Bransch
SNI-kod 56.11: Restaurangverksamhet
I SNI 56.11 (restaurangverksamhet) har 3 197 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (44 %), Google Analytics (23 %) och One.com (21 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (4 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 56.11 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 56.11
SNI-kod 56.11 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress44 %
- Google Analytics23 %
- One.com21 %
- DMARC none19 %
- Loopia13 %
- Google Tag Manager13 %
- Microsoft 36512 %
- Karriärsida10 %
- reCAPTCHA10 %
- Universal Analytics (nedlagd)9 %
- Meta Pixel8 %
- Google Workspace7 %
- Google Ads6 %
- One.com Website Builder6 %
- DMARC reject5 %
- Wix5 %
- Trustindex4 %
- WooCommerce4 %
- Cookiebot4 %
- Squarespace4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 013 %
- 1–951 %
- 10–4933 %
- 50–1993 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr8 %
- Under 1 mnkr10 %
- 1–10 mnkr59 %
- 10–100 mnkr23 %
- Minst 100 mnkr1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Trustindex är 3,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 44 % | 47 % | 0,9× |
| Google Analytics | 23 % | 31 % | 0,7× |
| One.com | 21 % | 18 % | 1,2× |
| DMARC none | 19 % | 25 % | 0,7× |
| Loopia | 13 % | 12 % | 1,1× |
| Google Tag Manager | 13 % | 18 % | 0,7× |
| Microsoft 365 | 12 % | 33 % | 0,4× |
| Karriärsida | 10 % | 14 % | 0,7× |
| reCAPTCHA | 10 % | 16 % | 0,6× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Meta Pixel | 8 % | 11 % | 0,7× |
| Google Workspace | 7 % | 11 % | 0,7× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,5× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 0,8× |
| DMARC reject | 5 % | 8 % | 0,7× |
| Wix | 5 % | 4 % | 1,3× |
| Trustindex | 4 % | 1 % | 3,3× |
| WooCommerce | 4 % | 4 % | 0,9× |
| Cookiebot | 4 % | 6 % | 0,6× |
| Squarespace | 4 % | 2 % | 1,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 56.11
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 56.110 | Restaurangverksamhet | 3 197 |
Bolag med SNI-kod 56.11
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Max Burgers Aktiebolag556188-7562 · Luleå | Optimizely (Episerver)MailchimpAdform+12 till | 3 000–3 999 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Food Folk Sverige AB556181-2297 · Stockholm | Google Workspace | 1 000–1 499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Hjelte Restaurang AB556708-9676 · Karlstad | WordPressKarriärsidareCAPTCHA | 1 000–1 499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| QSC Restauranger AB556632-6475 · Västerås | Karriärsida | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Mister York AB559258-4360 · Kalmar | ZendeskSnap PixelKarriärsida+5 till | 500–999 anställda·100–500 mnkr | |
| NR drift AB559010-1423 · Solna | WordPressMailchimpGoogle Ads+6 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Boulebar Sverige AB556595-6165 · Stockholm | CarmaGoogle AdsKarriärsida+10 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Holy Greens AB556927-7055 · Malmö | WordPressHubSpotLinkedIn Insight Tag+8 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Jureskogs Invest AB559102-5357 · Stockholm | WebflowMailchimpJobylon+6 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Operakällaren556031-3974 · Stockholm | WordPressBrevoLinkedIn Insight Tag+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Chalmers Studentkårs Restaurang Aktiebolag556547-2973 · Göteborg | WordPressKarriärsidaComplianz+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Eatery Sverige AB556655-4464 · Stockholm | KarriärsidaGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Gondolen AB556247-1002 · Stockholm | WordPressRuleGoogle Ads+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Heat Restauranger AB556621-8961 · Stockholm | WooCommerceWordPressBrevo+10 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| K-märkt AB556940-8270 · Stockholm | DrupalBookVisitKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Restaurang Rooftop AB559069-9202 · Stockholm | Google AdsGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Stadshusrestauranger Stockholm AB556782-8222 · Stockholm | WordPressMeta PixelKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Sturehof Aktiebolag556437-0400 · Stockholm | WordPressKlarnaRule+10 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Urban Deli AB556773-1228 · Stockholm | WooCommerceWordPressKlarna+15 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Vete-Katten Aktiebolag556027-4408 · Stockholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Mässrestauranger Aktiebolag556367-0347 · Stockholm | KarriärsidaPlausibleMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Subcom Sweden AB559426-4623 · Stockholm | WixMicrosoft 365 | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Umeå Folkets Husförening u.p.a794000-2418 · Umeå | WordPressKarriärsidaCookiebot+2 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Babas burger and bites sweden 2 AB559261-9752 · Södertälje | KarriärsidaGoogle Tag ManagerGoogle Workspace | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Arontorps Kroppkakor & Mat AB556773-3349 · Färjestaden | N.nuMeta PixelUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 3 197 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 56.11 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 5611, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 56.11 har en webbplats?
3 197 svenska bolag med SNI-kod 56.11 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 56.11?
WordPress: 1 407 av 3 197 bolag i branschen (44 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (23 %) och One.com (21 %).

















