Bransch
SNI-kod 64.99: Diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
I SNI 64.99 (diverse övrig finansiell verksamhet utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet) har 510 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (44 %), Microsoft 365 (37 %) och Google Analytics (21 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 64.99 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 64.99
SNI-kod 64.99 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress44 %
- Microsoft 36537 %
- Google Analytics21 %
- DMARC none20 %
- One.com15 %
- Google Tag Manager12 %
- reCAPTCHA11 %
- Loopia11 %
- Google Workspace10 %
- Karriärsida10 %
- DMARC quarantine8 %
- Universal Analytics (nedlagd)7 %
- DMARC reject7 %
- One.com Website Builder6 %
- Meta Pixel4 %
- Cookiebot4 %
- CookieYes4 %
- Google Ads4 %
- Wix4 %
- Webflow3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 062 %
- 1–931 %
- 10–496 %
- 50–1991 %
- 200 eller fler0 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr56 %
- Under 1 mnkr21 %
- 1–10 mnkr15 %
- 10–100 mnkr6 %
- Minst 100 mnkr2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Webflow är 2,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 44 % | 47 % | 0,9× |
| Microsoft 365 | 37 % | 33 % | 1,1× |
| Google Analytics | 21 % | 31 % | 0,7× |
| DMARC none | 20 % | 25 % | 0,8× |
| One.com | 15 % | 18 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 12 % | 18 % | 0,7× |
| reCAPTCHA | 11 % | 16 % | 0,7× |
| Loopia | 11 % | 12 % | 0,9× |
| Google Workspace | 10 % | 11 % | 1× |
| Karriärsida | 10 % | 14 % | 0,7× |
| DMARC quarantine | 8 % | 6 % | 1,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 7 % | 11 % | 0,7× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 0,9× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 0,9× |
| Meta Pixel | 4 % | 11 % | 0,4× |
| Cookiebot | 4 % | 6 % | 0,7× |
| CookieYes | 4 % | 4 % | 0,9× |
| Google Ads | 4 % | 11 % | 0,4× |
| Wix | 4 % | 4 % | 1× |
| Webflow | 3 % | 1 % | 2,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 64.99
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 64.991 | Investmentverksamhet | 93 |
| 64.992 | Riskkapitalbolagsverksamhet | 5 |
| 64.993 | Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning | 35 |
| 64.994 | Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare | 347 |
| 64.999 | Diverse övrig finansförmedling | 30 |
Bolag med SNI-kod 64.99
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| ABG Sundal Collier AB556538-8674 · Stockholm | WordPressMatomoGoogle Tag Manager+2 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Pareto Securities AB556206-8956 · Stockholm | SitevisionGoogle AdsKarriärsida+9 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Swedfund International AB556436-2084 · Stockholm | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Mangold Fondkommission AB556585-1267 · Stockholm | WordPressAPSISLinkedIn Insight Tag+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| SB1 Markets, filial i Sverige516413-8827 · Stockholm | Optimizely (Episerver)MailjetAtlassian+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Garantum Fondkommission Aktiebolag556668-1531 · Stockholm | WordPressMicrosoft 365 | 50–99 anställda·10–20 mnkr | |
| Investor Aktiebolag556013-8298 · Stockholm | UmbracoKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·5–10 mnkr | |
| Prioritet Finans AB556201-4208 · Göteborg | HubSpot CMSHubSpotMailchimp+8 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Factoringgruppen AB556481-1833 · Göteborg | SanityHubSpotMailchimp+12 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| AltoCumulus Aktiebolag556595-4491 · Stockholm | WebflowMicrosoft 365DMARC quarantine | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Kinnevik AB556047-9742 · Stockholm | KarriärsidaAtlassianGoogle Workspace+2 till | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Creandum VII Advisor AB559456-5326 · Stockholm | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| AIFM Capital AB556737-5562 · Kalmar | HubSpotGoogle AdsGoogle Analytics+3 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Wahlstedt & Partners AB556771-1345 · Stockholm | WebflowAtlassianMicrosoft 365+1 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Establish Schening AB556750-7123 · Stockholm | WordPress | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Finansia Sverige AB556901-4227 · Karlskrona | WordPressHubSpotMailchimp+11 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| LindholmsGruppen AB556490-2376 · Eksjö | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Sciety AB556990-3692 · Stockholm | sciety.com | WordPressHubSpotKarriärsida+2 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
| Finqr AB559093-5978 · Malmö | WordPressHubSpotLinkedIn Insight Tag+7 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Fortus International Finance AB556780-5923 · Göteborg | BamboraUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+1 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Gladsheim Fastigheter AB559167-8056 · Stockholm | WordPressBrevoGoogle Ads+7 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Dahlgren Capital AB (publ)559056-0834 · Stockholm | WordPressMailjetKarriärsida+3 till | 10–19 anställda·5–10 mnkr | |
| Venture Vault Capital AB556597-2824 · Malmö | Google Workspace | 10–19 anställda·5–10 mnkr | |
| Aspira Partners AB559286-2824 · Stockholm | WebflowGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 10–19 anställda·1–5 mnkr | |
| Baseload Capital Sweden AB (publ)559143-5051 · Stockholm | WordPressHubSpotKarriärsida+4 till | 10–19 anställda·1–5 mnkr |
Visar 25 av 510 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 64.99 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 6499, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 64.99 har en webbplats?
510 svenska bolag med SNI-kod 64.99 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 64.99?
WordPress: 225 av 510 bolag i branschen (44 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (37 %) och Google Analytics (21 %).














