Bransch
SNI-kod 77.110: Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
I SNI 77.110 (uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon) har 120 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Google Analytics (48 %), WordPress (39 %) och Google Tag Manager (30 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 77.110 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 77.110
SNI-kod 77.110 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Google Analytics48 %
- WordPress39 %
- Google Tag Manager30 %
- Microsoft 36528 %
- DMARC none27 %
- Google Ads23 %
- reCAPTCHA18 %
- Meta Pixel17 %
- One.com17 %
- Loopia13 %
- Google Workspace13 %
- Karriärsida11 %
- DMARC reject10 %
- DMARC quarantine9 %
- Mailchimp8 %
- Cookiebot8 %
- Universal Analytics (nedlagd)7 %
- CookieYes5 %
- Microsoft Advertising UET5 %
- One.com Website Builder5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 047 %
- 1–939 %
- 10–4913 %
- 50–1991 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr12 %
- Under 1 mnkr23 %
- 1–10 mnkr32 %
- 10–100 mnkr23 %
- Minst 100 mnkr10 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Mailchimp är 2,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Google Analytics | 48 % | 31 % | 1,6× |
| WordPress | 39 % | 47 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 30 % | 18 % | 1,6× |
| Microsoft 365 | 28 % | 33 % | 0,9× |
| DMARC none | 27 % | 25 % | 1,1× |
| Google Ads | 23 % | 11 % | 2,1× |
| reCAPTCHA | 18 % | 16 % | 1,2× |
| Meta Pixel | 17 % | 11 % | 1,5× |
| One.com | 17 % | 18 % | 0,9× |
| Loopia | 13 % | 12 % | 1,1× |
| Google Workspace | 13 % | 11 % | 1,2× |
| Karriärsida | 11 % | 14 % | 0,8× |
| DMARC reject | 10 % | 8 % | 1,3× |
| DMARC quarantine | 9 % | 6 % | 1,6× |
| Mailchimp | 8 % | 4 % | 2,3× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,2× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 7 % | 11 % | 0,6× |
| CookieYes | 5 % | 4 % | 1,2× |
| Microsoft Advertising UET | 5 % | 1 % | 3,5× |
| One.com Website Builder | 5 % | 7 % | 0,8× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 77.110
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Ayvens Sweden AB556506-1776 · Solna | MailchimpAdformKarriärsida+11 till | 200–499 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Europeisk Biluthyrning Aktiebolag556084-0984 · Södertälje | WordPressSalesforceEbbot+13 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Mabi Sverige AB556334-4901 · Stockholm | WixAPSISGoogle Ads+7 till | 20–49 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Santander Leasing AB556667-9097 · Malmö | Optimizely (Episerver)GiosgGoogle Ads+5 till | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Drivecenter Arena i Norr AB556749-1567 · Boliden | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| NF Fleet AB556692-3271 · Solna | UmbracoGoogle Tag ManagerCookie Information+1 till | 10–19 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Hyrdon Sverige AB559211-0943 · Bålsta | UmbracoHubSpotGoogle Ads+7 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| North Lease AB556799-2721 · Kalix | WordPressGoogle AnalyticsreCAPTCHA+1 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Berras Biluthyrning Aktiebolag556150-2203 · Södertälje | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Hyrbilskonsult i Luleå AB556272-8047 · Luleå | Google AnalyticsGoogle Tag ManagerCookieYes | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Nisu Transfer AB559472-3032 · Örebro | nisutransfer.se | Loopia | 10–19 anställda·50–100 mnkr |
| Aros Hyrbilar AB559435-1602 · Västerås | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Bilpoolen mellanslag AB556734-8825 · Bromma | WordPressGoogle AnalyticsreCAPTCHA+1 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Hyre AB559370-4645 · Rosersberg | KarriärsidaGoogle Workspace | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| OurGreenCar Sweden AB559020-2684 · Malmö | HubSpotMailchimpGoogle Ads+7 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Touring Cars Sweden AB559504-5914 · Märsta | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Gomore Sverige Filial516409-6264 · Stockholm | HubSpotGoogle AdsKarriärsida+8 till | 10–19 anställda·5–10 mnkr | |
| Laxdalens Transport AB556638-3724 · Hammarö | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+5 till | 5–9 anställda·100–500 mnkr | |
| Malmö Leasing AB556116-8419 · Malmö | JetpackChatbaseGoogle Analytics+2 till | 5–9 anställda·100–500 mnkr | |
| All Ways Hyrfordon Aktiebolag556547-6669 · Halmstad | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 5–9 anställda·20–50 mnkr | |
| xmore AB556915-2456 · Mora | JetpackBokadirektMailchimp+6 till | 5–9 anställda·20–50 mnkr | |
| Folkes Biluthyrning AB556239-9880 · Lund | MailchimpGoogle AdsGoogle Analytics+3 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Gästrike Biluthyrning AB559125-1979 · Gävle | WordPressGoogle Analyticscookiemanager.dk+1 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| MyCamper Nordic AB556908-4808 · Uppsala | MailjetGoogle AdsKarriärsida+11 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Ovegren Gruppen AB556562-7436 · Uppsala | One.com | 5–9 anställda·10–20 mnkr |
Visar 25 av 120 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 77.110 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 77110, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 77.110 har en webbplats?
120 svenska bolag med SNI-kod 77.110 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 77.110?
Google Analytics: 58 av 120 bolag i branschen (48 %) använder Google Analytics. Därefter kommer WordPress (39 %) och Google Tag Manager (30 %).





















