Bransch
SNI-kod 55.3: Campingplatsverksamhet
I SNI 55.3 (campingplatsverksamhet) har 179 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (68 %), Google Analytics (35 %) och DMARC none (31 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 55.3 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 55.3
SNI-kod 55.3 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress68 %
- Google Analytics35 %
- DMARC none31 %
- Microsoft 36530 %
- Karriärsida20 %
- One.com20 %
- reCAPTCHA16 %
- Google Tag Manager16 %
- Loopia16 %
- Universal Analytics (nedlagd)14 %
- Google Ads11 %
- Meta Pixel11 %
- BookVisit9 %
- Cookiebot6 %
- DMARC reject6 %
- Complianz6 %
- CookieYes6 %
- One.com Website Builder5 %
- Websupport4 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 023 %
- 1–940 %
- 10–4931 %
- 50–1994 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr7 %
- Under 1 mnkr16 %
- 1–10 mnkr59 %
- 10–100 mnkr17 %
- Minst 100 mnkr1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
BookVisit är 36,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 68 % | 47 % | 1,4× |
| Google Analytics | 35 % | 31 % | 1,1× |
| DMARC none | 31 % | 25 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 30 % | 33 % | 0,9× |
| Karriärsida | 20 % | 14 % | 1,5× |
| One.com | 20 % | 18 % | 1,1× |
| reCAPTCHA | 16 % | 16 % | 1× |
| Google Tag Manager | 16 % | 18 % | 0,9× |
| Loopia | 16 % | 12 % | 1,3× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 14 % | 11 % | 1,2× |
| Google Ads | 11 % | 11 % | 1× |
| Meta Pixel | 11 % | 11 % | 1× |
| BookVisit | 9 % | <1 % | 36,6× |
| Cookiebot | 6 % | 6 % | 1× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,8× |
| Complianz | 6 % | 3 % | 2× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,3× |
| One.com Website Builder | 5 % | 7 % | 0,8× |
| Websupport | 4 % | 1 % | 3,6× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 4 % | 1 % | 2,7× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 55.3
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 55.30 | Campingplatsverksamhet | 179 |
Bolag med SNI-kod 55.3
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| First Camp Sverige AB556618-9873 · Stockholm | WooCommerceWordPressKlarna+6 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Daftö Resort AB556187-1756 · Strömstad | SanityGoogle AdsKarriärsida+6 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Kapelludden556350-8265 · Borgholm | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Destination Apelviken AB556246-2704 · Varberg | WixMailchimpKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Kneippbyn Resort AB556194-3589 · Visby | WordPressMailchimpGoogle Ads+5 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Böda Sand Beach Resort AB556486-7793 · Löttorp | Google AdsGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+5 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Hafsten Resort AB556105-6390 · Uddevalla | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Västervik Resort AB556735-7727 · Västervik | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Gullbrannagården AB556528-1465 · Eldsberga | WordPressMailchimpMeta Pixel+5 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Campingaktiebolaget Lagunen556180-3684 · Strömstad | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Grebbestad Camping Aktiebolag556183-1677 · Grebbestad | WordPressMailerLiteKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Ideella föreningen Caravan Club of Sweden med firma Caravan Club of Sweden875000-5376 · Örebro | WooCommerceWordPressMailerLite+9 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Läjets Camping AB556545-0417 · Varberg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Anfasteröd Utveckling AB559062-4697 · Ljungskile | WordPressBookVisitGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Bellas Camping AB556937-6121 · Hjo | WordPressTawk.toCookieYes+1 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Båstad Camping AB556911-5388 · Båstad | WordPressKarriärsidaCookieYes+1 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Falsterbo Resort AB559057-9016 · Simrishamn | WordPressSwishKarriärsida+3 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Norrlandskustens Pärla AB559372-3967 · Husum | WordPressBookVisitTrustindex+5 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Saxnäs Camping Öland AB559413-1632 · Färjestaden | kcsaxnas.se | Meta PixelGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr |
| Seläter Camping AB556970-0122 · Strömstad | UmbracoBrevoKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Stocken Camping AB556392-6301 · Ellös | WordPressBookVisitKarriärsida+3 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Villa Björkhagen AB556454-5795 · Jönköping | WordPressBookVisitGoogle Analytics+1 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Vimmerby Camping AB556617-0709 · Vimmerby | WordPressBrevoGoogle Ads+6 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Vita Sandars Camping Aktiebolag556425-6450 · Mellerud | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Bergafjärdens Camping AB556511-9442 · Njurunda | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 20–49 anställda·5–10 mnkr |
Visar 25 av 179 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 55.3 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 553, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 55.3 har en webbplats?
179 svenska bolag med SNI-kod 55.3 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 55.3?
WordPress: 121 av 179 bolag i branschen (68 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (35 %) och Microsoft 365 (30 %).

















