Bransch
SNI-kod 78.10: Arbetsförmedling och rekrytering
I SNI 78.10 (arbetsförmedling och rekrytering) har 668 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Karriärsida (59 %), Microsoft 365 (51 %) och WordPress (51 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 78.10 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 78.10
SNI-kod 78.10 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Karriärsida59 %
- Microsoft 36551 %
- WordPress51 %
- Google Analytics37 %
- DMARC none32 %
- Google Tag Manager24 %
- Google Workspace17 %
- reCAPTCHA17 %
- One.com15 %
- Teamtailor14 %
- Meta Pixel13 %
- Google Ads11 %
- LinkedIn Insight Tag10 %
- Universal Analytics (nedlagd)10 %
- Loopia9 %
- Cookiebot7 %
- DMARC reject7 %
- CookieYes6 %
- DMARC quarantine6 %
- One.com Website Builder5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 031 %
- 1–948 %
- 10–4915 %
- 50–1994 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr15 %
- Under 1 mnkr21 %
- 1–10 mnkr41 %
- 10–100 mnkr20 %
- Minst 100 mnkr3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Teamtailor är 11,7 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Karriärsida | 59 % | 14 % | 4,3× |
| Microsoft 365 | 51 % | 33 % | 1,5× |
| WordPress | 51 % | 47 % | 1,1× |
| Google Analytics | 37 % | 31 % | 1,2× |
| DMARC none | 32 % | 25 % | 1,3× |
| Google Tag Manager | 24 % | 18 % | 1,3× |
| Google Workspace | 17 % | 11 % | 1,6× |
| reCAPTCHA | 17 % | 16 % | 1× |
| One.com | 15 % | 18 % | 0,9× |
| Teamtailor | 14 % | 1 % | 11,7× |
| Meta Pixel | 13 % | 11 % | 1,2× |
| Google Ads | 11 % | 11 % | 1× |
| LinkedIn Insight Tag | 10 % | 3 % | 3,8× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 10 % | 11 % | 0,9× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,8× |
| Cookiebot | 7 % | 6 % | 1,1× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 0,9× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,4× |
| DMARC quarantine | 6 % | 6 % | 1× |
| One.com Website Builder | 5 % | 7 % | 0,8× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 78.10
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 78.100 | Arbetsförmedling och rekrytering | 668 |
Bolag med SNI-kod 78.10
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Arbetsförmedlingen202100-2114 · Stockholm | SitevisionAPSISHumany+3 till | 5 000–9 999 anställda·50–100 mnkr | |
| People Productions Sweden AB556577-1838 · Stockholm | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+6 till | 500–999 anställda·100–500 mnkr | |
| AKG Sverige AB559357-9823 · Solna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| KilaPeople AB559336-6098 · Morgongåva | KarriärsidaGoogle WorkspaceTeamtailor | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Libera i Sverige AB559155-5007 · Sundbyberg | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Majola Restaurangkonsult AB556689-2856 · Nacka | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+6 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Mpya Finance AB559069-1555 · Stockholm | mpya.se | WordPressGoogle AdsKarriärsida+10 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr |
| Viva Bemanning AB559198-2029 · Enköping | WordPressGoogle AdsKarriärsida+4 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Athletic Work Nordic AB559459-0456 · Johanneshov | KarriärsidaGoogle WorkspaceDMARC quarantine+1 till | 200–499 anställda·50–100 mnkr | |
| Processbemanning Svenska AB556059-4987 · Helsingborg | WordPressKarriärsidaCookieYes+2 till | 200–499 anställda·50–100 mnkr | |
| AcadeMedia Eductus AB556527-4007 · Stockholm | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Gazella AB556973-3982 · Stockholm | HubSpotMailchimpGoogle Ads+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| eLinked AB559191-1622 · Göteborg | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| A Hub AB559177-9656 · Stockholm | LinkedIn Insight TagKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Maxkompetens Sverige AB556647-6957 · Stockholm | WordPressMailchimpLinkedIn Insight Tag+8 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| People Bemanning AB559239-4752 · Sundbyberg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| HelloLilly AB559268-3840 · Stockholm | WebflowHubSpotReco+7 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| JJ bemanning AB556895-6832 · Täby | WordPressKarriärsidaLoopia | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Next Level Employment AB556853-4126 · Hägersten | KarriärsidaMicrosoft 365Teamtailor | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Shark Bemanning AB559270-5247 · Enköping | WebflowLinkedIn Insight TagKarriärsida+7 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Musikalliansen i Sverige AB556753-8615 · Stockholm | musikalliansen.se | DrupalMicrosoft 365 | 100–199 anställda·Under 1 tkr |
| Bravura Sverige AB556752-0803 · Stockholm | HubSpotMailchimpGoogle Ads+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| LäkarLeasing Sverige AB556678-4426 · Stockholm | WebflowMailchimpGoogle Ads+9 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Emploid AB559288-2749 · Malmö | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Eyes4work AB559164-0734 · Mölndal | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 668 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 78.10 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 7810, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 78.10 har en webbplats?
668 svenska bolag med SNI-kod 78.10 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 78.10?
Karriärsida: 397 av 668 bolag i branschen (59 %) har en karriärsida. Därefter kommer Microsoft 365 (51 %) och WordPress (51 %).














