Bransch
SNI-kod 72.109: Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
I SNI 72.109 (annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling) har 458 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (55 %), WordPress (52 %) och Google Analytics (34 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 72.109 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 72.109
SNI-kod 72.109 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36555 %
- WordPress52 %
- Google Analytics34 %
- DMARC none28 %
- Karriärsida23 %
- Google Tag Manager21 %
- reCAPTCHA16 %
- Universal Analytics (nedlagd)14 %
- One.com12 %
- DMARC quarantine9 %
- Google Workspace9 %
- DMARC reject8 %
- Cookiebot8 %
- CookieYes7 %
- Meta Pixel7 %
- LinkedIn Insight Tag6 %
- Loopia6 %
- One.com Website Builder5 %
- Google Ads5 %
- Mailchimp5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 032 %
- 1–943 %
- 10–4919 %
- 50–1995 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr19 %
- Under 1 mnkr26 %
- 1–10 mnkr31 %
- 10–100 mnkr18 %
- Minst 100 mnkr6 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
LinkedIn Insight Tag är 2,2 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 55 % | 33 % | 1,6× |
| WordPress | 52 % | 47 % | 1,1× |
| Google Analytics | 34 % | 31 % | 1,1× |
| DMARC none | 28 % | 25 % | 1,1× |
| Karriärsida | 23 % | 14 % | 1,7× |
| Google Tag Manager | 21 % | 18 % | 1,1× |
| reCAPTCHA | 16 % | 16 % | 1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 14 % | 11 % | 1,3× |
| One.com | 12 % | 18 % | 0,7× |
| DMARC quarantine | 9 % | 6 % | 1,6× |
| Google Workspace | 9 % | 11 % | 0,8× |
| DMARC reject | 8 % | 8 % | 1,1× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,3× |
| CookieYes | 7 % | 4 % | 1,7× |
| Meta Pixel | 7 % | 11 % | 0,6× |
| LinkedIn Insight Tag | 6 % | 3 % | 2,2× |
| Loopia | 6 % | 12 % | 0,5× |
| One.com Website Builder | 5 % | 7 % | 0,8× |
| Google Ads | 5 % | 11 % | 0,5× |
| Mailchimp | 5 % | 4 % | 1,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 72.109
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| RISE Research Institutes of Sweden AB556464-6874 · Borås | SquarespaceMatomoGoogle Tag Manager+4 till | 2 000–2 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| European Spallation Source ERIC768200-0018 · Lund | DrupalKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 500–999 anställda·20–50 mnkr | |
| Geely Technology Europe AB556922-7639 · Göteborg | geelytech.eu | SanityKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| IVL Svenska Miljöinstitutet AB556116-2446 · Stockholm | SitevisionSalesforceAPSIS+12 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Lindholmen Science Park Aktiebolag556568-6366 · Göteborg | DrupalHubSpotMailchimp+9 till | 200–499 anställda·50–100 mnkr | |
| BioArctic AB556601-2679 · Stockholm | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Camurus AB556667-9105 · Lund | WixMailchimpKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Karo Healthcare AB556309-3359 · Stockholm | WordPressKlaviyoGoogle Ads+14 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Antaros Medical AB556976-9457 · Mölndal | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| CTC Clinical Trial Consultants AB556849-1848 · Uppsala | WordPressGoogle AdsKarriärsida+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Novavax AB556549-4019 · Uppsala | DrupalKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Swerim AB556585-4725 · Luleå | DrupalKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Studsvik Nuclear Aktiebolag556051-6212 · Nyköping | WordPressMailchimpGoogle Ads+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Umain AB556885-8384 · Stockholm | SanityKarriärsidaAlbacross+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Stift Skogsbrukets Forskningsinstitut, Skogforsk817602-9786 · Uppsala | Optimizely (Episerver)KarriärsidareCAPTCHA+1 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Institutet för Rymdfysik202100-3567 · Kiruna | KarriärsidaDMARC quarantine | 100–199 anställda·1–5 mnkr | |
| Amgen Aktiebolag556510-4212 · Solna | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 50–99 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Carmeda AB556639-2329 · Solna | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365DMARC reject | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kungl Vetenskapsakademien Kva262000-1129 · Stockholm | APSISGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Mentice AB556556-4241 · Göteborg | WebflowSalesforceZendesk+13 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| T Engineering AB556780-6707 · Trollhättan | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| InfoVista Sweden AB556759-2521 · Skellefteå | Simply.comDMARC reject | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Orexo AB556500-0600 · Uppsala | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Polarforskningssekretariatet202100-4060 · Luleå | UmbracoKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Precise Biometrics AB556545-6596 · Lund | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+9 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 458 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 72.109 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 72109, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 72.109 har en webbplats?
458 svenska bolag med SNI-kod 72.109 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 72.109?
Microsoft 365: 250 av 458 bolag i branschen (55 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (52 %) och Google Analytics (34 %).

















