insajts

Bransch

SNI-kod 64.21: Holdingverksamhet

I SNI 64.21 (holdingverksamhet) har 412 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (50 %), WordPress (48 %) och Google Analytics (33 %). Uppmätt av Insajts .

Svenska bolag med SNI-kod 64.21 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.

412
bolag med webbplats

Om SNI-kod 64.21

SNI-kod 64.21 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.

Anställda

  • 069 %
  • 1–925 %
  • 10–496 %
  • 50–1990 %
  • 200 eller fler0 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Omsättning

  • Under 1 tkr55 %
  • Under 1 mnkr19 %
  • 1–10 mnkr17 %
  • 10–100 mnkr9 %
  • Minst 100 mnkr<1 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Teknik i branschen jämfört med alla bolag

LinkedIn Insight Tag är 2,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.

TeknikI branschenAlla bolagJämfört med snittet
Microsoft 36550 %33 %1,5×
WordPress48 %47 %1×
Google Analytics33 %31 %1×
DMARC none24 %25 %0,9×
Google Tag Manager22 %18 %1,2×
Karriärsida17 %14 %1,2×
DMARC reject12 %8 %1,6×
Google Workspace11 %11 %1×
Meta Pixel10 %11 %0,9×
One.com10 %18 %0,6×
reCAPTCHA10 %16 %0,6×
DMARC quarantine9 %6 %1,6×
Universal Analytics (nedlagd)9 %11 %0,8×
Loopia8 %12 %0,7×
Google Ads8 %11 %0,8×
Cookiebot7 %6 %1,2×
LinkedIn Insight Tag6 %3 %2,4×
CookieYes5 %4 %1,1×
Complianz4 %3 %1,5×
One.com Website Builder4 %7 %0,6×

Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.

Koder inom 64.21

Bolag med SNI-kod 64.21

Bolag
K-Fast Holding AB556827-0390 · Hässleholmk-fastigheter.sek-fasligheter.seWordPressGoogle AdsKarriärsida+9 till20–49 anställda·50–100 mnkr
BK Tech Group AB559038-1470 · Blomstermålabktech.seWordPressMailchimpLinkedIn Insight Tag+7 till20–49 anställda·20–50 mnkr
Gram Group AB559118-3073 · Båstadgramgroup.seWordPressBookVisitGoogle Ads+7 till20–49 anställda·20–50 mnkr
Masmästaren Fastigheter AB556613-5421 · Göteborgmasmastaren.seWordPressMicrosoft 365DMARC quarantine20–49 anställda·10–20 mnkr
Sparbanksstiftelsen Alfa826001-5469 · Jönköpingsparbanksstiftelsenalfa.seWordPressMicrosoft 36520–49 anställda·Under 0,5 mnkr
Croisette AB559018-0617 · Malmöcroisette.seWordPressHubSpotGoogle Ads+8 till10–19 anställda·50–100 mnkr
Storytel AB (publ)556575-2960 · Stockholmstorytelgroup.comWordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till10–19 anställda·50–100 mnkr
Uniwater AB556982-7065 · Hisings Kärrauniwater.comWordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till10–19 anställda·50–100 mnkr
Grönskär Gruppen AB556894-6163 · Stockholmgronskar.seWordPressMicrosoft 365DMARC quarantine10–19 anställda·20–50 mnkr
Inducore AB556546-6835 · Västeråsinducore.seWordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+4 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Tingsvalvet Fastighets AB (publ)559177-5290 · Eskilstunatingsvalvet.seGoogle AnalyticsreCAPTCHAMicrosoft 36510–19 anställda·20–50 mnkr
U Group AB559411-2905 · Göteborgu-group.sefriday.se+1 tillWebflowKarriärsidaGoogle Analytics+8 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Umeå universitet Holding AB556525-6061 · Umeåumuholding.seWordPressUniversal Analytics (nedlagd)Complianz+2 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Svevik Industri AB559060-0713 · Stockholmsvevikindustri.seWordPressCookiebotMicrosoft 36510–19 anställda·10–20 mnkr
E. Öhman J:or Aktiebolag556034-9689 · Stockholmohman.seMailchimpAtlassianMicrosoft 365+1 till10–19 anställda·5–10 mnkr
Viva Wine Group AB559178-4953 · Stockholmvivagroup.seWordPressKarriärsidaCookiebot10–19 anställda·5–10 mnkr
WiljaGruppen Aktiebolag556669-2090 · Stockholmwiljagruppen.sewiljaarbetsrehab.seCraft CMSGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till10–19 anställda·5–10 mnkr
Piteå Kommunföretag AB556620-0795 · Piteåpiteakommunforetag.seGoogle AnalyticsGoogle Tag ManagerLoopia10–19 anställda·1–5 mnkr
Qarlbo AB559211-2352 · Stockholmqarlbo.comWebflowKarriärsidaGoogle Analytics+5 till10–19 anställda·1–5 mnkr
Visionellt AB559174-8206 · Lundpaideiaoppenvard.seWix10–19 anställda·1–5 mnkr
Byggmästare Anders J Ahlström Holding AB (publ)556943-7774 · Stockholmbyggmastaren.comWordPressCookieYesMicrosoft 36510–19 anställda·0,5–1 mnkr
Sparbanksstiftelsen Kronan829502-0773 · Växjösparbanksstiftelsenkronan.seUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 36510–19 anställda·Under 0,5 mnkr
Hernö Fastigheter AB559035-1937 · Härnösandhernofastigheter.seWordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 36510–19 anställda·Under 1 tkr
Sparbanken Skånes Ägarstiftelse Färs & Frosta848001-1926 · Sjöbosparbanksstiftelsenfof.seWordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till10–19 anställda·Under 1 tkr
3PM-Gruppen AB556773-8405 · Skogås3pm-gruppen.seWordPressUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 3655–9 anställda·10–20 mnkr

Visar 25 av 412 bolag, största först.

Exportera hela listan

Alla bolag med SNI-kod 64.21 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.

Exportera hela listan

Så räknar vi

Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 6421, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.

Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.

Vanliga frågor

Hur många bolag med SNI-kod 64.21 har en webbplats?

412 svenska bolag med SNI-kod 64.21 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.

Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 64.21?

Microsoft 365: 207 av 412 bolag i branschen (50 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (48 %) och Google Analytics (33 %).