insajts

Bransch

SNI-kod 27.40: Tillverkning av belysningsarmatur

I SNI 27.40 (tillverkning av belysningsarmatur) har 83 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (54 %), WordPress (51 %) och Google Analytics (42 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är Shopify (10 %). Uppmätt av Insajts .

Svenska bolag med SNI-kod 27.40 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.

83
bolag med webbplats

Om SNI-kod 27.40

SNI-kod 27.40 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.

Teknik i branschen

Andel av bolagen i branschen som har tekniken.

Anställda

  • 024 %
  • 1–947 %
  • 10–4922 %
  • 50–1996 %
  • 200 eller fler1 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Omsättning

  • Under 1 tkr5 %
  • Under 1 mnkr18 %
  • 1–10 mnkr33 %
  • 10–100 mnkr35 %
  • Minst 100 mnkr10 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Teknik i branschen jämfört med alla bolag

Shopify Cookie Banner är 4,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.

TeknikI branschenAlla bolagJämfört med snittet
Microsoft 36554 %33 %1,6×
WordPress51 %47 %1,1×
Google Analytics42 %31 %1,4×
DMARC none29 %25 %1,1×
Google Tag Manager20 %18 %1,1×
Meta Pixel18 %11 %1,6×
reCAPTCHA16 %16 %1×
Klarna14 %6 %2,3×
Universal Analytics (nedlagd)13 %11 %1,2×
Shopify Cookie Banner12 %2 %4,8×
Cookiebot11 %6 %1,8×
DHL11 %3 %3,6×
One.com11 %18 %0,6×
Karriärsida10 %14 %0,7×
Loopia10 %12 %0,8×
Mailchimp10 %4 %2,7×
Shopify10 %3 %3×
Complianz8 %3 %3×
Google Ads8 %11 %0,8×
Shopify Payments8 %3 %3,1×

Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.

Koder inom 27.40

SNI-kodBranschBolag med webbplats
27.400Tillverkning av belysningsarmatur83

Bolag med SNI-kod 27.40

Bolag
Fagerhults Belysning Aktiebolag556321-8659 · Habofagerhult.comOptimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365APSIS+3 till200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr
Ateljé Lyktan Aktiebolag556063-9634 · Åhusateljelyktan.seContentfulAPSISJobylon+4 till100–199 anställda·100–500 mnkr
Belid Lighting AB556039-0659 · Varbergbelid.comCentraSanityKlarna+9 till100–199 anställda·100–500 mnkr
Proton Lighting AB556048-6325 · Värnamoexaktor.comexlite.seWordPressMailchimpKarriärsida+5 till50–99 anställda·100–500 mnkr
TYRI Sweden AB556382-3037 · Göteborgtyrilights.comWordPressGoogle AdsGoogle Analytics+4 till50–99 anställda·100–500 mnkr
Sinia i Nybro AB559313-5956 · Nybrosinia.seWordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 36550–99 anställda·10–20 mnkr
Aluwave AB556547-5695 · Landvetteraluwave.comWordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till20–49 anställda·100–500 mnkr
Ifö Electric AB556033-3576 · Bromöllaifoelectric.comWordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till20–49 anställda·100–500 mnkr
Tryckta i Markaryd Aktiebolag556119-8341 · Markarydtryckta.seWordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till20–49 anställda·100–500 mnkr
Ecolux AB556187-4214 · Åstorpecolux.seUmbracoHubSpotChatbase+4 till20–49 anställda·50–100 mnkr
Örsjö Belysning AB556090-1836 · Nybroorsjo.comMailchimpKarriärsidaGoogle Analytics+1 till20–49 anställda·50–100 mnkr
Aktiebolaget Karlskrona Lampfabrik556191-1537 · Karlskronalampfabriken.com–20–49 anställda·20–50 mnkr
NRA Repro Aktiebolag556704-3137 · Umeånra.seWordPressWeplyGoogle Ads+5 till20–49 anställda·20–50 mnkr
Stunt AB556528-7231 · Umeåstunt.seJetpackBrevoMeta Pixel+4 till20–49 anställda·20–50 mnkr
Alento AB556990-5010 · Varbergalento.seWordPressMailchimpGoogle Analytics+3 till10–19 anställda·20–50 mnkr
EcoSign skyltar i Sverige AB556812-8721 · Växjöecosign.seWordPressWeplyMicrosoft 36510–19 anställda·20–50 mnkr
K.P. Skyltfabrik Aktiebolag556225-4044 · Alingsåskpskylt.seShopifyShopify PaymentsMailchimp+4 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Luxlight Skandinavien AB556711-5992 · Göteborgluxlight.seSquarespaceUniversal Analytics (nedlagd)UC Sigill+3 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Rubn AB556898-5203 · Malmörubn.comMailchimpZendeskShopify Cookie Banner+1 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Signtronic Produktion AB556715-3209 · Jönköpingsigntronic.seWordPressMicrosoft 36510–19 anställda·20–50 mnkr
Xcen AB556471-9473 · Värnamoxcen.seljuskoncept.se+1 tillMagentoWordPressSvea+16 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Kungsörs Skyltprodukter Aktiebolag556306-4996 · Kungsörkungsorsskyltprodukter.seHemsida24KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till10–19 anställda·10–20 mnkr
Ljusmontage i Gävle AB556754-3862 · Gävleljusmontage.seWordPressLoopia10–19 anställda·10–20 mnkr
Skyltmontage i Stockholm AB556107-0458 · Hägerstenskyltmontage.seWordPressMicrosoft 36510–19 anställda·10–20 mnkr
L-J Produkter i Gnosjö Aktiebolag556224-0993 · Gnosjöbelyso.seSquarespaceSquarespace Cookie BannerMicrosoft 3655–9 anställda·20–50 mnkr

Visar 25 av 83 bolag, största först.

Exportera hela listan

Alla bolag med SNI-kod 27.40 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.

Exportera hela listan

Så räknar vi

Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 2740, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.

Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.

Vanliga frågor

Hur många bolag med SNI-kod 27.40 har en webbplats?

83 svenska bolag med SNI-kod 27.40 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.

Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 27.40?

Microsoft 365: 45 av 83 bolag i branschen (54 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (51 %) och Google Analytics (42 %).