Bransch
SNI-kod 33.1: Reparation och underhåll av metallvaror, maskiner och apparater
I SNI 33.1 (reparation och underhåll av metallvaror, maskiner och apparater) har 883 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (51 %), Microsoft 365 (35 %) och Google Analytics (27 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 33.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 33.1
SNI-kod 33.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress51 %
- Microsoft 36535 %
- Google Analytics27 %
- One.com21 %
- reCAPTCHA18 %
- DMARC none18 %
- Google Tag Manager16 %
- Karriärsida14 %
- Loopia12 %
- One.com Website Builder10 %
- Universal Analytics (nedlagd)9 %
- Google Workspace6 %
- DMARC reject6 %
- Google Ads6 %
- DMARC quarantine5 %
- CookieYes5 %
- Cookiebot4 %
- Meta Pixel4 %
- Wix4 %
- Complianz3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 018 %
- 1–963 %
- 10–4916 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr15 %
- 1–10 mnkr47 %
- 10–100 mnkr29 %
- Minst 100 mnkr4 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 51 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 35 % | 33 % | 1× |
| Google Analytics | 27 % | 31 % | 0,9× |
| One.com | 21 % | 18 % | 1,2× |
| reCAPTCHA | 18 % | 16 % | 1,1× |
| DMARC none | 18 % | 25 % | 0,7× |
| Google Tag Manager | 16 % | 18 % | 0,9× |
| Karriärsida | 14 % | 14 % | 1× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| One.com Website Builder | 10 % | 7 % | 1,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,6× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,8× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,5× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
| CookieYes | 5 % | 4 % | 1× |
| Cookiebot | 4 % | 6 % | 0,7× |
| Meta Pixel | 4 % | 11 % | 0,4× |
| Wix | 4 % | 4 % | 1× |
| Complianz | 3 % | 3 % | 1,1× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 33.1
Bolag med SNI-kod 33.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| EuroMaint Rail AB556032-2918 · Solna | euromaint.se | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Jernbro Industrial Services AB556912-0149 · Göteborg | WordPressMailchimpGoogle Ads+8 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Gunnars Maskiner AB556139-2217 · Nyköping | gunnarsmaskiner.se | Microsoft 365DMARC quarantine | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr |
| Oresund DryDocks AB556623-5072 · Landskrona | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Voith Hydro AB556630-0454 · Västerås | – | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Ö-Varvet Aktiebolag556296-2885 · Öckerö | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+2 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Elcoline AB559379-8761 · Karlskoga | WordPressMailjetKarriärsida+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Saltängens Mekaniska Verkstad Aktiebolag556239-9484 · Norrköping | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Vimab Aktiebolag556271-0680 · Motala | WordPressMailchimpKarriärsida+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| VINAB, VerkstadsIndustri i Norr AB556690-0832 · Gällivare | WordPressMeta PixelKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| CTT Systems AB556430-7741 · Nyköping | JetpackHubSpotLinkedIn Insight Tag+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Deutsche Windtechnik AB559073-2094 · Träslövsläge | TYPO3MailchimpMeta Pixel+9 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hasslö Varv AB556074-9664 · Öckerö | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| LN Industrimontage AB556892-6751 · Boden | WordPressBrevoKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| LSAB Sverige AB556222-1746 · Långshyttan | WordPressLinkedIn Insight TagGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Matfors Industriservice Aktiebolag556863-1641 · Njurunda | Weplycookiemanager.dk | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Multeral AB556452-4790 · Örebro | LitiumSveaMailchimp+9 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Stockholms Reparationsvarv AB556426-2391 · Stockholm | WordPressKarriärsidaCookie Notice+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Avoma AB556915-4213 · Motala | WordPressMailchimpGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Industor AB559255-2094 · Motala | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Mellansvenska Industriinstallationer AB556356-6164 · Skutskär | Microsoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Orust Yachtservice AB556220-6887 · Henån | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Rolling Mill Service AB556354-6976 · Smedjebacken | SquarespaceKarriärsidaUC Sigill+3 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| BOS Power Sweden AB559202-6222 · Jordbro | HubSpot CMSHubSpotKarriärsida+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Falkvarv AB556460-6563 · Falkenberg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 883 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 33.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 331, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 33.1 har en webbplats?
883 svenska bolag med SNI-kod 33.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 33.1?
WordPress: 449 av 883 bolag i branschen (51 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (35 %) och Google Analytics (27 %).


















