Bransch
SNI-kod 49.4: Vägtransport, godstrafik och flyttjänster
I SNI 49.4 (vägtransport, godstrafik och flyttjänster) har 1 582 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (55 %), Microsoft 365 (34 %) och Google Analytics (29 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 49.4 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 49.4
SNI-kod 49.4 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress55 %
- Microsoft 36534 %
- Google Analytics29 %
- DMARC none22 %
- One.com20 %
- reCAPTCHA20 %
- Google Tag Manager20 %
- Karriärsida18 %
- Loopia11 %
- Universal Analytics (nedlagd)11 %
- Google Ads11 %
- One.com Website Builder7 %
- Cookiebot7 %
- Google Workspace7 %
- DMARC reject6 %
- Reco5 %
- Meta Pixel5 %
- CookieYes5 %
- Complianz4 %
- DMARC quarantine4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 015 %
- 1–945 %
- 10–4932 %
- 50–1998 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr6 %
- Under 1 mnkr11 %
- 1–10 mnkr34 %
- 10–100 mnkr43 %
- Minst 100 mnkr7 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Reco är 5,1 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 55 % | 47 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 34 % | 33 % | 1× |
| Google Analytics | 29 % | 31 % | 0,9× |
| DMARC none | 22 % | 25 % | 0,9× |
| One.com | 20 % | 18 % | 1,1× |
| reCAPTCHA | 20 % | 16 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 20 % | 18 % | 1,1× |
| Karriärsida | 18 % | 14 % | 1,3× |
| Loopia | 11 % | 12 % | 0,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 11 % | 11 % | 1× |
| Google Ads | 11 % | 11 % | 1× |
| One.com Website Builder | 7 % | 7 % | 1,1× |
| Cookiebot | 7 % | 6 % | 1,2× |
| Google Workspace | 7 % | 11 % | 0,6× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,8× |
| Reco | 5 % | 1 % | 5,1× |
| Meta Pixel | 5 % | 11 % | 0,5× |
| CookieYes | 5 % | 4 % | 1,2× |
| Complianz | 4 % | 3 % | 1,4× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 49.4
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 49.41 | Vägtransport, godstrafik | 1 307 |
| 49.42 | Flyttjänster | 275 |
Bolag med SNI-kod 49.4
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Tempcon Tommy Nordbergh Åkeri AB556250-4695 · Hjärnarp | WordPressWeplyLinkedIn Insight Tag+6 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Foria AB (publ)556069-1684 · Södertälje | WooCommerceWordPressMeta Pixel+6 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Kyl- och Frysexpressen Nord AB556454-1737 · Umeå | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Bengts Åkeri i Örebro Aktiebolag556500-8090 · Örebro | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| EB Road Cargo Sweden AB556736-6223 · Jordbro | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Jale AB556031-0830 · Mora | jale.se | WordPressMicrosoft 365 | 200–499 anställda·100–500 mnkr |
| Rosenlunds Åkeri Aktiebolag556100-2626 · Jönköping | KarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| UT Transport i Norr AB556408-7723 · Umeå | utt.se | WordPressKarriärsidaAtlassian+2 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr |
| HNT Schakt & Transport AB556351-3414 · Ängelholm | WordPressJobylonSoliditet Merit+3 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Ahréns Åkeri AB556556-2823 · Södertälje | WordPressGoogle AnalyticsUC Sigill+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Börje Jönsson Åkeri AB556080-1705 · Helsingborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| C4 Transport AB556608-4165 · Kristianstad | WordPressGoogle AdsKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Construction Logistics Sweden AB559430-7562 · Johanneshov | Google AnalyticsMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Ekdahl Miljö AB556902-7807 · Skurup | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Enköpings Åkeri Aktiebolag556142-4853 · Grillby | WordPressMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Falkenklev Logistik AB556567-8439 · Arlöv | WebflowKarriärsidaAhrefs Web Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Götene Kyltransporter Aktiebolag556280-9649 · Götene | gotenekyl.se | KarriärsidaGoogle AnalyticsCookiebot+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Kjell Grenholm Åkeri Aktiebolag556207-3824 · Boliden | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| LN Transport AB556331-4946 · Fleninge | WordPressMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Lundstams Återvinning AB556493-0211 · Östersund | WixKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| MTAB Sverige AB556124-0630 · Järfälla | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Movator AB556389-2180 · Tumba | WordPressRecoMeta Pixel+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nybro Transport Aktiebolag556113-5699 · Nybro | WordPressBrevoKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Pontus Björks Åkeri Aktiebolag556121-7166 · Fjugesta | bjorksakeri.se | WordPressMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Renfors Åkeri Aktiebolag556350-2672 · Boliden | WordPressKarriärsidaCookieYes+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 1 582 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 49.4 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 494, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 49.4 har en webbplats?
1 582 svenska bolag med SNI-kod 49.4 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 49.4?
WordPress: 874 av 1 582 bolag i branschen (55 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (34 %) och Google Analytics (29 %).

















