Bransch
SNI-kod 43.21: Elinstallationer
I SNI 43.21 (elinstallationer) har 2 764 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (51 %), Microsoft 365 (37 %) och Google Analytics (27 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 43.21 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 43.21
SNI-kod 43.21 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress51 %
- Microsoft 36537 %
- Google Analytics27 %
- One.com22 %
- reCAPTCHA21 %
- DMARC none19 %
- Karriärsida17 %
- Google Tag Manager14 %
- Loopia12 %
- One.com Website Builder10 %
- DMARC reject8 %
- Universal Analytics (nedlagd)7 %
- Google Workspace7 %
- Google Ads6 %
- Meta Pixel6 %
- Cookiebot5 %
- DMARC quarantine5 %
- CookieYes4 %
- Wix4 %
- Complianz3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 016 %
- 1–963 %
- 10–4919 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr6 %
- Under 1 mnkr13 %
- 1–10 mnkr49 %
- 10–100 mnkr29 %
- Minst 100 mnkr3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 51 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 37 % | 33 % | 1,1× |
| Google Analytics | 27 % | 31 % | 0,9× |
| One.com | 22 % | 18 % | 1,2× |
| reCAPTCHA | 21 % | 16 % | 1,3× |
| DMARC none | 19 % | 25 % | 0,8× |
| Karriärsida | 17 % | 14 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 14 % | 18 % | 0,8× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| One.com Website Builder | 10 % | 7 % | 1,5× |
| DMARC reject | 8 % | 8 % | 1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 7 % | 11 % | 0,6× |
| Google Workspace | 7 % | 11 % | 0,6× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,6× |
| Meta Pixel | 6 % | 11 % | 0,5× |
| Cookiebot | 5 % | 6 % | 0,8× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
| CookieYes | 4 % | 4 % | 0,9× |
| Wix | 4 % | 4 % | 1× |
| Complianz | 3 % | 3 % | 1,2× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 43.21
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 43.210 | Elinstallationer | 2 764 |
Bolag med SNI-kod 43.21
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Bravida Prenad AB556454-1315 · Stockholm | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+3 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| One Nordic AB556075-7287 · Malmö | UmbracoZendeskLinkedIn Insight Tag+9 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Heras Sweden Technology AB556535-4726 · Malmö | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Emil Lundgren AB556049-3263 · Göteborg | emillundgren.se | WordPressKarriärsidaMatomo+4 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr |
| Sallén Elektriska Aktiebolag556071-2167 · Uppsala | WeplyMeta PixelKarriärsida+5 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Schindler Hiss AB556202-2821 · Solna | Adobe Experience ManagerLinkedIn Insight TagKarriärsida+2 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Sector Alarm AB556597-1081 · Göteborg | HubSpot CMSHubSpotTrustpilot+16 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| K4 Elektriska AB556617-9106 · Danderyd | WordPressKarriärsidaCookie Notice+3 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| ApQ El AB556540-0602 · Malmö | DrupalKarriärsidaMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Elak AB556821-4703 · Uppsala | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Edsvikens El Aktiebolag556495-3007 · Solna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Eitech Syd AB556614-4712 · Malmö | eitech.se | WordPressKarriärsidaMatomo+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Elektro-Emanuel AB556536-9138 · Veddige | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Elektrosignal Infra Sthlm AB559010-0052 · Farsta | WordPressMailchimpKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Henningsons Elektriska AB556059-8855 · Falun | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Install EL I Norr AB559056-3457 · Piteå | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Levins Elektriska Aktiebolag556104-8868 · Hässleholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nordelektro Sverige AB559057-2789 · Skellefteå | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nymans Elektriska Aktiebolag556142-9548 · Handen | WebflowKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Ohmegi Elektro AB556234-6071 · Sollentuna | UmbracoLinkedIn Insight TagKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Provektor Sweden AB556214-6810 · Skara | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| AB El & Säkerhet Sörmland556242-2468 · Katrineholm | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| ATS Kraftservice Aktiebolag556467-5998 · Solna | atskraftservice.se | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| AV-Line Aktiebolag556311-5707 · Stockholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| AW Elteam Aktiebolag556217-3921 · Kungälv | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 2 764 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 43.21 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 4321, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 43.21 har en webbplats?
2 764 svenska bolag med SNI-kod 43.21 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 43.21?
WordPress: 1 402 av 2 764 bolag i branschen (51 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (37 %) och Google Analytics (27 %).
















