Bransch
SNI-kod 35.3: Försörjning av värme och kyla
I SNI 35.3 (försörjning av värme och kyla) har 72 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (74 %), WordPress (54 %) och Karriärsida (51 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 35.3 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 35.3
SNI-kod 35.3 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36574 %
- WordPress54 %
- Karriärsida51 %
- DMARC none31 %
- Google Analytics31 %
- Google Tag Manager28 %
- DMARC reject21 %
- Cookiebot15 %
- DMARC quarantine15 %
- Matomo15 %
- Meta Pixel15 %
- Google Ads13 %
- reCAPTCHA13 %
- Sitevision13 %
- Universal Analytics (nedlagd)13 %
- Umbraco11 %
- Complianz10 %
- Teamtailor10 %
- LinkedIn Insight Tag8 %
- Loopia8 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 010 %
- 1–929 %
- 10–4924 %
- 50–19924 %
- 200 eller fler14 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr3 %
- Under 1 mnkr4 %
- 1–10 mnkr11 %
- 10–100 mnkr24 %
- Minst 100 mnkr58 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Matomo är 13,1 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 74 % | 33 % | 2,2× |
| WordPress | 54 % | 47 % | 1,2× |
| Karriärsida | 51 % | 14 % | 3,7× |
| DMARC none | 31 % | 25 % | 1,2× |
| Google Analytics | 31 % | 31 % | 1× |
| Google Tag Manager | 28 % | 18 % | 1,5× |
| DMARC reject | 21 % | 8 % | 2,7× |
| Cookiebot | 15 % | 6 % | 2,5× |
| DMARC quarantine | 15 % | 6 % | 2,6× |
| Matomo | 15 % | 1 % | 13,1× |
| Meta Pixel | 15 % | 11 % | 1,4× |
| Google Ads | 13 % | 11 % | 1,2× |
| reCAPTCHA | 13 % | 16 % | 0,8× |
| Sitevision | 13 % | <1 % | 30,1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 13 % | 11 % | 1,1× |
| Umbraco | 11 % | 1 % | 13,8× |
| Complianz | 10 % | 3 % | 3,4× |
| Teamtailor | 10 % | 1 % | 8× |
| LinkedIn Insight Tag | 8 % | 3 % | 3,1× |
| Loopia | 8 % | 12 % | 0,7× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 35.3
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 35.30 | Försörjning av värme och kyla | 72 |
Bolag med SNI-kod 35.3
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Göteborg Energi Aktiebolag556362-6794 · Göteborg | GiosgKarriärsidaHotjar+4 till | 1 000–1 499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Stockholm Exergi AB556016-9095 · Stockholm | WordPressMicrosoft Dynamics 365Mailchimp+14 till | 500–999 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Adven Sverige AB556702-9516 · Örebro | WordPressMailjetGoogle Ads+12 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Falu Energi & Vatten AB556509-6731 · Falun | fev.selisselbo.se | SitevisionMailjetMeta Pixel+7 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Halmstads Energi och Miljö AB556528-3248 · Halmstad | Optimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365Ebbot+8 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Jönköping Energi Aktiebolag556015-3354 · Jönköping | KarriärsidaMatomoMiro+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Kraftringen Energi AB (publ)556100-9852 · Lund | WordPressMicrosoft Dynamics 365Universal Analytics (nedlagd)+1 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Mälarenergi AB556448-9150 · Västerås | SanityEbbotKarriärsida+2 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Telge Nät AB556558-1757 · Södertälje | Optimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365Karriärsida+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Växjö Energi Aktiebolag556187-5203 · Växjö | Optimizely (Episerver)Google AdsKarriärsida+5 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Norrenergi Aktiebolag556429-9500 · Solna | Hemsida24APSISKarriärsida+7 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Söderenergi Aktiebolag556400-3175 · Södertälje | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Luleå Energi Aktiebolag556139-8255 · Luleå | UmbracoGoogle AdsKarriärsida+10 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Sundsvall Energi Aktiebolag556478-6647 · Sundsvall | SitevisionKarriärsidaMatomo+1 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Västervik Miljö och Energi AB556045-6567 · Västervik | annatennmark.se | WordPress | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr |
| Övik Energi Aktiebolag556019-1750 · Örnsköldsvik | SitevisionMailchimpGoogle Ads+8 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Njudung Energi Vetlanda AB556107-7248 · Vetlanda | WordPressKarriärsidaMatomo+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Bodens Energi Aktiebolag556200-9117 · Boden | UmbracoEbbotKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| C4 Energi Aktiebolag556222-2223 · Kristianstad | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Södertörns Fjärrvärme AB556132-1174 · Norsborg | UmbracoAdformKarriärsida+9 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Alingsås Energi AB556402-5905 · Alingsås | WordPressEbbotKarriärsida+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Gotlands Energi Aktiebolag556008-2157 · Visby | WordPressKundoAdtraction-publicist+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Lidköping Energi AB556188-7125 · Lidköping | WordPressAPSISKarriärsida+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Lulekraft Aktiebolag556195-0576 · Luleå | UmbracoKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Nevel AB559211-2394 · Stockholm | WordPressSalesforceMailchimp+12 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 72 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 35.3 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 353, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 35.3 har en webbplats?
72 svenska bolag med SNI-kod 35.3 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 35.3?
Microsoft 365: 53 av 72 bolag i branschen (74 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (54 %) och Karriärsida (51 %).



















