Bransch
SNI-kod 25.9: Annan metallvarutillverkning
I SNI 25.9 (annan metallvarutillverkning) har 361 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (57 %), Microsoft 365 (54 %) och Google Analytics (43 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (9 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 25.9 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 25.9
SNI-kod 25.9 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress57 %
- Microsoft 36554 %
- Google Analytics43 %
- Google Tag Manager29 %
- DMARC none26 %
- reCAPTCHA22 %
- Universal Analytics (nedlagd)19 %
- Google Ads14 %
- Karriärsida14 %
- Cookiebot11 %
- Meta Pixel11 %
- Loopia9 %
- One.com9 %
- WooCommerce9 %
- Klarna7 %
- DMARC quarantine7 %
- DHL7 %
- CookieYes6 %
- DMARC reject6 %
- LinkedIn Insight Tag5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 016 %
- 1–949 %
- 10–4929 %
- 50–1996 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr2 %
- Under 1 mnkr11 %
- 1–10 mnkr36 %
- 10–100 mnkr43 %
- Minst 100 mnkr8 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
DHL är 2,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 57 % | 47 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 54 % | 33 % | 1,6× |
| Google Analytics | 43 % | 31 % | 1,4× |
| Google Tag Manager | 29 % | 18 % | 1,6× |
| DMARC none | 26 % | 25 % | 1× |
| reCAPTCHA | 22 % | 16 % | 1,4× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 19 % | 11 % | 1,7× |
| Google Ads | 14 % | 11 % | 1,3× |
| Karriärsida | 14 % | 14 % | 1× |
| Cookiebot | 11 % | 6 % | 1,7× |
| Meta Pixel | 11 % | 11 % | 0,9× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,8× |
| One.com | 9 % | 18 % | 0,5× |
| WooCommerce | 9 % | 4 % | 2,2× |
| Klarna | 7 % | 6 % | 1,2× |
| DMARC quarantine | 7 % | 6 % | 1,2× |
| DHL | 7 % | 3 % | 2,3× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,5× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,7× |
| LinkedIn Insight Tag | 5 % | 3 % | 1,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 25.9
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 25.91 | Tillverkning av stålfat o.d. behållare | 6 |
| 25.92 | Tillverkning av lättmetallförpackningar | 2 |
| 25.93 | Tillverkning av metalltrådvaror, kedjor och fjädrar | 36 |
| 25.94 | Tillverkning av nitar och skruvar | 6 |
| 25.99 | Diverse övrig metallvarutillverkning | 311 |
Bolag med SNI-kod 25.9
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Axelent Aktiebolag556231-5191 · Hillerstorp | UmbracoSalesforceAPSIS+13 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| 7 Steel Service Sweden AB556020-3217 · Halmstad | WooCommerceWordPressChatbase+4 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Olofsfors Aktiebolag556203-8298 · Nordmaling | UmbracoSirvoyMeta Pixel+8 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aktiebolaget Furhoffs Rostfria556047-0071 · Skövde | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Lann Industries Sweden AB556180-8675 · Värnamo | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Mattsson Metal AB556049-0350 · Mora | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| NTT Group Sweden AB556124-0028 · Kållered | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Skultuna Messingsbruk Aktiebolag556029-3085 · Skultuna | ShopifySquarespaceKlarna+21 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| AnVa Hjo AB556148-4477 · Hjo | Google AdsKarriärsidacookiemanager.dk | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Andrénverken AB556169-2699 · Gislaved | SquarespaceSquarespace Cookie BannerMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| DaloLindén AB556526-6599 · Värnamo | CookiebotMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Ewes AB556376-5030 · Bredaryd | UmbracoGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| HangOn AB556330-4855 · Hillerstorp | DrupalMailchimpGoogle Ads+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Nominit Aktiebolag556062-9213 · Värnamo | WordPressBrevoMeta Pixel+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Presso AB556208-6313 · Skillingaryd | reCAPTCHAMicrosoft 365DMARC quarantine | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Simpson Strong-Tie AB556540-5452 · Gunnebo | DrupalHubSpotGoogle Ads+12 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Spinova Aktiebolag556188-7430 · Torsås | WordPressBrevoGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Vitas Group AB559290-7033 · Ystad | WordPressZendeskKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Spiralspecialisten556058-9151 · Tyresö | spiralspecialisten.se | JoomlaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr |
| Carlsson RPS AB559000-6747 · Hudiksvall | WordPress | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| WIP Industries Sweden AB559335-2676 · Åseda | wipindustries.se | KarriärsidareCAPTCHAMicrosoft 365 | 50–99 anställda·5–10 mnkr |
| Aktiebolaget Blinkfyrar556194-4785 · Staffanstorp | DB SchenkerKarriärsidaAhrefs Web Analytics+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Brännehylte Lagersystem AB556969-9787 · Hillerstorp | UmbracoWeplyGoogle Ads+7 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Demex AB556580-9091 · Smålandsstenar | LitiumKlarnaKlaviyo+13 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Eboss AB556687-0639 · Nissafors | WordPressMicrosoft 365DMARC quarantine | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 361 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 25.9 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 259, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 25.9 har en webbplats?
361 svenska bolag med SNI-kod 25.9 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 25.9?
WordPress: 207 av 361 bolag i branschen (57 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (54 %) och Google Analytics (43 %).




















