Bransch
SNI-kod 69.202: Revision
I SNI 69.202 (revision) har 221 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (68 %), WordPress (55 %) och Karriärsida (30 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 69.202 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 69.202
SNI-kod 69.202 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36568 %
- WordPress55 %
- Karriärsida30 %
- Google Analytics25 %
- DMARC none18 %
- reCAPTCHA17 %
- Google Tag Manager13 %
- Universal Analytics (nedlagd)12 %
- One.com10 %
- DMARC reject9 %
- Cookiebot8 %
- DMARC quarantine8 %
- One.com Website Builder6 %
- Google Ads5 %
- CookieYes5 %
- Google Workspace5 %
- Loopia4 %
- Meta Pixel3 %
- Webflow3 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)2 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 016 %
- 1–960 %
- 10–4921 %
- 50–1991 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr4 %
- Under 1 mnkr13 %
- 1–10 mnkr53 %
- 10–100 mnkr28 %
- Minst 100 mnkr3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Vad SNI-kod 69.202 omfattar
Omfattar
- granskning av redovisningar och bestyrkande av dess riktighet
Omfattar inte
- inkassoverksamhet, jfr 82.910
SCB:s förklaring till koden i SNI 2007, där den har samma innehåll som i SNI 2025. Källa: SCB, MIS 2007:2, SNI 2007 Standard för svensk näringsgrensindelning 2007.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Karriärsida är 2,2 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 68 % | 33 % | 2,1× |
| WordPress | 55 % | 47 % | 1,2× |
| Karriärsida | 30 % | 14 % | 2,2× |
| Google Analytics | 25 % | 31 % | 0,8× |
| DMARC none | 18 % | 25 % | 0,7× |
| reCAPTCHA | 17 % | 16 % | 1,1× |
| Google Tag Manager | 13 % | 18 % | 0,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 12 % | 11 % | 1,1× |
| One.com | 10 % | 18 % | 0,6× |
| DMARC reject | 9 % | 8 % | 1,1× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,4× |
| DMARC quarantine | 8 % | 6 % | 1,3× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 1× |
| Google Ads | 5 % | 11 % | 0,5× |
| CookieYes | 5 % | 4 % | 1,1× |
| Google Workspace | 5 % | 11 % | 0,4× |
| Loopia | 4 % | 12 % | 0,3× |
| Meta Pixel | 3 % | 11 % | 0,3× |
| Webflow | 3 % | 1 % | 2,2× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 2 % | 1 % | 1,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 69.202
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Ernst & Young Aktiebolag556053-5873 · Stockholm | Adobe Experience ManagerKarriärsidaAtlassian+4 till | 3 000–3 999 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Deloitte AB556271-5309 · Stockholm | Adobe Experience ManagerMailchimpGoogle Ads+18 till | 1 500–1 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Grant Thornton Sweden AB556356-9382 · Stockholm | Optimizely (Episerver)HubSpotGiosg+19 till | 1 000–1 499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Forvis Mazars AB556439-2099 · Stockholm | FramerMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Frejs Revisorer AB556564-6451 · Göteborg | Karriärsidacookiemanager.dkreCAPTCHA+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| WeAudit Sweden AB556729-4755 · Karlstad | MailchimpGoogle AdsKarriärsida+7 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| BoRevision i Sverige Aktiebolag556490-4141 · Göteborg | WordPressMailchimpKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Crowe Tönnervik Revision AB556517-9883 · Växjö | WebflowCookiebot | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Hellström & Hjelm Revision AB556515-7665 · Östersund | KarriärsidaMicrosoft 365Teamtailor | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Brahe Revisionsbyrå AB556407-0034 · Jönköping | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Certe Revision AB556827-1067 · Stockholm | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Edlund & Partners AB556938-5882 · Östersund | WordPressWeplyMeta Pixel+5 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Er Revision i Gävle AB556699-1013 · Gävle | Microsoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Finnhammars Revisionsbyrå Aktiebolag556358-0462 · Upplands Väsby | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Konrev, Konsultation och Revision Aktiebolag556247-0012 · Västra Frölunda | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Cookiebot+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Luminor Revision AB559270-3200 · Växjö | WordPressKarriärsidaMatomo+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| MOORE Allegretto AB556644-3809 · Stockholm | WordPressMailchimpMeta Pixel+4 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Next Revision AB559173-7993 · Gävle | WordPressTrustindexKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| REFA Revision AB556764-9222 · Osby | WordPressMicrosoft 365DMARC quarantine | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Revisionstjänst Falkenberg AB556714-0776 · Falkenberg | Google AnalyticsMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Revisionären AB556693-8527 · Piteå | KarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| RevisorsCentrum i Skövde AB556446-3460 · Skövde | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Revisorsgruppen i Värnamo Aktiebolag556205-1671 · Värnamo | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| SA Revision AB556871-1138 · Vara | WordPressKarriärsidaCookieYes+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Sporrong & Eriksson Revisionsbyrå AB556595-1372 · Kalmar | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerCookiebot+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 221 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 69.202 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 69202, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Vad omfattar SNI-kod 69.202?
SNI-kod 69.202 heter Revision. Enligt SCB omfattar den bland annat: granskning av redovisningar och bestyrkande av dess riktighet.
Hur många bolag med SNI-kod 69.202 har en webbplats?
221 svenska bolag med SNI-kod 69.202 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 69.202?
Microsoft 365: 150 av 221 bolag i branschen (68 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (55 %) och Karriärsida (30 %).

















