Bransch
SNI-kod 21.2: Tillverkning av läkemedel
I SNI 21.2 (tillverkning av läkemedel) har 40 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (57 %), Google Analytics (55 %) och WordPress (50 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 21.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 21.2
SNI-kod 21.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36557 %
- Google Analytics55 %
- WordPress50 %
- Karriärsida30 %
- DMARC quarantine25 %
- Google Tag Manager25 %
- DMARC none23 %
- Universal Analytics (nedlagd)23 %
- Loopia20 %
- reCAPTCHA20 %
- Meta Pixel18 %
- DMARC reject15 %
- Google Ads15 %
- Klarna10 %
- Mailchimp10 %
- Cookie Information8 %
- Cookiebot8 %
- CookieYes8 %
- DHL8 %
- Google Workspace8 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 013 %
- 1–938 %
- 10–4930 %
- 50–1998 %
- 200 eller fler13 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr10 %
- Under 1 mnkr15 %
- 1–10 mnkr10 %
- 10–100 mnkr43 %
- Minst 100 mnkr23 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
DMARC quarantine är 4,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 57 % | 33 % | 1,7× |
| Google Analytics | 55 % | 31 % | 1,8× |
| WordPress | 50 % | 47 % | 1,1× |
| Karriärsida | 30 % | 14 % | 2,2× |
| DMARC quarantine | 25 % | 6 % | 4,3× |
| Google Tag Manager | 25 % | 18 % | 1,4× |
| DMARC none | 23 % | 25 % | 0,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 23 % | 11 % | 2× |
| Loopia | 20 % | 12 % | 1,7× |
| reCAPTCHA | 20 % | 16 % | 1,3× |
| Meta Pixel | 18 % | 11 % | 1,6× |
| DMARC reject | 15 % | 8 % | 2× |
| Google Ads | 15 % | 11 % | 1,4× |
| Klarna | 10 % | 6 % | 1,6× |
| Mailchimp | 10 % | 4 % | 2,8× |
| Cookie Information | 8 % | 1 % | 12,2× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,2× |
| CookieYes | 8 % | 4 % | 1,7× |
| DHL | 8 % | 3 % | 2,5× |
| Google Workspace | 8 % | 11 % | 0,7× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 21.2
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 21.20 | Tillverkning av läkemedel | 40 |
Bolag med SNI-kod 21.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Fresenius Kabi AB556561-6058 · Uppsala | AbicartAdobe Experience ManagerSalesforce+9 till | 1 000–1 499 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Octapharma AB556550-4833 · Stockholm | StoryblokKarriärsidaUsercentrics+1 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Apotek Produktion & Laboratorier AB556758-1805 · Kungens Kurva | apl.se | SitevisionKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr |
| QPharma AB556499-5081 · Malmö | UmbracoHubSpotLinkedIn Insight Tag+6 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Rechon Life Science AB556713-9992 · Limhamn | WordPressKarriärsida | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Bioglan AB556757-2119 · Malmö | WooCommerceJetpackKlarna+17 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Valneva Sweden AB556459-7416 · Stockholm | SanityMeta PixelGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Agrisera Aktiebolag556263-2769 · Vännäs | AskåsHubSpotDHL+8 till | 50–99 anställda·10–20 mnkr | |
| Aktiebolaget Cernelle.556035-5926 · Ängelholm | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| AGB-Pharma AB556859-2074 · Lund | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Bohus BioTech Aktiebolag556500-0709 · Strömstad | HubSpot CMSHubSpotGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Chemotechnique MB Diagnostics Aktiebolag556245-0055 · Vellinge | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerreCAPTCHA+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| JE-Medic i Gävle AB556509-9529 · Gävle | KarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| CCRM Nordic AB (svb)559430-1730 · Mölndal | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Novicur Pharma AB559408-5523 · Sköndal | SquarespaceGoogle Workspace | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Akla Aktiebolag556027-6437 · Askersund | DudaUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+1 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| DCG Nordic AB556573-0594 · Västra Frölunda | MailchimpLipscoreMicrosoft 365+1 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| NidaCon International AB556548-2329 · Mölndal | WordPressMailchimpGoogle Analytics+4 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Sunmedic AB559053-5646 · Vellinge | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Temax AB556627-1234 · Borlänge | Hemsida24DHLGoogle Workspace+1 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Octean AB556271-2728 · Kungsbacka | WooCommerceWordPressKlarna+13 till | 5–9 anställda·50–100 mnkr | |
| Vitargo AB556609-8793 · Mölndal | ShopifyKlarnaMeta Pixel+3 till | 5–9 anställda·20–50 mnkr | |
| BioCool AB556884-8203 · Stockholm | ShopifyKlarnaKlaviyo+16 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Skillingarydsalvan Aktiebolag556273-8368 · Skillingaryd | fyraess.se | PrestaShopWordPressPayson+6 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr |
| VLVbio AB556939-6533 · Nacka | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 5–9 anställda·10–20 mnkr |
Visar 25 av 40 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 21.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 212, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 21.2 har en webbplats?
40 svenska bolag med SNI-kod 21.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 21.2?
Microsoft 365: 23 av 40 bolag i branschen (57 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer Google Analytics (55 %) och WordPress (50 %).






















