Bransch
SNI-kod 29.320: Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon
I SNI 29.320 (tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon) har 111 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (61 %), Microsoft 365 (54 %) och Google Analytics (48 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (5 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 29.320 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 29.320
SNI-kod 29.320 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress61 %
- Microsoft 36554 %
- Google Analytics48 %
- Karriärsida26 %
- DMARC none26 %
- reCAPTCHA26 %
- Google Tag Manager24 %
- CookieYes15 %
- Universal Analytics (nedlagd)15 %
- One.com14 %
- Cookiebot13 %
- Google Ads12 %
- Klarna10 %
- Meta Pixel10 %
- DMARC reject9 %
- DMARC quarantine8 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)5 %
- Loopia5 %
- WooCommerce5 %
- Swish5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 010 %
- 1–942 %
- 10–4924 %
- 50–19921 %
- 200 eller fler3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr3 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr33 %
- 10–100 mnkr33 %
- Minst 100 mnkr23 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
CookieYes är 3,5 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 61 % | 47 % | 1,3× |
| Microsoft 365 | 54 % | 33 % | 1,6× |
| Google Analytics | 48 % | 31 % | 1,5× |
| Karriärsida | 26 % | 14 % | 1,9× |
| DMARC none | 26 % | 25 % | 1× |
| reCAPTCHA | 26 % | 16 % | 1,6× |
| Google Tag Manager | 24 % | 18 % | 1,3× |
| CookieYes | 15 % | 4 % | 3,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 15 % | 11 % | 1,4× |
| One.com | 14 % | 18 % | 0,8× |
| Cookiebot | 13 % | 6 % | 2,1× |
| Google Ads | 12 % | 11 % | 1,1× |
| Klarna | 10 % | 6 % | 1,6× |
| Meta Pixel | 10 % | 11 % | 0,9× |
| DMARC reject | 9 % | 8 % | 1,2× |
| DMARC quarantine | 8 % | 6 % | 1,4× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 5 % | 1 % | 3,8× |
| Loopia | 5 % | 12 % | 0,5× |
| WooCommerce | 5 % | 4 % | 1,3× |
| Swish | 5 % | 4 % | 1,1× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 29.320
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Ferruform Aktiebolag556528-9120 · Luleå | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Thule Sweden AB556076-3970 · Hillerstorp | Google AdsKarriärsidaCloudflare Web Analytics+11 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| JOAB Försäljnings Aktiebolag556315-6008 · Göteborg | WordPressMailchimpMeta Pixel+5 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Alfdex AB556647-7278 · Landskrona | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+3 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| EBP i Olofström AB556529-1928 · Olofström | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Press Kogyo Sweden AB556076-9175 · Oskarshamn | WordPressKarriärsidaCookiebot+2 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Sibbhultsverken AB556693-9863 · Sibbhult | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aktiebolaget Linde Maskiner556039-7365 · Lindesberg | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Aluminium Casting Unnaryd AB556179-0717 · Unnaryd | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Autoform i Malung Aktiebolag556320-3867 · Malung | autoform.se | Microsoft 365DMARC reject | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Blowtech GP AB556560-1712 · Gnosjö | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerCookiebot+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| CJ Automotive AB556209-9316 · Dalstorp | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| JTEKT Column Systems Sweden AB556267-9463 · Eskilstuna | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| KB Components AB556081-6653 · Örkelljunga | WordPressHR ManagerGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Klippan Safety AB556548-7757 · Klippan | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| OP Höglunds AB556428-5855 · Säffle | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Abicon i Hörby AB556656-4505 · Hörby | abicon.se | MisssiteMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Autokaross i Floby Aktiebolag556208-7931 · Floby | autokaross.se | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Främmestadverken AB559228-5935 · Nossebro | WixLinkedIn Insight TagKarriärsida+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Preciform Aktiebolag556050-4424 · Eskilstuna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Precomp Solutions Aktiebolag (publ)556074-2800 · Ulricehamn | SquarespaceKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Proton Engineering Aktiebolag556054-2671 · Skillingaryd | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Sittab AB556645-7874 · Gustafs | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Unnaryd Modell Aktiebolag556114-0004 · Unnaryd | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Målerås Mekaniska Aktiebolag556206-8238 · Målerås | WooCommerceContentfulKlarna+6 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 111 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 29.320 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 29320, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 29.320 har en webbplats?
111 svenska bolag med SNI-kod 29.320 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 29.320?
WordPress: 68 av 111 bolag i branschen (61 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (54 %) och Google Analytics (48 %).












