Bransch
SNI-kod 38.1: Insamling av avfall
I SNI 38.1 (insamling av avfall) har 98 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (60 %), Karriärsida (50 %) och WordPress (44 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 38.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 38.1
SNI-kod 38.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36560 %
- Karriärsida50 %
- WordPress44 %
- Google Analytics41 %
- DMARC none32 %
- Google Tag Manager30 %
- reCAPTCHA23 %
- DMARC reject15 %
- Meta Pixel12 %
- Google Ads11 %
- Sitevision11 %
- Cookiebot10 %
- CookieYes10 %
- DMARC quarantine9 %
- Google Workspace9 %
- Mailchimp7 %
- One.com7 %
- Teamtailor7 %
- Umbraco7 %
- Universal Analytics (nedlagd)7 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 014 %
- 1–922 %
- 10–4933 %
- 50–19921 %
- 200 eller fler9 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr4 %
- Under 1 mnkr7 %
- 1–10 mnkr16 %
- 10–100 mnkr40 %
- Minst 100 mnkr33 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Sitevision är 27 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 60 % | 33 % | 1,8× |
| Karriärsida | 50 % | 14 % | 3,6× |
| WordPress | 44 % | 47 % | 0,9× |
| Google Analytics | 41 % | 31 % | 1,3× |
| DMARC none | 32 % | 25 % | 1,3× |
| Google Tag Manager | 30 % | 18 % | 1,6× |
| reCAPTCHA | 23 % | 16 % | 1,5× |
| DMARC reject | 15 % | 8 % | 2× |
| Meta Pixel | 12 % | 11 % | 1,1× |
| Google Ads | 11 % | 11 % | 1,1× |
| Sitevision | 11 % | <1 % | 27× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,7× |
| CookieYes | 10 % | 4 % | 2,3× |
| DMARC quarantine | 9 % | 6 % | 1,6× |
| Google Workspace | 9 % | 11 % | 0,9× |
| Mailchimp | 7 % | 4 % | 2× |
| One.com | 7 % | 18 % | 0,4× |
| Teamtailor | 7 % | 1 % | 5,9× |
| Umbraco | 7 % | 1 % | 8,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 7 % | 11 % | 0,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 38.1
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 38.11 | Insamling av icke-farligt avfall | 90 |
| 38.12 | Insamling av farligt avfall | 8 |
Bolag med SNI-kod 38.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| PreZero Recycling AB556108-8393 · Ängelholm | Microsoft Dynamics 365KarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 1 500–1 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag556935-7501 · Eskilstuna | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+3 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Ohlssons i Landskrona AB556559-3497 · Landskrona | UmbracoGoogle AdsKarriärsida+6 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Borås Energi och Miljö AB556527-5590 · Borås | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+2 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Uppsala Vatten och Avfall AB556025-0051 · Uppsala | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Nordvästra Skånes Renhållnings Aktiebolag (NSR)556217-4580 · Helsingborg | MailchimpKarriärsidaMatomo+3 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Renall AB556442-4876 · Norrköping | KarriärsidaGoogle Tag ManagerMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| SRV återvinning AB556053-7515 · Huddinge | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Verdis AB556749-8026 · Älvsjö | WordPressMeta PixelJobylon+6 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Affärsverken Karlskrona Aktiebolag556049-4733 · Karlskrona | Optimizely (Episerver)Meta PixelKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| SYSAV Industri AB556474-8803 · Malmö | UmbracoGoogle AdsKarriärsida+8 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Gästrike Återvinnare222000-1339 · Gävle | WordPressMailchimpKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| June Avfall och Miljö AB559089-1254 · Jönköping | SitevisionAPSISKarriärsida+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Kristianstads Renhållnings Aktiebolag556002-3136 · Kristianstad | WordPressMeta PixelKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Lidköping Miljö och Teknik AB559395-4299 · Lidköping | SitevisionKarriärsidaVarbi | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nordisk Återvinning Service AB556873-4338 · Göteborg | HubSpotKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nässjö Affärsverk Aktiebolag556038-7044 · Nässjö | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Piteå Renhållning och Vatten Aktiebolag556057-1274 · Öjebyn | WordPressMailchimpKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Regional avfallsanläggning i mellersta Bohus- län Aktiebolag (RAMBO)556211-9007 · Lysekil | rambo.se | WordPressKarriärsidaGoogle Tag Manager | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Söderhamn Nära AB556439-6447 · Söderhamn | SitevisionKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Södra Smålands Avfall & Miljö AB559077-5853 · Växjö | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Vatten och Miljöresurs Mitt AB559169-9573 · Sveg | SitevisionKarriärsidaMatomo+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Stockholm Avfall Aktiebolag556969-3087 · Stockholm | – | 50–99 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Allmiljö i Umeå AB556556-9349 · Vännäsby | JetpackKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kommunalförbundet Avfall & Återvinning Skaraborg222000-1206 · Skövde | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookiebot+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 98 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 38.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 381, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 38.1 har en webbplats?
98 svenska bolag med SNI-kod 38.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 38.1?
Microsoft 365: 59 av 98 bolag i branschen (60 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer Karriärsida (50 %) och WordPress (44 %).
















