Bransch
SNI-kod 38.22: Energiåtervinning
I SNI 38.22 (energiåtervinning) har 27 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (59 %), Microsoft 365 (52 %) och Karriärsida (26 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 38.22 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 38.22
SNI-kod 38.22 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress59 %
- Microsoft 36552 %
- Karriärsida26 %
- Google Analytics22 %
- DMARC reject15 %
- reCAPTCHA15 %
- Universal Analytics (nedlagd)15 %
- DMARC none11 %
- Google Tag Manager11 %
- One.com11 %
- cookiemanager.dk7 %
- Google Workspace7 %
- Loopia7 %
- Plausible7 %
- Wix7 %
- Brevo4 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)4 %
- Cookie Consent by Osano4 %
- DMARC quarantine4 %
- GleSYS4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 022 %
- 1–952 %
- 10–4915 %
- 50–19911 %
- 200 eller fler0 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr0 %
- Under 1 mnkr15 %
- 1–10 mnkr33 %
- 10–100 mnkr41 %
- Minst 100 mnkr11 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Microsoft 365 är 1,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 59 % | 47 % | 1,3× |
| Microsoft 365 | 52 % | 33 % | 1,6× |
| Karriärsida | 26 % | 14 % | 1,9× |
| Google Analytics | 22 % | 31 % | 0,7× |
| DMARC reject | 15 % | 8 % | 1,9× |
| reCAPTCHA | 15 % | 16 % | 0,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 15 % | 11 % | 1,3× |
| DMARC none | 11 % | 25 % | 0,4× |
| Google Tag Manager | 11 % | 18 % | 0,6× |
| One.com | 11 % | 18 % | 0,6× |
| cookiemanager.dk | 7 % | 1 % | 7,1× |
| Google Workspace | 7 % | 11 % | 0,7× |
| Loopia | 7 % | 12 % | 0,6× |
| Plausible | 7 % | <1 % | 19× |
| Wix | 7 % | 4 % | 2,1× |
| Brevo | 4 % | 2 % | 1,8× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 4 % | 1 % | 2,6× |
| Cookie Consent by Osano | 4 % | 1 % | 6,8× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,6× |
| GleSYS | 4 % | 1 % | 4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 38.22
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 38.220 | Energiåtervinning | 27 |
Bolag med SNI-kod 38.22
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Aktiebolaget SVAFO556446-3411 · Nyköping | WordPressBrevoKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Söderhalls Renhållningsverk Aktiebolag (SÖRAB)556197-4022 · Vallentuna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Bollnäs-Ovanåkers Renhållnings Aktiebolag - BORAB556223-4863 · Bollnäs | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Umeå Deponi och Avfallscenter Aktiebolag556911-1338 · Umeå | WordPressKarriärsidaGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+2 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Östra Göinge Renhållningsaktiebolag556176-1775 · Broby | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Restproduktbearbetning i Boden Aktiebolag556541-2797 · Boden | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| XENA Entreprenad AB556745-2858 · Södertälje | xenagravstenar.se | – | 10–19 anställda·10–20 mnkr |
| Geminor SWE AB556995-9744 · Jönköping | SanityPlausibleMicrosoft 365+2 till | 5–9 anställda·100–500 mnkr | |
| Dewatech Aktiebolag556457-3391 · Gävle | Google AnalyticsGoogle Tag Managercookiemanager.dk+2 till | 5–9 anställda·20–50 mnkr | |
| Hummeltorp Grödinge AB556203-5914 · Grödinge | WixKarriärsidaMicrosoft 365 | 5–9 anställda·20–50 mnkr | |
| Renahav Sverige Aktiebolag556923-3686 · Smögen | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 5–9 anställda·20–50 mnkr | |
| Bengt Fahlanders Åkeri Aktiebolag556226-4241 · Ljusdal | WordPress | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Brandberg & Essen AB559233-6423 · Stockholm | WordPressMicrosoft 365 | 1–4 anställda·50–100 mnkr | |
| Miljöpress i Nossebro Aktiebolag556529-6216 · Nossebro | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 1–4 anställda·5–10 mnkr | |
| R3 Nordic Recycling AB559544-1451 · Hörby | WordPressreCAPTCHAOne.com | 1–4 anställda·5–10 mnkr | |
| Stockholm Miljö och Avfallshantering AB556998-2902 · Spånga | N.nuUniversal Analytics (nedlagd)Cookie Consent by Osano+1 till | 1–4 anställda·5–10 mnkr | |
| Biocompost i Västernorrland AB559171-3952 · Sundsvall | WordPressMicrosoft 365 | 1–4 anställda·1–5 mnkr | |
| Gödselförädling i Mälardalen AB556674-8033 · Enköping | WordPressGoogle Analytics | 1–4 anställda·1–5 mnkr | |
| Miljövis AB559231-7274 · Norrköping | WordPressGoogle Workspace | 1–4 anställda·1–5 mnkr | |
| Begner Kraft AB556634-5640 · Spånga | begnerkraft.se | – | 1–4 anställda·0,5–1 mnkr |
| Pinpointer AB556630-4688 · Karlstad | MailchimpKarriärsidaPlausible+1 till | 1–4 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Angarns Återvinning Vallentuna AB559277-2676 · Vallentuna | WordPressMicrosoft 365 | 0 anställda·10–20 mnkr | |
| Eco4Life Sweden AB559333-5812 · Kolmården | eco4life.se | Loopia | 0 anställda·5–10 mnkr |
| Återvinningsgården Aktiebolag559480-9211 · Sölvesborg | atervinningsgarden.se | One.com Website BuilderMicrosoft 365DMARC quarantine | 0 anställda·5–10 mnkr |
| Musa Fastigheter AB556543-6838 · Sollentuna | WordPressOne.com | 0 anställda·1–5 mnkr |
Visar 25 av 27 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 38.22 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 3822, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 38.22 har en webbplats?
27 svenska bolag med SNI-kod 38.22 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 38.22?
WordPress: 16 av 27 bolag i branschen (59 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (52 %) och Karriärsida (26 %).











