Bransch
SNI-kod 46.39: Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
I SNI 46.39 (icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak) har 232 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (44 %), Microsoft 365 (33 %) och DMARC none (32 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (8 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 46.39 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 46.39
SNI-kod 46.39 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress44 %
- Microsoft 36533 %
- DMARC none32 %
- Google Analytics32 %
- Google Tag Manager22 %
- One.com22 %
- reCAPTCHA17 %
- Meta Pixel15 %
- Loopia13 %
- Google Ads12 %
- Google Workspace12 %
- Klarna11 %
- Universal Analytics (nedlagd)11 %
- Karriärsida10 %
- Swish9 %
- Mailchimp9 %
- WooCommerce8 %
- DHL7 %
- DMARC reject7 %
- DMARC quarantine7 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 034 %
- 1–941 %
- 10–4919 %
- 50–1994 %
- 200 eller fler2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr8 %
- Under 1 mnkr16 %
- 1–10 mnkr24 %
- 10–100 mnkr31 %
- Minst 100 mnkr22 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
DHL är 2,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 44 % | 47 % | 0,9× |
| Microsoft 365 | 33 % | 33 % | 1× |
| DMARC none | 32 % | 25 % | 1,3× |
| Google Analytics | 32 % | 31 % | 1× |
| Google Tag Manager | 22 % | 18 % | 1,2× |
| One.com | 22 % | 18 % | 1,2× |
| reCAPTCHA | 17 % | 16 % | 1,1× |
| Meta Pixel | 15 % | 11 % | 1,3× |
| Loopia | 13 % | 12 % | 1,1× |
| Google Ads | 12 % | 11 % | 1,1× |
| Google Workspace | 12 % | 11 % | 1,1× |
| Klarna | 11 % | 6 % | 1,8× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 11 % | 11 % | 1× |
| Karriärsida | 10 % | 14 % | 0,7× |
| Swish | 9 % | 4 % | 2,3× |
| Mailchimp | 9 % | 4 % | 2,4× |
| WooCommerce | 8 % | 4 % | 1,9× |
| DHL | 7 % | 3 % | 2,4× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 1× |
| DMARC quarantine | 7 % | 6 % | 1,2× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 46.39
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 46.390 | Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak | 232 |
Bolag med SNI-kod 46.39
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| ICA Sverige AB556021-0261 · Solna | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+9 till | 5 000–9 999 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Dagab AB556004-7903 · Stockholm | Optimizely (Episerver)MailjetKarriärsida+5 till | 3 000–3 999 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Menigo Foodservice AB556044-4647 · Västerås | Optimizely (Episerver)LinkedIn Insight TagKarriärsida+5 till | 1 500–1 999 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Svensk Cater AB556068-9738 · Löddeköpinge | One.com Website BuilderHubSpotGoogle Ads+11 till | 500–999 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Coop Sverige AB556710-5480 · Solna | SanityZendeskconsentmanager+2 till | 200–499 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Findus Sverige Aktiebolag556006-4361 · Malmö | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+7 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Dragon Port Foods AB556365-8508 · Mölnlycke | MailchimpUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+1 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Hultén Försäljning AB556496-8989 · Kristianstad | WordPress | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Mårdskog & Lindkvist Aktiebolag556080-6449 · Jönköping | StoryblokMailchimpKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Haugen-Gruppen AB556481-5800 · Norrköping | WordPressAdformKarriärsida+12 till | 50–99 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Celsius Sweden AB556705-5784 · Bromma | WordPressAdformKarriärsida+10 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Fontana Food Aktiebolag556251-0734 · Tyresö | ShopifyWordPressKlarna+20 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Hemglass i Sverige AB556955-4693 · Stockholm | WordPressGoogle AdsJobylon+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Martin & Servera Restaurangbutiker AB556310-5559 · Årsta | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Jafaris Group AB556530-7161 · Jönköping | JetpackGoogle AdsOne.com+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Aktiebolaget Tage Lindblom556020-9107 · Järfälla | tagelindblom.se | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerTermsFeed Cookie Consent+1 till | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr |
| Ewalco Aktiebolag556056-0152 · Göteborg | WordPressCookieYesreCAPTCHA+2 till | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Albina food trading AB556779-6866 · Helsingborg | WordPressOne.com | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Foodia Global AB556647-9589 · Göteborg | KarriärsidaGoogle AnalyticsCookie Consent by Osano+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Grand Gourmet Sweden AB556910-2675 · Stockholm | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerOderland | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Out of Home AB (publ)556614-6584 · Göteborg | outofhome.se | KlaviyoGoogle AnalyticsGoogle Workspace+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| Plivit Trade AB556482-2418 · Västervik | plivit.se | One.com Website BuilderOne.com | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| RS Nordic AB556978-5396 · Älvsjö | WixMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Saigon Food AB556605-1255 · Angered | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Sam grossist AB556682-4925 · Malmö | reCAPTCHAOne.com | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 232 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 46.39 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 4639, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 46.39 har en webbplats?
232 svenska bolag med SNI-kod 46.39 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 46.39?
WordPress: 102 av 232 bolag i branschen (44 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (33 %) och Google Analytics (32 %).























