Bransch
SNI-kod 24.10: Framställning av järn och stål samt ferrolegeringar
I SNI 24.10 (framställning av järn och stål samt ferrolegeringar) har 13 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (77 %), WordPress (62 %) och Karriärsida (46 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 24.10 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 24.10
SNI-kod 24.10 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36577 %
- WordPress62 %
- Karriärsida46 %
- Google Analytics46 %
- Google Tag Manager46 %
- Universal Analytics (nedlagd)31 %
- DMARC none23 %
- DMARC quarantine23 %
- Google Ads23 %
- Cookiebot15 %
- DMARC reject15 %
- Meta Pixel15 %
- Oderland15 %
- reCAPTCHA15 %
- Adform8 %
- Atlassian8 %
- Complianz8 %
- CookieYes8 %
- Duda8 %
- Hotjar8 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 00 %
- 1–915 %
- 10–4923 %
- 50–19931 %
- 200 eller fler31 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr0 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr0 %
- 10–100 mnkr23 %
- Minst 100 mnkr69 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Microsoft 365 är 2,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 77 % | 33 % | 2,3× |
| WordPress | 62 % | 47 % | 1,3× |
| Karriärsida | 46 % | 14 % | 3,3× |
| Google Analytics | 46 % | 31 % | 1,5× |
| Google Tag Manager | 46 % | 18 % | 2,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 31 % | 11 % | 2,8× |
| DMARC none | 23 % | 25 % | 0,9× |
| DMARC quarantine | 23 % | 6 % | 4× |
| Google Ads | 23 % | 11 % | 2,2× |
| Cookiebot | 15 % | 6 % | 2,5× |
| DMARC reject | 15 % | 8 % | 2× |
| Meta Pixel | 15 % | 11 % | 1,4× |
| Oderland | 15 % | 3 % | 6× |
| reCAPTCHA | 15 % | 16 % | 1× |
| Adform | 8 % | <1 % | 37,6× |
| Atlassian | 8 % | 1 % | 8,4× |
| Complianz | 8 % | 3 % | 2,7× |
| CookieYes | 8 % | 4 % | 1,8× |
| Duda | 8 % | <1 % | 47,4× |
| Hotjar | 8 % | 2 % | 3,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 24.10
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 24.100 | Framställning av järn och stål samt ferrolegeringar | 13 |
Bolag med SNI-kod 24.10
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Ssab Emea AB556313-7933 · Oxelösund | jbkox.se | WordPressCookieYesOderland | 5 000–9 999 anställda·Minst 10 000 mnkr |
| Uddeholms AB556046-2755 · Hagfors | WordPressSalesforceGoogle Ads+8 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Fagersta Stainless Aktiebolag556051-6881 · Fagersta | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Vargön Alloys Aktiebolag556017-2925 · Vargön | WordPressKarriärsidaCookiebot+3 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Plannja Aktiebolag556121-1417 · Järnforsen | AdformKarriärsidaGoogle Analytics+9 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Björneborg Steel AB556800-4500 · Björneborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Forgex Sweden AB559119-9475 · Arvika | forgex.se | UmbracoMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Skyllberg Industri Aktiebolag556569-8478 · Skyllberg | DudaKarriärsidaTermly+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| B.J Svets & Anläggning AB556196-0609 · Strängnäs | WordPressComplianzMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Damasteel AB556514-2170 · Söderfors | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Montageservice i Båstad Aktiebolag556407-6486 · Båstad | SquarespaceMicrosoft 365DMARC reject | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Bistål i Västervik AB556612-6081 · Gnosjö | Microsoft 365 | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| STEFiNA SMiDE AB559061-9135 · Västervik | WooCommerceWordPressPayson+7 till | 1–4 anställda·0,5–1 mnkr |
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 24.10 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 2410, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 24.10 har en webbplats?
13 svenska bolag med SNI-kod 24.10 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 24.10?
Microsoft 365: 10 av 13 bolag i branschen (77 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (62 %) och Karriärsida (46 %).













