Bransch
SNI-kod 71.200: Teknisk provning och analys
I SNI 71.200 (teknisk provning och analys) har 275 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (50 %), Microsoft 365 (46 %) och Google Analytics (34 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 71.200 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 71.200
SNI-kod 71.200 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress50 %
- Microsoft 36546 %
- Google Analytics34 %
- Google Tag Manager23 %
- DMARC none20 %
- reCAPTCHA19 %
- Karriärsida16 %
- One.com15 %
- Google Ads12 %
- Loopia12 %
- One.com Website Builder10 %
- Universal Analytics (nedlagd)9 %
- DMARC reject8 %
- CookieYes7 %
- Google Workspace7 %
- Cookiebot6 %
- Meta Pixel6 %
- DMARC quarantine5 %
- LinkedIn Insight Tag5 %
- Wix4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 030 %
- 1–951 %
- 10–4913 %
- 50–1993 %
- 200 eller fler3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr11 %
- Under 1 mnkr22 %
- 1–10 mnkr42 %
- 10–100 mnkr19 %
- Minst 100 mnkr5 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Vad SNI-kod 71.200 omfattar
Omfattar
- utförandet av fysisk, kemisk och annan analytisk provning av alla slags material och produkter inklusive:
- buller- och vibrationsprovning
- provning av minerals sammansättning och renhet o.d.
- kontrollverksamhet inom livsmedelshygien, inklusive veterinärkontroller i samband med livsmedelsframställning
- provning av materials fysiska egenskaper och prestanda, t.ex. styrka, tjocklek, hållbarhet, radioaktivitet o.d.
- provning av egenskaper och tillförlitlighet
- prestandaprovning avseende kompletta maskiner: motorer, motorfordon, elektronisk utrustning o.d.
- röntgenprovning av svetsar och fogar
- brottanalys
- provning och mätning av miljöindikatorer: luft- och vattenföroreningar o.d.
- certifiering av varor, inklusive konsumentvaror, motorfordon, luftfartyg, tryckbehållare, kärnkraftverk o.d.
- återkommande besiktning av motorfordons trafiksäkerhet
- provning med hjälp av modeller eller attrapper (t.ex. av luftfartyg, fartyg, dammar o.d.)
- verksamhet vid kriminaltekniska laboratorier
Omfattar inte
- försök på djurpreparat, jfr 75.000
- bilddiagnostik, provning och analys av medicinska och dentala preparat, jfr huvudgrupp 86
SCB:s förklaring till koden i SNI 2007, där den har samma innehåll som i SNI 2025. Källa: SCB, MIS 2007:2, SNI 2007 Standard för svensk näringsgrensindelning 2007.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
LinkedIn Insight Tag är 1,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 50 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 46 % | 33 % | 1,4× |
| Google Analytics | 34 % | 31 % | 1,1× |
| Google Tag Manager | 23 % | 18 % | 1,2× |
| DMARC none | 20 % | 25 % | 0,8× |
| reCAPTCHA | 19 % | 16 % | 1,2× |
| Karriärsida | 16 % | 14 % | 1,1× |
| One.com | 15 % | 18 % | 0,8× |
| Google Ads | 12 % | 11 % | 1,2× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| One.com Website Builder | 10 % | 7 % | 1,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 9 % | 11 % | 0,8× |
| DMARC reject | 8 % | 8 % | 1× |
| CookieYes | 7 % | 4 % | 1,7× |
| Google Workspace | 7 % | 11 % | 0,7× |
| Cookiebot | 6 % | 6 % | 1× |
| Meta Pixel | 6 % | 11 % | 0,6× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
| LinkedIn Insight Tag | 5 % | 3 % | 1,8× |
| Wix | 4 % | 4 % | 1× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 71.200
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| DEKRA Industrial AB556033-5977 · Göteborg | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Aktiebolaget Svensk Bilprovning556089-5814 · Kista | SitevisionGoogle AdsKarriärsida+6 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Besikta Bilprovning i Sverige AB556865-1359 · Malmö | Optimizely (Episerver)MailjetGoogle Ads+8 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Opus Bilprovning AB556865-1342 · Vällingby | WordPressMeta PixelKarriärsida+6 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| SGS Sweden AB556152-0916 · Linköping | WooCommerceWordPressKlarna+5 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Carspect AB556774-1110 · Bromma | MailjetGiosgMicrosoft Advertising UET+8 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| DEKRA Automotive AB556709-9170 · Solna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Intertek Semko AB556024-0599 · Kista | DrupalMicrosoft Dynamics 365Klaviyo+15 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Saab Bofors Test Center Aktiebolag556035-3558 · Karlskoga | WordPressLoopia | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| European Drug Testing Service EDTS AB556516-6195 · Solna | Adobe Experience ManagerLinkedIn Insight TagKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Inspekt Sweden AB556702-3956 · Linköping | WordPress | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kiwa Certification AB556565-3358 · Solna | Optimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365Klaviyo+16 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Saybolt Sweden Aktiebolag556206-5267 · Göteborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| TÜV Rheinland Industrial Services Sverige AB556529-6836 · Kista | SitevisionKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Advali AB556681-8851 · Brunflo | WixKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| EUP Industriservice AB556571-2345 · Göteborg | KarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·10–20 mnkr | |
| Bureau Veritas Certification Sverige AB556501-8909 · Göteborg | DrupalWeplyTradedoubler+7 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Hydrostandard Mätteknik Nordic AB559002-9947 · Borlänge | WebflowGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| ILEMA Miljöanalys Aktiebolag556441-2491 · Linköping | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Mabema AB556618-4510 · Linköping | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Metron Miljökonsult AB556506-2816 · Göteborg | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Radonova Laboratories AB556690-0717 · Uppsala | WooCommerceWordPressGoogle Ads+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Decon i Umeå AB559010-2884 · Umeå | deconume.se | Microsoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Geogruppen i Göteborg AB556709-7141 · Göteborg | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| HS Certifiering AB556748-0966 · Kalmar | WordPressKarriärsidaMatomo+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 275 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 71.200 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 71200, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Vad omfattar SNI-kod 71.200?
SNI-kod 71.200 heter Teknisk provning och analys. Enligt SCB omfattar den bland annat: utförandet av fysisk, kemisk och annan analytisk provning av alla slags material och produkter inklusive: buller- och vibrationsprovning, provning av minerals sammansättning och renhet o.d., kontrollverksamhet inom livsmedelshygien, inklusive veterinärkontroller i samband med livsmedelsframställning, provning av materials fysiska egenskaper och prestanda, t.ex. styrka, tjocklek, hållbarhet, radioaktivitet o.d., provning av egenskaper och tillförlitlighet, prestandaprovning avseende kompletta maskiner: motorer, motorfordon, elektronisk utrustning o.d., röntgenprovning av svetsar och fogar, brottanalys, provning och mätning av miljöindikatorer: luft- och vattenföroreningar o.d.; certifiering av varor, inklusive konsumentvaror, motorfordon, luftfartyg, tryckbehållare, kärnkraftverk o.d.; återkommande besiktning av motorfordons trafiksäkerhet.
Hur många bolag med SNI-kod 71.200 har en webbplats?
275 svenska bolag med SNI-kod 71.200 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 71.200?
WordPress: 138 av 275 bolag i branschen (50 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (46 %) och Google Analytics (34 %).





















