Bransch
SNI-kod 42.1: Anläggning av vägar och järnvägar
I SNI 42.1 (anläggning av vägar och järnvägar) har 212 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (52 %), Microsoft 365 (49 %) och Karriärsida (31 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 42.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 42.1
SNI-kod 42.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress52 %
- Microsoft 36549 %
- Karriärsida31 %
- Google Analytics28 %
- DMARC none25 %
- reCAPTCHA18 %
- Google Tag Manager14 %
- One.com13 %
- Universal Analytics (nedlagd)12 %
- DMARC reject8 %
- Cookiebot8 %
- Loopia8 %
- One.com Website Builder8 %
- Google Ads6 %
- Meta Pixel6 %
- GDPR Cookie Compliance5 %
- CookieYes4 %
- Google Workspace4 %
- Wix3 %
- Complianz3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 011 %
- 1–949 %
- 10–4930 %
- 50–1997 %
- 200 eller fler3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr6 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr28 %
- 10–100 mnkr38 %
- Minst 100 mnkr19 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
GDPR Cookie Compliance är 4,9 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 52 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 49 % | 33 % | 1,5× |
| Karriärsida | 31 % | 14 % | 2,2× |
| Google Analytics | 28 % | 31 % | 0,9× |
| DMARC none | 25 % | 25 % | 1× |
| reCAPTCHA | 18 % | 16 % | 1,1× |
| Google Tag Manager | 14 % | 18 % | 0,8× |
| One.com | 13 % | 18 % | 0,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 12 % | 11 % | 1,1× |
| DMARC reject | 8 % | 8 % | 1,1× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,3× |
| Loopia | 8 % | 12 % | 0,6× |
| One.com Website Builder | 8 % | 7 % | 1,1× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,5× |
| Meta Pixel | 6 % | 11 % | 0,5× |
| GDPR Cookie Compliance | 5 % | 1 % | 4,9× |
| CookieYes | 4 % | 4 % | 0,9× |
| Google Workspace | 4 % | 11 % | 0,4× |
| Wix | 3 % | 4 % | 0,9× |
| Complianz | 3 % | 3 % | 1× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 42.1
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 42.11 | Anläggning av vägar och motorvägar | 108 |
| 42.12 | Anläggning av järnvägar och tunnelbanor | 79 |
| 42.13 | Anläggning av broar och tunnlar | 25 |
Bolag med SNI-kod 42.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Peab Anläggning AB556568-6721 · Solna | peabmarin.se | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Tag Manager+3 till | 2 000–2 999 anställda·Minst 10 000 mnkr |
| Svevia AB (publ)556768-9848 · Stockholm | SitevisionZendeskLinkedIn Insight Tag+7 till | 1 500–1 999 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Infranord AB556793-3089 · Sundbyberg | UmbracoMeta PixelKarriärsida+5 till | 1 500–1 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Peab Asfalt AB556098-8122 · Ängelholm | peabasfalt.se | Optimizely (Episerver)APSISGoogle Ads+8 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Strukton Rail Aktiebolag556571-9449 · Stockholm | WordPressMailjetKarriärsida+7 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Infrakraft Sverige AB559090-8686 · Karlstad | WordPressMailchimpKarriärsida+5 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Besab AB556229-1582 · Hisings Backa | WordPressMeta PixelKarriärsida+5 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Norrvidinge Group AB556765-7571 · Helsingborg | WordPressBrevoWeply+9 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| BDX Rail AB559342-6363 · Luleå | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Bergteamet AB556524-0081 · Boliden | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Västra Mälardalens Energi och Miljö AB556668-3586 · Köping | SitevisionEbbotKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Mark & Energibyggarna i Göteborg Aktiebolag556215-3865 · Mölndal | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Asfaltbolaget Sverige AB559364-9402 · Karlskrona | Meta PixelKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Asfaltsgruppen Sverige AB556076-6403 · Linköping | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Civil Works Nordic AB559417-8567 · Luleå | WordPressKarriärsidaCookie Notice+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Cleanosol AB559036-3809 · Angered | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| GrefsPero AB556495-5986 · Orsa | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| L M V Kontaktledning Aktiebolag556658-0071 · Gävle | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Rosenqvist Entreprenad AB556391-8720 · Vallentuna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Tunga Lyft i Sverige AB556713-3243 · Arlöv | WordPressWeplyKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Väg & Byggnadsgrus på Gotland AB556576-7000 · Hemse | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aarsleff Rail AB556603-0549 · Malmö | WordPressHR ManagerGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Asfalt i Göteborg AB559143-7107 · Göteborg | PlausibleMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| BEST Entreprenad i Örebro AB556809-7397 · Vintrosa | bestentreprenad.se | Universal Analytics (nedlagd)UC SigillMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| Bergschöld & Holm AB559096-1081 · Täby | Microsoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 212 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 42.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 421, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 42.1 har en webbplats?
212 svenska bolag med SNI-kod 42.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 42.1?
WordPress: 110 av 212 bolag i branschen (52 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (49 %) och Karriärsida (31 %).



















