Bransch
SNI-kod 22.1: Tillverkning av gummivaror
I SNI 22.1 (tillverkning av gummivaror) har 72 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (65 %), Microsoft 365 (61 %) och Google Analytics (56 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (8 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 22.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 22.1
SNI-kod 22.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress65 %
- Microsoft 36561 %
- Google Analytics56 %
- Google Tag Manager40 %
- DMARC none25 %
- reCAPTCHA22 %
- Karriärsida19 %
- Meta Pixel17 %
- Cookiebot15 %
- DMARC reject15 %
- Universal Analytics (nedlagd)13 %
- Google Ads11 %
- DMARC quarantine10 %
- Loopia10 %
- LinkedIn Insight Tag8 %
- One.com8 %
- WooCommerce8 %
- Cloudflare Turnstile7 %
- Mailchimp7 %
- CookieYes6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 011 %
- 1–947 %
- 10–4931 %
- 50–19910 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr4 %
- Under 1 mnkr7 %
- 1–10 mnkr24 %
- 10–100 mnkr49 %
- Minst 100 mnkr17 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Cookiebot är 2,5 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 65 % | 47 % | 1,4× |
| Microsoft 365 | 61 % | 33 % | 1,8× |
| Google Analytics | 56 % | 31 % | 1,8× |
| Google Tag Manager | 40 % | 18 % | 2,2× |
| DMARC none | 25 % | 25 % | 1× |
| reCAPTCHA | 22 % | 16 % | 1,4× |
| Karriärsida | 19 % | 14 % | 1,4× |
| Meta Pixel | 17 % | 11 % | 1,5× |
| Cookiebot | 15 % | 6 % | 2,5× |
| DMARC reject | 15 % | 8 % | 2× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 13 % | 11 % | 1,1× |
| Google Ads | 11 % | 11 % | 1,1× |
| DMARC quarantine | 10 % | 6 % | 1,7× |
| Loopia | 10 % | 12 % | 0,8× |
| LinkedIn Insight Tag | 8 % | 3 % | 3,1× |
| One.com | 8 % | 18 % | 0,5× |
| WooCommerce | 8 % | 4 % | 2,1× |
| Cloudflare Turnstile | 7 % | 1 % | 6,9× |
| Mailchimp | 7 % | 4 % | 1,9× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 22.1
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 22.11 | Tillverkning och regummering av däck, tillverkning av slangar | 12 |
| 22.12 | Annan gummivarutillverkning | 60 |
| 22.19 | Annan gummivarutillverkning | 0 |
Bolag med SNI-kod 22.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Roxtec International Aktiebolag556370-8063 · Lyckeby | roxtec.com | Optimizely (Episerver)Google AdsKarriärsida+12 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Gislaved Gummi Aktiebolag556112-2382 · Gislaved | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Horda Stans AB556527-7976 · Horda | AdformKarriärsidaGoogle Analytics+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Sigma Polymer Group AB556048-3629 · Örebro | WordPressBrevoKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Halmstads Gummifabrik556051-6188 · Halmstad | WordPressLinkedIn Insight TagGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Colmec AB556088-8017 · Norrköping | WordPressMailchimpGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| MCT Brattberg Aktiebolag556027-8102 · Karlskrona | UmbracoKarriärsidaDun & Bradstreet Rating Logo+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| National Gummi AB559437-2020 · Halmstad | WebnodeGoogle AdsGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Däcknor AB556595-5399 · Strömsund | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Galdax AB556690-1285 · Vara | galdax.se | WordPressMeta PixelAlbacross+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| RFSU Aktiebolag556039-2986 · Stockholm | WooCommerceWordPressMailchimp+7 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| SealEco AB556874-6530 · Värnamo | UmbracoMailchimpLinkedIn Insight Tag+7 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Intentius Industrikomponenter AB556516-8902 · Växjö | KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| LEBO Production AB556520-4830 · Skogås | One.com Website BuilderKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Swerub Aktiebolag556665-1641 · Ekshärad | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Aktiebolaget Industrigummi556051-8994 · Skogås | WordPressMicrosoft 365 | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Seaflex AB556244-6277 · Umeå | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Aktiebolaget Vulkekonomi i Bålsta556323-2072 · Bålsta | Microsoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Aros Industripartner Aktiebolag556408-7848 · Västerås | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Elastolan Aktiebolag556135-6733 · Tierp | elastolan.se | cookiemanager.dkMicrosoft 365DMARC reject | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
| Kåbe-Mattan Aktiebolag556114-1713 · Smålandsstenar | UmbracoGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| LIMO Linatex Molystria AB556617-3133 · Norrköping | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+4 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Piteå Industriteknik AB556575-7514 · Piteå | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Richard Magnusson Aktiebolag556370-3916 · Göteborg | rima.se | WordPressMeta PixelKarriärsida+6 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
| Ulinco Vulctech AB556369-4040 · Landvetter | WooCommerceWordPressPayson+12 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 72 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 22.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 221, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 22.1 har en webbplats?
72 svenska bolag med SNI-kod 22.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 22.1?
WordPress: 47 av 72 bolag i branschen (65 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (61 %) och Google Analytics (56 %).
















