Bransch
SNI-kod 25.510: Beläggning och överdragning av metall
I SNI 25.510 (beläggning och överdragning av metall) har 194 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (60 %), Microsoft 365 (50 %) och Google Analytics (28 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 25.510 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 25.510
SNI-kod 25.510 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress60 %
- Microsoft 36550 %
- Google Analytics28 %
- reCAPTCHA26 %
- DMARC none20 %
- One.com17 %
- Google Tag Manager16 %
- Karriärsida10 %
- Cookiebot10 %
- One.com Website Builder9 %
- Universal Analytics (nedlagd)8 %
- DMARC quarantine6 %
- Google Ads6 %
- Loopia6 %
- DMARC reject5 %
- Complianz5 %
- Brevo4 %
- cookiemanager.dk3 %
- Meta Pixel3 %
- GDPR Cookie Compliance3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 09 %
- 1–951 %
- 10–4935 %
- 50–1996 %
- 200 eller fler0 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr3 %
- Under 1 mnkr6 %
- 1–10 mnkr42 %
- 10–100 mnkr45 %
- Minst 100 mnkr4 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
reCAPTCHA är 1,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 60 % | 47 % | 1,3× |
| Microsoft 365 | 50 % | 33 % | 1,5× |
| Google Analytics | 28 % | 31 % | 0,9× |
| reCAPTCHA | 26 % | 16 % | 1,6× |
| DMARC none | 20 % | 25 % | 0,8× |
| One.com | 17 % | 18 % | 1× |
| Google Tag Manager | 16 % | 18 % | 0,9× |
| Karriärsida | 10 % | 14 % | 0,7× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,6× |
| One.com Website Builder | 9 % | 7 % | 1,3× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 8 % | 11 % | 0,7× |
| DMARC quarantine | 6 % | 6 % | 1,1× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,5× |
| Loopia | 6 % | 12 % | 0,5× |
| DMARC reject | 5 % | 8 % | 0,7× |
| Complianz | 5 % | 3 % | 1,6× |
| Brevo | 4 % | 2 % | 1,7× |
| cookiemanager.dk | 3 % | 1 % | 3× |
| Meta Pixel | 3 % | 11 % | 0,3× |
| GDPR Cookie Compliance | 3 % | 1 % | 2,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 25.510
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| A-Lackering Aktiebolag556120-8827 · Sävsjö | WebflowKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Dot AB556095-7028 · Sölvesborg | WebflowMailchimpGoogle Ads+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Swedecote Aktiebolag556207-9987 · Spånga | swedecote.com | KarriärsidaGoogle AnalyticsCookiebot+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Aktiebolaget Leba Industriservice556199-7809 · Hillerstorp | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Alucrom Aktiebolag556031-3537 · Göteborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Calamo AB556190-2569 · Molkom | WordPressLinkedIn Insight TagGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Henry Allt i Allt AB556706-2962 · Rönnäng | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| AB Zinkano556574-2649 · Hova | Karriärsidacookiemanager.dkMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Bogelack AB556710-7379 · Ulricehamn | bogelack.se | WordPressMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr |
| Falk Lack AB556156-9244 · Mora | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Gazic Allservice AB556834-2751 · Partille | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Metalcolour Sverige AB556347-7560 · Ronneby | WordPressLinkedIn Insight TagGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Ahnelövs Industrimålning Aktiebolag556265-8962 · Arlöv | ahnelovsindustrimalning.se | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Compliance+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
| Heurlins Lackering AB556533-6889 · Varberg | heurlins.se | Microsoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
| Lejon Entreprenad AB556941-9988 · Kungälv | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Pulverlacken i Hillerstorp AB556672-7854 · Hillerstorp | WordPressComplianzMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Trio Perfekta AB556083-7915 · Ystad | WordPressMicrosoft Dynamics 365Meta Pixel+6 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Anderstorps Industrilackering AB556824-1284 · Anderstorp | WordPressGoogle AnalyticsComplianz+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Arboga Hårdkrom AB556764-5311 · Arboga | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Assars Industri Aktiebolag556310-7019 · Hillerstorp | WordPressComplianzMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Autolacks Industrilackering i Vimmerby AB556482-3143 · Vimmerby | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Brink Förnicklingsfabriken AB559050-8304 · Norrköping | brinkfornickling.se | Hemsida24reCAPTCHAMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| DOT Skellefteå AB556980-6986 · Skellefteå | WordPressComplianzCloudflare Turnstile+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Fintl. Ytbehandlingsfabrik AB556657-0296 · Solna | JetpackBrevoMicrosoft 365+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Flamsprutarna Sverige Aktiebolag556268-7557 · Ystad | WordPressKarriärsidaGDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 194 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 25.510 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 25510, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 25.510 har en webbplats?
194 svenska bolag med SNI-kod 25.510 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 25.510?
WordPress: 116 av 194 bolag i branschen (60 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (50 %) och Google Analytics (28 %).














