Bransch
SNI-kod 23.1: Glas- och glasvarutillverkning
I SNI 23.1 (glas- och glasvarutillverkning) har 63 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (51 %), Google Analytics (46 %) och Microsoft 365 (43 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 23.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 23.1
SNI-kod 23.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress51 %
- Google Analytics46 %
- Microsoft 36543 %
- Google Tag Manager33 %
- DMARC none29 %
- reCAPTCHA21 %
- Karriärsida19 %
- One.com19 %
- Universal Analytics (nedlagd)19 %
- Meta Pixel13 %
- DMARC quarantine11 %
- Klarna11 %
- Complianz8 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)8 %
- CookieYes8 %
- DHL8 %
- One.com Website Builder8 %
- Google Ads6 %
- Google Workspace6 %
- LinkedIn Insight Tag6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 013 %
- 1–956 %
- 10–4921 %
- 50–19910 %
- 200 eller fler2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr14 %
- 1–10 mnkr41 %
- 10–100 mnkr25 %
- Minst 100 mnkr14 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Google Tag Manager är 1,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 51 % | 47 % | 1,1× |
| Google Analytics | 46 % | 31 % | 1,5× |
| Microsoft 365 | 43 % | 33 % | 1,3× |
| Google Tag Manager | 33 % | 18 % | 1,8× |
| DMARC none | 29 % | 25 % | 1,1× |
| reCAPTCHA | 21 % | 16 % | 1,3× |
| Karriärsida | 19 % | 14 % | 1,4× |
| One.com | 19 % | 18 % | 1,1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 19 % | 11 % | 1,7× |
| Meta Pixel | 13 % | 11 % | 1,1× |
| DMARC quarantine | 11 % | 6 % | 1,9× |
| Klarna | 11 % | 6 % | 1,8× |
| Complianz | 8 % | 3 % | 2,8× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 8 % | 1 % | 5,6× |
| CookieYes | 8 % | 4 % | 1,8× |
| DHL | 8 % | 3 % | 2,6× |
| One.com Website Builder | 8 % | 7 % | 1,2× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,6× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,6× |
| LinkedIn Insight Tag | 6 % | 3 % | 2,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 23.1
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 23.11 | Tillverkning av planglas | 3 |
| 23.12 | Bearbetning av planglas | 16 |
| 23.13 | Tillverkning av buteljer, glasförpackningar och husgeråd av glas | 24 |
| 23.14 | Tillverkning av glasfiber | 2 |
| 23.15 | Tillverkning av andra glasvaror inklusive tekniska glasvaror | 18 |
| 23.19 | Tillverkning av andra glasvaror inklusive tekniska glasvaror | 0 |
Bolag med SNI-kod 23.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Saint-Gobain Sweden AB556241-2592 · Sollentuna | WordPressBrevoGoogle Ads+10 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Balco AB556299-4482 · Växjö | WordPressGoogle AdsKarriärsida+9 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Orrefors Kosta Boda AB556519-1300 · Kosta | CentraAdyenRule+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Osby Glas Aktiebolag556212-3165 · Osby | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Forserum Safety Glass AB556937-0694 · Forserum | WordPressMailchimpKarriärsida+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| GFAB sweden AB556081-7586 · Alstermo | gfabsweden.se | WordPressKarriärsidaGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| INR Försäljning Sverige AB556720-5165 · Malmö | Optimizely (Episerver)LinkedIn Insight TagKarriärsida+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Klaes Jansson556032-0011 · Jordbro | WordPressMicrosoft 365DMARC quarantine | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Hasopor AB556715-1278 · Hammar | WordPressHubSpotKarriärsida+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Värnamo Sliperi och Glasmästeri556078-8886 · Värnamo | Universal Analytics (nedlagd)Cookie Consent by OsanoMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Emmaboda Glas AB556032-8881 · Emmaboda | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Hammerglass AB556692-2851 · Förslöv | HubSpotLinkedIn Insight TagKarriärsida+8 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Microbas Precision AB556395-0400 · Hässleholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Svalson Safety AB559342-6991 · Öjebyn | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+6 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Bra Vision Scandinavia AB556207-3790 · Braås | WordPressMeta PixelKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Reijmyre Glasbruk AB559183-9583 · Rejmyre | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerOne.com | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| GSAB Glasmästeribranschens Service Aktiebolag559189-1105 · Skogås | MagentoWordPressMailchimp+6 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Svalson Aktiebolag556267-9059 · Luleå | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+6 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Klinte Glas Aktiebolag559124-3877 · Klintehamn | WordPressTrustindexGoogle Analytics+2 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Skrufs Glasbruk AB556700-2935 · Skruv | WooCommerceWordPressKlarna+6 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Best Glass Sweden AB559105-8598 · Burträsk | WordPressMicrosoft 365 | 5–9 anställda·20–50 mnkr | |
| Aluminiumservice Sverige AB556632-7002 · Karlstad | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+2 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Glasteknik AKU AB556554-9598 · Solna | WordPressGoogle AnalyticsCookie Notice+1 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Glasteknik i Emmaboda Aktiebolag556334-2095 · Emmaboda | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Joh. Persson Glasmästeri Aktiebolag556086-0578 · Malmö | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Compliance+2 till | 5–9 anställda·5–10 mnkr |
Visar 25 av 63 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 23.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 231, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 23.1 har en webbplats?
63 svenska bolag med SNI-kod 23.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 23.1?
WordPress: 32 av 63 bolag i branschen (51 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (46 %) och Microsoft 365 (43 %).





















