liquide Gas Aktiebolag556019-3764 · Malmö | DrupalKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Kemira Kemi Aktiebolag556085-6287 · Helsingborg | kemira.com | WordPressSalesforceMailjet+10 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Polykemi Aktiebolag556114-3461 · Ystad | WixBrevoGoogle Ads+2 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| SEKAB BioFuels & Chemicals AB556263-4088 · Örnsköldsvik | MailchimpKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Alufluor Aktiebolag556171-9906 · Helsingborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Habia Teknofluor Aktiebolag556043-6262 · Knivsta | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Cookiebot+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hasselfors Garden AB556665-1823 · Örebro | hasselforsgarden.se | WordPressSalesforceKlaviyo+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Strandmöllen AB556599-8480 · Ljungby | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Addvanze AB556812-7558 · Helsingborg | JoomlaUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| BMR Produkter AB556066-5217 · Malmbäck | WooCommerceWordPressQliro+5 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Rölunda Produkter Aktiebolag556234-4282 · Häggeby | ShopifyWixKlarna+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Skånes Fagerhults Garden AB556127-7699 · Skånes Fagerhult | WordPressGoogle AdsKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Lennart Månsson International556074-7585 · Helsingborg | WordPressMailjetGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Bang & Bonsomer AB556593-0228 · Arlöv | JetpackKarriärsidaCookieYes+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| OPIDO Plast Aktiebolag556214-0862 · Lagan | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Novoplast AB559022-8911 · Karlskoga | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Svenarums Torvprodukter Aktiebolag556184-1445 · Hok | Google Workspace | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Blue & Green AB556711-9226 · Landskrona | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)CookieFirst+3 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Gotlands Åkericentral AB556086-2764 · Visby | WooCommerceWordPressStripe+6 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Neova Aktiebolag556151-6708 · Hudiksvall | WordPressSalesforceMailchimp+9 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Emmaljunga Torvmull Aktiebolag556171-3040 · Vittsjö | WixMicrosoft 365 | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Nils Malmgren Aktiebolag556309-8119 · Ytterby | nilsmalmgren.seepoxibutiken.se+2 till | WooCommerceWordPressDun & Bradstreet Rating Logo+4 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr |
| Cellfion AB559329-3813 · Stockholm | WebflowLinkedIn Insight TagGoogle Analytics+4 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Premium Profiles AB556755-1121 · Limmared | One.com Website BuilderOne.com | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 62 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 20.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 201, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 20.1 har en webbplats?
62 svenska bolag med SNI-kod 20.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 20.1?
WordPress: 37 av 62 bolag i branschen (60 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (55 %) och Google Analytics (52 %).




















