Bransch
SNI-kod 28.9: Tillverkning av andra specialmaskiner
I SNI 28.9 (tillverkning av andra specialmaskiner) har 321 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (64 %), WordPress (57 %) och Google Analytics (40 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 28.9 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 28.9
SNI-kod 28.9 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36564 %
- WordPress57 %
- Google Analytics40 %
- Karriärsida26 %
- Google Tag Manager25 %
- DMARC none24 %
- reCAPTCHA22 %
- Universal Analytics (nedlagd)18 %
- Google Ads11 %
- Cookiebot11 %
- DMARC reject9 %
- One.com8 %
- DMARC quarantine7 %
- CookieYes7 %
- Meta Pixel7 %
- LinkedIn Insight Tag6 %
- One.com Website Builder5 %
- Brevo5 %
- Loopia5 %
- Mailchimp5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 018 %
- 1–944 %
- 10–4929 %
- 50–1998 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr12 %
- 1–10 mnkr29 %
- 10–100 mnkr42 %
- Minst 100 mnkr13 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Brevo är 2,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 64 % | 33 % | 1,9× |
| WordPress | 57 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 40 % | 31 % | 1,3× |
| Karriärsida | 26 % | 14 % | 1,9× |
| Google Tag Manager | 25 % | 18 % | 1,4× |
| DMARC none | 24 % | 25 % | 1× |
| reCAPTCHA | 22 % | 16 % | 1,4× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 18 % | 11 % | 1,6× |
| Google Ads | 11 % | 11 % | 1× |
| Cookiebot | 11 % | 6 % | 1,8× |
| DMARC reject | 9 % | 8 % | 1,1× |
| One.com | 8 % | 18 % | 0,4× |
| DMARC quarantine | 7 % | 6 % | 1,2× |
| CookieYes | 7 % | 4 % | 1,5× |
| Meta Pixel | 7 % | 11 % | 0,6× |
| LinkedIn Insight Tag | 6 % | 3 % | 2,1× |
| One.com Website Builder | 5 % | 7 % | 0,8× |
| Brevo | 5 % | 2 % | 2,4× |
| Loopia | 5 % | 12 % | 0,4× |
| Mailchimp | 5 % | 4 % | 1,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 28.9
Bolag med SNI-kod 28.9
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Electrolux Professional AB (publ)556003-0354 · Stockholm | WordPressHubSpotGoogle Ads+8 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Mycronic AB (publ)556351-2374 · Täby | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+3 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Dynapac Compaction Equipment AB556068-6577 · Karlskrona | BrevoKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Åkers Sweden AB556031-8080 · Åkers Styckebruk | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Yaskawa Nordic AB559136-8773 · Torsås | yaskawa.se | WordPressMailchimpKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Ljungby Maskin AB556470-3717 · Ljungby | ljungbymaskin.se | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr |
| Emba Machinery Aktiebolag556046-0106 · Örebro | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Rapid Granulator Aktiebolag556082-8674 · Bredaryd | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Shape Process Automation EMEA AB556384-9198 · Karlshamn | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Brokk Aktiebolag556115-6224 · Skellefteå | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aktiebolaget Bruzaholms Bruk556036-0504 · Bruzaholm | SquarespaceLinkedIn Insight TagMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Carlsson & Möller556057-0011 · Helsingborg | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Dalforsån556442-1484 · Vikmanshyttan | WordPressGoogle WorkspaceDMARC quarantine | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Borox International Aktiebolag556242-7467 · Oxelösund | WordPressBrevoKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Core Link Aktiebolag556199-7171 · Falkenberg | WordPressKarriärsidaCookiebot+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Dustcontrol Aktiebolag556057-0938 · Norsborg | WordPressBrevoGoogle Ads+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hiltec AB556171-6324 · Gislaved | UmbracoLinkedIn Insight TagKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hydrock AB556958-7693 · Kiruna | WordPressMeta PixelKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Ingenjörsfirma Edman & Sjöberg Aktiebolag556180-6562 · Filipstad | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Midsummer AB556665-7838 · Järfälla | WordPressHubSpotMailchimp+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Orwak AB556055-2407 · Sävsjö | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Texo Aktiebolag556042-3336 · Älmhult | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Tomal Aktiebolag556121-0815 · Vessigebro | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Vrena Mekaniska Verkstad Aktiebolag556268-4430 · Bettna | WordPressBrevoKarriärsida+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Wenmec Aktiebolag556225-7872 · Kil | WordPressMeta PixelKarriärsida+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 321 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 28.9 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 289, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 28.9 har en webbplats?
321 svenska bolag med SNI-kod 28.9 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 28.9?
Microsoft 365: 204 av 321 bolag i branschen (64 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (57 %) och Google Analytics (40 %).











