Bransch
SNI-kod 72.2: Samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling
I SNI 72.2 (samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling) har 50 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (44 %), Google Analytics (30 %) och Microsoft 365 (30 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 72.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 72.2
SNI-kod 72.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress44 %
- Google Analytics30 %
- Microsoft 36530 %
- DMARC none28 %
- Karriärsida22 %
- reCAPTCHA16 %
- DMARC reject12 %
- Google Tag Manager12 %
- Loopia12 %
- One.com12 %
- One.com Website Builder12 %
- Cookiebot10 %
- DMARC quarantine10 %
- Universal Analytics (nedlagd)10 %
- CookieYes8 %
- Google Workspace8 %
- Mailchimp8 %
- Brevo6 %
- Google Ads6 %
- Jetpack6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 042 %
- 1–932 %
- 10–4914 %
- 50–19910 %
- 200 eller fler2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr20 %
- Under 1 mnkr32 %
- 1–10 mnkr34 %
- 10–100 mnkr10 %
- Minst 100 mnkr4 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Karriärsida är 1,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 44 % | 47 % | 0,9× |
| Google Analytics | 30 % | 31 % | 1× |
| Microsoft 365 | 30 % | 33 % | 0,9× |
| DMARC none | 28 % | 25 % | 1,1× |
| Karriärsida | 22 % | 14 % | 1,6× |
| reCAPTCHA | 16 % | 16 % | 1× |
| DMARC reject | 12 % | 8 % | 1,6× |
| Google Tag Manager | 12 % | 18 % | 0,7× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| One.com | 12 % | 18 % | 0,7× |
| One.com Website Builder | 12 % | 7 % | 1,8× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,7× |
| DMARC quarantine | 10 % | 6 % | 1,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 10 % | 11 % | 0,9× |
| CookieYes | 8 % | 4 % | 1,8× |
| Google Workspace | 8 % | 11 % | 0,7× |
| Mailchimp | 8 % | 4 % | 2,2× |
| Brevo | 6 % | 2 % | 2,9× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,6× |
| Jetpack | 6 % | 3 % | 2,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 72.2
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 72.20 | Samhällsvetenskaplig och humanistisk forskning och utveckling | 50 |
Bolag med SNI-kod 72.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Brottsförebyggande Rådet202100-0068 · Stockholm | SitevisionKarriärsidaAtlassian+1 till | 200–499 anställda·1–5 mnkr | |
| Utrikespolitiska Institutet, Informationsavd802005-9518 · Stockholm | Optimizely (Episerver)MailchimpMeta Pixel+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Konjunkturinstitutet202100-0845 · Stockholm | UmbracoKarriärsidaMatomo+3 till | 50–99 anställda·1–5 mnkr | |
| Institutet för språk och folkminnen202100-1082 · Uppsala | SitevisionKarriärsidaMatomo | 50–99 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Forskningsrådet för Hälsa, Arbetsliv och Välfärd202100-5240 · Stockholm | SitevisionAPSISKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Swedish House of Finance802409-2648 · Stockholm | Optimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365Karriärsida+3 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Probi Aktiebolag556417-7540 · Lund | UmbracoSalesforceMailjet+9 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| MINC i Sverige AB556622-7780 · Malmö | WebflowHubSpotMeta Pixel+8 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| BizMaker AB556527-6176 · Sundsvall | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Svenska Akademien262000-1111 · Stockholm | – | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Stiftelsen Institutet för Näringslivsforskning802001-5692 · Stockholm | WordPress | 20–49 anställda·Under 1 tkr | |
| Ifous802535-1795 · Stockholm | WordPressMailchimpKarriärsida+4 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Stiftelsen Entreprenörskapsforum875002-4344 · Örebro | WordPressMailjetGoogle Analytics+2 till | 10–19 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Embrace Safety AB559081-1898 · Örebro | WordPressBrevoKarriärsida+5 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Nässjö Näringsliv Aktiebolag556459-2987 · Nässjö | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+5 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Epistat AB559321-9172 · Uppsala | Google AnalyticsMicrosoft 365 | 5–9 anställda·5–10 mnkr | |
| Evidensa utveckling AB559133-4700 · Stockholm | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+1 till | 5–9 anställda·5–10 mnkr | |
| AB Makrologik559376-2510 · Stockholm | SquarespaceMicrosoft 365 | 1–4 anställda·1–5 mnkr | |
| Intelligence Watch AB559027-3974 · Limhamn | WordPressBrevoGoogle Analytics+2 till | 1–4 anställda·1–5 mnkr | |
| Kalmar Produktutveckling AB556617-5799 · Vassmolösa | WooCommerceJetpackWooPayments+6 till | 1–4 anställda·1–5 mnkr | |
| Midek AB556852-3715 · Härnösand | midek.se | Google Workspace | 1–4 anställda·1–5 mnkr |
| Withstand AB559482-3758 · Malmö | withstand.se | One.com Website BuilderOne.com | 1–4 anställda·1–5 mnkr |
| MINNA Konsult AB559297-9727 · Härnösand | minnasarkivet.se | ShopifyKlarnaPostNord+2 till | 1–4 anställda·0,5–1 mnkr |
| BodyScore AB556940-5581 · Göteborg | JetpackMailchimpLoopia+1 till | 1–4 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Institutet för Demokratiutveckling802548-5189 · Stockholm | WordPressLoopia | 1–4 anställda·Under 0,5 mnkr |
Visar 25 av 50 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 72.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 722, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 72.2 har en webbplats?
50 svenska bolag med SNI-kod 72.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 72.2?
WordPress: 22 av 50 bolag i branschen (44 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (30 %) och Microsoft 365 (30 %).


















