Bransch
SNI-kod 32.50: Tillverkning av medicinsk och dental utrustning
I SNI 32.50 (tillverkning av medicinsk och dental utrustning) har 199 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (52 %), Microsoft 365 (36 %) och Google Analytics (31 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 32.50 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 32.50
SNI-kod 32.50 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress52 %
- Microsoft 36536 %
- Google Analytics31 %
- DMARC none22 %
- Google Tag Manager21 %
- reCAPTCHA20 %
- Loopia16 %
- Karriärsida16 %
- Universal Analytics (nedlagd)14 %
- One.com12 %
- Meta Pixel11 %
- Google Workspace8 %
- DMARC reject7 %
- Google Ads6 %
- Cookiebot6 %
- CookieYes6 %
- Klarna6 %
- One.com Website Builder5 %
- DMARC quarantine4 %
- LinkedIn Insight Tag4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 018 %
- 1–958 %
- 10–4921 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr30 %
- Under 1 mnkr20 %
- 1–10 mnkr26 %
- 10–100 mnkr21 %
- Minst 100 mnkr4 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 52 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 36 % | 33 % | 1,1× |
| Google Analytics | 31 % | 31 % | 1× |
| DMARC none | 22 % | 25 % | 0,9× |
| Google Tag Manager | 21 % | 18 % | 1,2× |
| reCAPTCHA | 20 % | 16 % | 1,2× |
| Loopia | 16 % | 12 % | 1,4× |
| Karriärsida | 16 % | 14 % | 1,1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 14 % | 11 % | 1,3× |
| One.com | 12 % | 18 % | 0,7× |
| Meta Pixel | 11 % | 11 % | 0,9× |
| Google Workspace | 8 % | 11 % | 0,7× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 0,9× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,6× |
| Cookiebot | 6 % | 6 % | 0,9× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,3× |
| Klarna | 6 % | 6 % | 0,9× |
| One.com Website Builder | 5 % | 7 % | 0,8× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,7× |
| LinkedIn Insight Tag | 4 % | 3 % | 1,5× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 32.50
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 32.501 | Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör | 117 |
| 32.502 | Tillverkning av tandproteser | 82 |
Bolag med SNI-kod 32.50
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Wellspect AB559332-0673 · Mölndal | Optimizely (Episerver)Google AdsKarriärsida+4 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Atos Medical Aktiebolag556268-7607 · Hörby | SalesforceBrevoKarriärsida+7 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Vitrolife Sweden Aktiebolag556546-6298 · Göteborg | Optimizely (Episerver)SalesforceLinkedIn Insight Tag+8 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Breas Medical Aktiebolag556434-8968 · Mölnlycke | KarriärsidaGoogle AnalyticsAtlassian+3 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Multilens Aktiebolag556265-1439 · Mölnlycke | StoryblokGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Stille AB556249-4848 · Torshälla | WordPressSalesforceKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Beneli AB556913-9719 · Helsingborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Germa556086-9413 · Kristianstad | WordPressLinkedIn Insight TagGoogle Analytics+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Conroy Medical Aktiebolag556385-6771 · Upplands Väsby | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| LVI Low Vision International Aktiebolag556197-3610 · Växjö | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Novus Scientific AB556774-5442 · Uppsala | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Optileks Aktiebolag556190-7576 · Rättvik | WooCommerceWordPressMeta Pixel+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Oscar Medtec AB556376-7911 · Kungälv | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Part Precision Sweden AB556855-6079 · Mariestad | WordPressGoogle AdsKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Remeda Aktiebolag556392-7366 · Halmstad | WordPressKarriärsida | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Sjöbloms Sjukvårdsutrustning Aktiebolag556239-4048 · Själevad | sjobloms.com | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
| Skaraborgs Ortopedservice AB556990-9921 · Skövde | WooCommerceWordPressSvea+13 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Viskan Spa Sverige AB556820-5842 · Skene | WooCommerceWordPressKlarna+7 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Altrodent AB559412-2151 · Stockholm | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Caretec i Forserum AB556242-5495 · Forserum | WordPressMailchimpGoogle Ads+4 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Dentatus Aktiebolag556304-0640 · Spånga | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Ortolab Aktiebolag556270-2398 · Älta | WooCommerceWordPressKlarna+10 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Ortopedia Ortopedteknik AB556734-4998 · Stockholm | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Cervident Aktiebolag556199-6132 · Malmö | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·5–10 mnkr | |
| Teknodont Aktiebolag556561-7031 · Malmö | Microsoft 365 | 20–49 anställda·1–5 mnkr |
Visar 25 av 199 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 32.50 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 3250, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 32.50 har en webbplats?
199 svenska bolag med SNI-kod 32.50 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 32.50?
WordPress: 103 av 199 bolag i branschen (52 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (36 %) och Google Analytics (31 %).













