Bransch
SNI-kod 42.22: Anläggningsarbeten för el och telekommunikation
I SNI 42.22 (anläggningsarbeten för el och telekommunikation) har 126 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (56 %), WordPress (55 %) och Google Analytics (26 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 42.22 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 42.22
SNI-kod 42.22 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36556 %
- WordPress55 %
- Google Analytics26 %
- Karriärsida22 %
- DMARC none18 %
- Google Tag Manager13 %
- reCAPTCHA13 %
- One.com12 %
- DMARC reject10 %
- Complianz8 %
- Meta Pixel8 %
- Universal Analytics (nedlagd)8 %
- DMARC quarantine7 %
- One.com Website Builder6 %
- Loopia6 %
- Cookiebot5 %
- Google Ads5 %
- Teamtailor5 %
- Cookie Notice4 %
- Google Workspace4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 021 %
- 1–945 %
- 10–4925 %
- 50–1996 %
- 200 eller fler3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr4 %
- Under 1 mnkr14 %
- 1–10 mnkr38 %
- 10–100 mnkr33 %
- Minst 100 mnkr10 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Complianz är 2,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 56 % | 33 % | 1,7× |
| WordPress | 55 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 26 % | 31 % | 0,8× |
| Karriärsida | 22 % | 14 % | 1,6× |
| DMARC none | 18 % | 25 % | 0,7× |
| Google Tag Manager | 13 % | 18 % | 0,7× |
| reCAPTCHA | 13 % | 16 % | 0,8× |
| One.com | 12 % | 18 % | 0,7× |
| DMARC reject | 10 % | 8 % | 1,2× |
| Complianz | 8 % | 3 % | 2,8× |
| Meta Pixel | 8 % | 11 % | 0,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 8 % | 11 % | 0,7× |
| DMARC quarantine | 7 % | 6 % | 1,2× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 1× |
| Loopia | 6 % | 12 % | 0,5× |
| Cookiebot | 5 % | 6 % | 0,8× |
| Google Ads | 5 % | 11 % | 0,5× |
| Teamtailor | 5 % | 1 % | 3,9× |
| Cookie Notice | 4 % | 2 % | 2,3× |
| Google Workspace | 4 % | 11 % | 0,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 42.22
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 42.220 | Anläggningsarbeten för el och telekommunikation | 0 |
| 42.221 | Anläggningsarbeten för el | 76 |
| 42.222 | Anläggningsarbeten för telekommunikation | 50 |
Bolag med SNI-kod 42.22
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Anläggning & Kabel Entreprenad i Malmö AB556764-3498 · Malmö | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Craftor AB556472-1164 · Sollentuna | WordPressKarriärsidaAhrefs Web Analytics+5 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Infratek Sverige AB556702-6934 · Stockholm | WordPressKarriärsidaMatomo+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Linjemontage i Grästorp Aktiebolag556464-7575 · Grästorp | WordPressMailjetKarriärsida+3 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| KGE (Sweden) AB559240-7505 · Gävle | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| ABEKA El & Kraftanläggningar Aktiebolag556515-7012 · Nyköping | SquarespaceKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Fibra AB556907-6200 · Västerås | WordPressEbbotGoogle Ads+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| K.S. Connect AB556523-5438 · Karlskoga | JetpackBrevoKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kraftlänk AB559445-2673 · Kumla | Microsoft 365DMARC reject | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| RES Renewable Norden AB556616-0684 · Göteborg | UmbracoCloudflare Turnstile | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| BTP Sweden AB556775-5029 · Malmö | WordPressMeta PixelKarriärsida+3 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Eolus Aktiebolag (publ)556389-3956 · Hässleholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Victor Energy AB556909-8865 · Ludvika | KarriärsidaTeamtailor | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr | |
| MS WinCon AB559272-2499 · Sollentuna | mswincon.com | KarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| SLL Energi & Infrastruktur AB556657-1799 · Åmål | sllab.se | KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| Två Grävare AB556545-4088 · Stenungsund | WordPressDun & Bradstreet Rating LogoMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Vabeko AB559207-8850 · Bromma | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Bright Networks AB559214-5717 · Bromma | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Network Solutions Infra Sverige AB556728-8229 · Asarum | networksolutions.se | Shopify Cookie BannerMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
| Tectel i Vindeln Aktiebolag556444-0906 · Vindeln | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| wdvida AB559133-5046 · Uppsala | wdv.se | Google Workspace | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
| Ksel AB556992-0100 · Trollhättan | KarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Nevecka AB559010-0920 · Kungsäter | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Compliance+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Sundbybergs stadsnätsbolag AB556602-0631 · Sundbyberg | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Astrio Entreprenad AB559187-9654 · Göteborg | astrioentreprenad.se | KarriärsidaMicrosoft 365 | 10–19 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 126 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 42.22 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 4222, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 42.22 har en webbplats?
126 svenska bolag med SNI-kod 42.22 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 42.22?
Microsoft 365: 70 av 126 bolag i branschen (56 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (55 %) och Google Analytics (26 %).

















