Bransch
SNI-kod 25.1: Byggnadsmetallvarutillverkning
I SNI 25.1 (byggnadsmetallvarutillverkning) har 340 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (68 %), WordPress (63 %) och Google Analytics (47 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (4 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 25.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 25.1
SNI-kod 25.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36568 %
- WordPress63 %
- Google Analytics47 %
- Google Tag Manager34 %
- Karriärsida28 %
- DMARC none26 %
- reCAPTCHA24 %
- Universal Analytics (nedlagd)19 %
- Cookiebot16 %
- Google Ads14 %
- Meta Pixel11 %
- CookieYes9 %
- Loopia9 %
- DMARC reject9 %
- One.com7 %
- DMARC quarantine6 %
- LinkedIn Insight Tag4 %
- WooCommerce4 %
- Complianz4 %
- cookiemanager.dk4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 07 %
- 1–937 %
- 10–4945 %
- 50–19910 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr2 %
- Under 1 mnkr4 %
- 1–10 mnkr25 %
- 10–100 mnkr54 %
- Minst 100 mnkr15 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
cookiemanager.dk är 3,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 68 % | 33 % | 2× |
| WordPress | 63 % | 47 % | 1,3× |
| Google Analytics | 47 % | 31 % | 1,5× |
| Google Tag Manager | 34 % | 18 % | 1,8× |
| Karriärsida | 28 % | 14 % | 2× |
| DMARC none | 26 % | 25 % | 1× |
| reCAPTCHA | 24 % | 16 % | 1,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 19 % | 11 % | 1,7× |
| Cookiebot | 16 % | 6 % | 2,7× |
| Google Ads | 14 % | 11 % | 1,3× |
| Meta Pixel | 11 % | 11 % | 1× |
| CookieYes | 9 % | 4 % | 2,2× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,8× |
| DMARC reject | 9 % | 8 % | 1,2× |
| One.com | 7 % | 18 % | 0,4× |
| DMARC quarantine | 6 % | 6 % | 1,1× |
| LinkedIn Insight Tag | 4 % | 3 % | 1,7× |
| WooCommerce | 4 % | 4 % | 1,1× |
| Complianz | 4 % | 3 % | 1,2× |
| cookiemanager.dk | 4 % | 1 % | 3,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 25.1
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 25.11 | Tillverkning av metallstommar och delar därav | 237 |
| 25.12 | Tillverkning av dörrar och fönster av metall | 103 |
Bolag med SNI-kod 25.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Daloc AB556239-8239 · Töreboda | UmbracoLinkedIn Insight TagKarriärsida+7 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Eab Aktiebolag556122-0673 · Smålandsstenar | WordPressMailchimpKundo+12 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Holtab AB556181-0911 · Tingsryd | MailchimpMeta PixelKarriärsida+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| KL Industri AB556865-9055 · Finspång | WordPressGoogle AdsKarriärsida+4 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aktiebolaget Wibe556034-6495 · Mora | HubSpot CMSHubSpotGoogle Ads+9 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| AQ M-Tech AB556358-1411 · Uppsala | aqskylt.se | Joomla | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Alfing i Älmhult Aktiebolag556216-5547 · Älmhult | alfing.se | WordPressMailchimpGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| C. Hallströms Verkstäder Aktiebolag556073-5630 · Nälden | Meta PixelContentsquareMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Crenna Plåt Aktiebolag556457-3854 · Enköping | UmbracoKarriärsidaCookie Consent by Osano+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Part Construction AB556212-0310 · Kalix | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Ranaverken AB556163-2034 · Tråvad | WordPressGoogle AdsKarriärsida+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Saferoad Smekab AB556099-6869 · Önnestad | smekabcitylife.se | UmbracoGoogle AnalyticsCookie Information+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Skånska Byggvaror Aktiebolag556100-1891 · Stockholm | HubSpot CMSWalleyHubSpot+12 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Varmförzinkning556071-4288 · Smålandsstenar | KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Alab Aluman AB556607-1527 · Ånäset | aluman.seastral.se+1 till | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Essverk AB556646-0845 · Grängesberg | WordPressMicrosoft 365DMARC quarantine | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| FeAl Aktiebolag556423-7104 · Horndal | Microsoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| H-Fönstret i Lysekil Aktiebolag556172-4609 · Lysekil | Tawk.toUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Haki Aktiebolag556075-5067 · Sibbhult | Google AdsGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hellbergs Door Company AB556216-5505 · Mellerud | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Häfla Bruks Aktiebolag556238-7612 · Rejmyre | UmbracoLinkedIn Insight TagKarriärsida+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Jaco Fabriks Aktiebolag556045-0990 · Hargshamn | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| MaxiDoor Aktiebolag556216-6289 · Frövi | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Oljibe Stålbyggnads AB556848-9867 · Stockholm | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Per Risvall Industrimontage Aktiebolag556370-3064 · Vikmanshyttan | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 340 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 25.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 251, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 25.1 har en webbplats?
340 svenska bolag med SNI-kod 25.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 25.1?
Microsoft 365: 230 av 340 bolag i branschen (68 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (63 %) och Google Analytics (47 %).


















