Bransch
SNI-kod 46.82: Partihandel med metaller och metallmalmer
I SNI 46.82 (partihandel med metaller och metallmalmer) har 141 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (56 %), WordPress (55 %) och Google Analytics (42 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (6 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 46.82 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 46.82
SNI-kod 46.82 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36556 %
- WordPress55 %
- Google Analytics42 %
- Google Tag Manager28 %
- reCAPTCHA25 %
- DMARC none20 %
- Universal Analytics (nedlagd)18 %
- Google Ads18 %
- Karriärsida15 %
- One.com15 %
- Cookiebot13 %
- Meta Pixel12 %
- DMARC quarantine9 %
- DMARC reject7 %
- CookieYes6 %
- Google Workspace6 %
- LinkedIn Insight Tag6 %
- Loopia6 %
- WooCommerce6 %
- Hotjar6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 023 %
- 1–954 %
- 10–4921 %
- 50–1991 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr4 %
- Under 1 mnkr6 %
- 1–10 mnkr25 %
- 10–100 mnkr47 %
- Minst 100 mnkr18 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Cookiebot är 2,2 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 56 % | 33 % | 1,7× |
| WordPress | 55 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 42 % | 31 % | 1,3× |
| Google Tag Manager | 28 % | 18 % | 1,5× |
| reCAPTCHA | 25 % | 16 % | 1,6× |
| DMARC none | 20 % | 25 % | 0,8× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 18 % | 11 % | 1,7× |
| Google Ads | 18 % | 11 % | 1,7× |
| Karriärsida | 15 % | 14 % | 1,1× |
| One.com | 15 % | 18 % | 0,8× |
| Cookiebot | 13 % | 6 % | 2,2× |
| Meta Pixel | 12 % | 11 % | 1,1× |
| DMARC quarantine | 9 % | 6 % | 1,6× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 0,9× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,5× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,6× |
| LinkedIn Insight Tag | 6 % | 3 % | 2,4× |
| Loopia | 6 % | 12 % | 0,5× |
| WooCommerce | 6 % | 4 % | 1,6× |
| Hotjar | 6 % | 2 % | 2,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 46.82
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 46.820 | Partihandel med metaller och metallmalmer | 141 |
Bolag med SNI-kod 46.82
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Stena Stål Aktiebolag556077-5925 · Göteborg | Optimizely (Episerver)LinkedIn Insight TagKarriärsida+14 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Tibnor Aktiebolag556004-4447 · Solna | GiosgKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| LKAB Minerals AB556223-1786 · Luleå | WordPressMatomoCookiebot+1 till | 50–99 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Alumeco Sverige AB556529-9590 · Göteborg | UmbracoHubSpotMailchimp+12 till | 20–49 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Carbomax Aktiebolag556449-5744 · Västerås | WordPressMailchimpKarriärsida+3 till | 20–49 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| NSG Sweden AB556484-5492 · Stockholm | UmbracoMailchimpGoogle Ads+6 till | 20–49 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| 7 Steel Nordic Recycling AB556574-0643 · Olofström | WordPressLinkedIn Insight TagGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Tavex AB556671-1189 · Stockholm | WordPressSwishMailchimp+17 till | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Terramet-Stålcenter AB556420-2405 · Skellefteå | terrametstalcenter.se | JoomlaGoogle AnalyticsOne.com+1 till | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr |
| Dala-Profil Aktiebolag556203-8595 · Borlänge | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Hoberg & Driesch Sweden AB559332-5052 · Halmstad | TYPO3KarriärsidaMatomo+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Stappert Sverige AB556409-5841 · Älmhult | WordPressKarriärsidaBorlabs Cookie+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Swea Rör & Stål AB556549-4241 · Halmstad | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolag Montano556394-4874 · Bohus | PrestaShopSveaDB Schenker+5 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Aktiebolaget PHILEA556326-1949 · Stockholm | PayPalGoogle AnalyticsUC Sigill+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Bromma Stål AB556619-2968 · Spånga | WordPressBrevoTrustindex+6 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Lättmetallverket i Roslagen Aktiebolag556363-4244 · Norrtälje | lattmetallverket.se | WordPressGoogle AdsAlbacross+6 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| K.A. Rasmussen AB556069-1296 · Helsingborg | WordPressMailchimpMeta Pixel+5 till | 10–19 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Scandinavian Steel Aktiebolag556067-9044 · Stockholm | scandinaviansteel.se | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 10–19 anställda·500–1 000 mnkr |
| Guldbrev AB556743-3460 · Stockholm | WordPressMailchimpZendesk+16 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Göteborgs Handelsstål Aktiebolag556256-9250 · Hisings Backa | ShopifyShopify PaymentsGoogle Analytics+3 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Ibn AB559388-5444 · Stockholm | vtenocken.se | – | 10–19 anställda·100–500 mnkr |
| Bångbro Strip Steel AB556501-2696 · Kopparberg | WordPressBrevoGoogle Analytics+2 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| D&E Bearings AB556107-7297 · Tumba | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+7 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Livallco Stål Aktiebolag556356-2122 · Stenkullen | WordPressBrevoWeply+7 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 141 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 46.82 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 4682, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 46.82 har en webbplats?
141 svenska bolag med SNI-kod 46.82 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 46.82?
Microsoft 365: 79 av 141 bolag i branschen (56 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (55 %) och Google Analytics (42 %).



















