Bransch
SNI-kod 26.51: Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
I SNI 26.51 (tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering) har 135 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (57 %), WordPress (51 %) och Google Analytics (44 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 26.51 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 26.51
SNI-kod 26.51 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36557 %
- WordPress51 %
- Google Analytics44 %
- DMARC none30 %
- Google Tag Manager28 %
- Karriärsida26 %
- reCAPTCHA21 %
- Universal Analytics (nedlagd)16 %
- DMARC reject14 %
- Google Ads12 %
- DMARC quarantine10 %
- One.com10 %
- Cookiebot9 %
- LinkedIn Insight Tag9 %
- Loopia8 %
- Meta Pixel8 %
- Google Workspace7 %
- Atlassian6 %
- HubSpot6 %
- Wix6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 028 %
- 1–932 %
- 10–4931 %
- 50–1998 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr7 %
- Under 1 mnkr17 %
- 1–10 mnkr21 %
- 10–100 mnkr41 %
- Minst 100 mnkr14 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
LinkedIn Insight Tag är 3,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 57 % | 33 % | 1,7× |
| WordPress | 51 % | 47 % | 1,1× |
| Google Analytics | 44 % | 31 % | 1,4× |
| DMARC none | 30 % | 25 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 28 % | 18 % | 1,5× |
| Karriärsida | 26 % | 14 % | 1,9× |
| reCAPTCHA | 21 % | 16 % | 1,4× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 16 % | 11 % | 1,4× |
| DMARC reject | 14 % | 8 % | 1,8× |
| Google Ads | 12 % | 11 % | 1,1× |
| DMARC quarantine | 10 % | 6 % | 1,8× |
| One.com | 10 % | 18 % | 0,5× |
| Cookiebot | 9 % | 6 % | 1,5× |
| LinkedIn Insight Tag | 9 % | 3 % | 3,3× |
| Loopia | 8 % | 12 % | 0,7× |
| Meta Pixel | 8 % | 11 % | 0,7× |
| Google Workspace | 7 % | 11 % | 0,7× |
| Atlassian | 6 % | 1 % | 6,5× |
| HubSpot | 6 % | 2 % | 3,6× |
| Wix | 6 % | 4 % | 1,7× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 26.51
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 26.510 | Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering | 135 |
Bolag med SNI-kod 26.51
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| HemoCue Aktiebolag556342-9272 · Ängelholm | WordPressSalesforceGoogle Ads+12 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Leine & Linde Aktiebolag556112-9593 · Strängnäs | Optimizely (Episerver)LinkedIn Insight TagKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Opsis Aktiebolag556124-0598 · Furulund | opsis.se | UmbracoAPSISKarriärsida+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Pentronic Aktiebolag556042-5141 · Västervik | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Senseair AB556475-5519 · Delsbo | WordPressAPSISMeta Pixel+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Unfors RaySafe AB556458-9751 · Hovås | DrupalGoogle AdsKarriärsida+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Easy-Laser AB556474-3705 · Mölndal | LinkedIn Insight TagKarriärsidaGoogle Analytics+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Guideline Geo AB (publ)556606-1155 · Solna | WordPressMailchimpGoogle Ads+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Samon Aktiebolag556385-4933 · Vellinge | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Sigicom AB556207-1547 · Älvsjö | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| TTM Energiprodukter AB556650-9286 · Kalmar | APSISKarriärsidaMicrosoft 365+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Inor Process AB556346-9385 · Malmö | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Acoem AB556238-4437 · Mölndal | Optimizely (Episerver)Google AnalyticsUC Sigill+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Everaxis AB556398-2825 · Kista | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Impulseradar Sweden AB559014-4035 · Malå | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+7 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Ingenjörsfirman Geotech Aktiebolag556098-5599 · Askim | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Kebni AB (publ)556943-8442 · Kista | WordPressHubSpotLinkedIn Insight Tag+5 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Nolek Aktiebolag556331-7915 · Norsborg | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| SAL Navigation AB556080-5441 · Hägersten | JetpackBrevoKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Åkerströms Björbo Aktiebolag556153-9825 · Vansbro | WordPressHubSpotMailchimp+9 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Elektronik-Konstruktion Innovation (ABELKO INNOVATION)556444-0112 · Luleå | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Columbia Elektronik Aktiebolag556174-9317 · Kolmården | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Haglöf Sweden Aktiebolag556148-8197 · Långsele | JetpackGDPR Cookie CompliancereCAPTCHA+3 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| RFR Solutions AB556212-5848 · Landskrona | KarriärsidaCookie Consent by OsanoMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| RTI Group AB556230-2462 · Mölndal | WordPressMailchimpGoogle Analytics+6 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 135 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 26.51 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 2651, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 26.51 har en webbplats?
135 svenska bolag med SNI-kod 26.51 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 26.51?
Microsoft 365: 77 av 135 bolag i branschen (57 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (51 %) och Google Analytics (44 %).
















