Bransch
SNI-kod 52.250: Logistikverksamhet
I SNI 52.250 (logistikverksamhet) har 152 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (63 %), WordPress (61 %) och Google Analytics (43 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 52.250 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 52.250
SNI-kod 52.250 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36563 %
- WordPress61 %
- Google Analytics43 %
- Karriärsida28 %
- Google Tag Manager26 %
- reCAPTCHA18 %
- DMARC none17 %
- Universal Analytics (nedlagd)15 %
- Google Ads13 %
- DMARC reject11 %
- Loopia10 %
- DMARC quarantine9 %
- Cookiebot9 %
- Google Workspace8 %
- Meta Pixel8 %
- Complianz7 %
- LinkedIn Insight Tag7 %
- One.com7 %
- Mailchimp6 %
- CookieYes5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 016 %
- 1–940 %
- 10–4928 %
- 50–19911 %
- 200 eller fler5 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr3 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr24 %
- 10–100 mnkr34 %
- Minst 100 mnkr32 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
LinkedIn Insight Tag är 2,7 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 63 % | 33 % | 1,9× |
| WordPress | 61 % | 47 % | 1,3× |
| Google Analytics | 43 % | 31 % | 1,4× |
| Karriärsida | 28 % | 14 % | 2× |
| Google Tag Manager | 26 % | 18 % | 1,4× |
| reCAPTCHA | 18 % | 16 % | 1,1× |
| DMARC none | 17 % | 25 % | 0,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 15 % | 11 % | 1,4× |
| Google Ads | 13 % | 11 % | 1,2× |
| DMARC reject | 11 % | 8 % | 1,5× |
| Loopia | 10 % | 12 % | 0,8× |
| DMARC quarantine | 9 % | 6 % | 1,6× |
| Cookiebot | 9 % | 6 % | 1,4× |
| Google Workspace | 8 % | 11 % | 0,7× |
| Meta Pixel | 8 % | 11 % | 0,7× |
| Complianz | 7 % | 3 % | 2,5× |
| LinkedIn Insight Tag | 7 % | 3 % | 2,7× |
| One.com | 7 % | 18 % | 0,4× |
| Mailchimp | 6 % | 4 % | 1,6× |
| CookieYes | 5 % | 4 % | 1,2× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 52.250
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Bring E-commerce & Logistics AB556546-4939 · Hägersten | TrustpilotKarriärsidaGoogle Tag Manager+1 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Nowaste Logistics AB556576-4338 · Helsingborg | WebflowZendeskKarriärsida+2 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Frigoscandia AB556052-0263 · Helsingborg | WordPressMailchimpKarriärsida+7 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| GDL AB556346-5706 · Helsingborg | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Ntex AB556648-7285 · Göteborg | KarriärsidaMatomoGoogle Tag Manager+3 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Simplex Logistik Sverige AB559232-4015 · Stockholm | Hemsida24Google AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Zäkra Leveranser i Sverige AB559154-5255 · Järfälla | FramerGoogle AdsKarriärsida+2 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Freja Transport & Logistics AB556700-3933 · Helsingborg | WordPressMailchimpWeply+10 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Emotion Logistics AB556625-9924 · Nybro | WordPressZendeskKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| LGT Logistics AB556123-0722 · Tibro | DrupalKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| NTG Logistics AB559079-0399 · Bjärnum | WordPressUC SigillMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| ColliCare Logistics AB556741-5756 · Hisings Backa | SalesforceGoogle AdsKarriärsida+9 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Nordic Bulkers Aktiebolag556058-0572 · Mölndal | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| NX Sweden AB556634-1748 · Stockholm-Arlanda | WixKarriärsidaMicrosoft 365+2 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Tempcon Norrland AB559309-0185 · Umeå | WordPressWeplyLinkedIn Insight Tag+5 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Bonver Logistics AB556114-6258 · Lidingö | Google AdsGoogle WorkspaceDMARC quarantine+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| DLP Drinks Logistics Partner AB556018-5570 · Haninge | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| ITS Logistikpartner Aktiebolag556401-3596 · Åsbro | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| S.Edström logistics Malmö AB556936-0208 · Malmö | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Sendify AB559102-5852 · Göteborg | WordPressHubSpotTrustpilot+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Storex Aktiebolag556294-6680 · Jordbro | WordPressMailchimpGoogle Ads+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Exacta Logistics AB556624-9354 · Örebro | WordPressMailerLiteWeply+10 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Good Folks Sweden AB559102-2198 · Sundbyberg | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| M3 Logistics AB556808-8677 · Skogås | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| ScandFibre Logistics Aktiebolag556253-1474 · Örebro | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·1 000–5 000 mnkr |
Visar 25 av 152 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 52.250 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 52250, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 52.250 har en webbplats?
152 svenska bolag med SNI-kod 52.250 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 52.250?
Microsoft 365: 95 av 152 bolag i branschen (63 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (61 %) och Google Analytics (43 %).















