Bransch
SNI-kod 23.61: Tillverkning av betongvaror för byggändamål
I SNI 23.61 (tillverkning av betongvaror för byggändamål) har 62 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (66 %), Microsoft 365 (58 %) och Google Analytics (50 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 23.61 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 23.61
SNI-kod 23.61 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress66 %
- Microsoft 36558 %
- Google Analytics50 %
- Google Tag Manager37 %
- Karriärsida32 %
- Universal Analytics (nedlagd)24 %
- DMARC none19 %
- reCAPTCHA18 %
- Cookiebot16 %
- One.com15 %
- Google Ads13 %
- Meta Pixel13 %
- One.com Website Builder11 %
- DMARC reject10 %
- CookieYes8 %
- DMARC quarantine6 %
- Dun & Bradstreet Rating Logo5 %
- Hotjar5 %
- LinkedIn Insight Tag5 %
- Termly5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 08 %
- 1–937 %
- 10–4935 %
- 50–19910 %
- 200 eller fler10 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr2 %
- Under 1 mnkr3 %
- 1–10 mnkr31 %
- 10–100 mnkr42 %
- Minst 100 mnkr23 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Cookiebot är 2,7 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 66 % | 47 % | 1,4× |
| Microsoft 365 | 58 % | 33 % | 1,8× |
| Google Analytics | 50 % | 31 % | 1,6× |
| Google Tag Manager | 37 % | 18 % | 2× |
| Karriärsida | 32 % | 14 % | 2,3× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 24 % | 11 % | 2,2× |
| DMARC none | 19 % | 25 % | 0,8× |
| reCAPTCHA | 18 % | 16 % | 1,1× |
| Cookiebot | 16 % | 6 % | 2,7× |
| One.com | 15 % | 18 % | 0,8× |
| Google Ads | 13 % | 11 % | 1,2× |
| Meta Pixel | 13 % | 11 % | 1,2× |
| One.com Website Builder | 11 % | 7 % | 1,7× |
| DMARC reject | 10 % | 8 % | 1,3× |
| CookieYes | 8 % | 4 % | 1,9× |
| DMARC quarantine | 6 % | 6 % | 1,1× |
| Dun & Bradstreet Rating Logo | 5 % | <1 % | 11,6× |
| Hotjar | 5 % | 2 % | 2,4× |
| LinkedIn Insight Tag | 5 % | 3 % | 1,8× |
| Termly | 5 % | 2 % | 2,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 23.61
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 23.610 | Tillverkning av betongvaror för byggändamål | 62 |
Bolag med SNI-kod 23.61
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Aktiebolaget Strängbetong556539-4904 · Solna | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+8 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Benders Sverige AB556233-3970 · Kvänum | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+9 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Heidelberg Materials Precast Abetong AB556055-7356 · Växjö | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| K-Prefab AB556558-4017 · Hässleholm | WordPressAPSISGoogle Ads+8 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Skandinaviska Byggelement AB556034-2148 · Ängelholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Skar Byggsystem AB559008-5196 · Torsby | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Prefabmästarna Sverige AB556891-3098 · Öjebyn | WordPressMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Tranemo Prefab AB556502-1085 · Tranemo | WordPressWeplyKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nordiska VA Teknik AB556621-0208 · Hisings Kärra | norvatek.se | WordPressWeplyKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Tranås Cementvarufabrik AB556609-5237 · Tranås | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hedareds Sand & Betong Aktiebolag556095-2144 · Hedared | hybridbjalklag.seträbjälklag.se | HubSpot CMSHubSpotGoogle Ads+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr |
| NYBETONG i Kumla AB556651-2769 · Kumla | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Bano Prefab AB556918-2602 · Töcksfors | WebflowUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Betong & Prefab i Landvetter AB556940-9567 · Hisings Backa | WordPressKarriärsida | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Vinninga Cementvarufabrik AB556693-3957 · Vinninga | JetpackWeplyMeta Pixel+8 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Con-Form Strömstad AB556712-7278 · Göteborg | WebflowKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Conelement AB556853-3896 · Enköping | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Dala Cement i Björbo AB556636-1779 · Björbo | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Gunnar Prefab AB556265-6677 · Rättvik | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+6 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Prefabtrappan Sverige AB559147-1734 · Herrljunga | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Skar Elements Hudiksvall AB556074-4897 · Hudiksvall | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Veidekke Prefab AB556972-1474 · Sala | WordPress | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Vimmerby Prefab Betong AB556901-1629 · Vimmerby | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Cookiebot+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Vrecon AB559160-2130 · Vretstorp | WebnodeGoogle Tag Manager | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Nokon Produktion AB556702-0317 · Vagnhärad | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 62 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 23.61 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 2361, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 23.61 har en webbplats?
62 svenska bolag med SNI-kod 23.61 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 23.61?
WordPress: 41 av 62 bolag i branschen (66 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (58 %) och Google Analytics (50 %).















