Bransch
SNI-kod 81.100: Fastighetsrelaterad stödverksamhet
I SNI 81.100 (fastighetsrelaterad stödverksamhet) har 532 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (50 %), Microsoft 365 (30 %) och Google Analytics (27 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 81.100 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 81.100
SNI-kod 81.100 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress50 %
- Microsoft 36530 %
- Google Analytics27 %
- One.com24 %
- DMARC none21 %
- Google Tag Manager18 %
- reCAPTCHA18 %
- Loopia13 %
- Karriärsida13 %
- One.com Website Builder10 %
- Google Ads9 %
- Universal Analytics (nedlagd)8 %
- Google Workspace8 %
- DMARC reject7 %
- Meta Pixel6 %
- Cookiebot6 %
- Wix5 %
- Complianz5 %
- DMARC quarantine4 %
- CookieYes4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 025 %
- 1–953 %
- 10–4919 %
- 50–1993 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr10 %
- Under 1 mnkr22 %
- 1–10 mnkr46 %
- 10–100 mnkr20 %
- Minst 100 mnkr2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Complianz är 1,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 50 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 30 % | 33 % | 0,9× |
| Google Analytics | 27 % | 31 % | 0,9× |
| One.com | 24 % | 18 % | 1,4× |
| DMARC none | 21 % | 25 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 18 % | 18 % | 1× |
| reCAPTCHA | 18 % | 16 % | 1,1× |
| Loopia | 13 % | 12 % | 1,1× |
| Karriärsida | 13 % | 14 % | 0,9× |
| One.com Website Builder | 10 % | 7 % | 1,4× |
| Google Ads | 9 % | 11 % | 0,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 8 % | 11 % | 0,8× |
| Google Workspace | 8 % | 11 % | 0,8× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 1× |
| Meta Pixel | 6 % | 11 % | 0,5× |
| Cookiebot | 6 % | 6 % | 1× |
| Wix | 5 % | 4 % | 1,3× |
| Complianz | 5 % | 3 % | 1,6× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,7× |
| CookieYes | 4 % | 4 % | 0,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 81.100
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| CBRE Fastighetsteknik AB556639-8003 · Stockholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Inna Sverige AB556763-1048 · Stockholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Egeryds Fastighetsförvaltning AB556686-9581 · Örebro | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| SAPS Service Management AB556701-7115 · Göteborg | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| bemt AB556599-7102 · Malmö | WordPressCloudflare TurnstileGoogle Workspace+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| A Rengörarna i Sörmland AB556717-6671 · Nyköping | WixBrevoKarriärsida+1 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Nära&Kära Hemstäd Sverige AB556947-2490 · Tyresö | WordPressRecoGoogle Ads+5 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| MARK Fastighet Mälardalen AB556788-8960 · Västerås | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| MBA Fastighetsservice AB556749-1559 · Västra Frölunda | N.nuKarriärsidaGoogle Analytics+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Sydsverige Entreprenad AB556709-4155 · Malmö | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Driftia Förvaltning Aktiebolag556469-2951 · Älvsjö | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| FR Fastighetsservice AB556958-5218 · Borås | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Mark & Fastighetsservice i Kalmar AB559131-8794 · Kalmar | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Optimal Service Väst AB556780-1914 · Mölndal | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| ParkKompaniet i Boden AB556504-9029 · Boden | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Sweax AB556359-3218 · Uppsala | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Chipco AB556650-4360 · Solna | WordPressSoliditet MeritMicrosoft 365 | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Eazy One AB559415-8825 · Täby | WordPressGoogle AdsKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| MIK ALL Service AB556918-5498 · Örnsköldsvik | WordPressMeta PixelKarriärsida+7 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Roslagens Energi- och Driftteknik Aktiebolag556359-2327 · Norrtälje | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Attentive Fastighet och Företagsservice Aktiebolag556836-0241 · Kiruna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Lassen Construction AB556670-8722 · Malmö | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| NTs Mark AB556817-0178 · Varberg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Renew Service AB556818-8873 · Upplands Väsby | WordPressBrevoReco+7 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Skåneportar AB556819-3865 · Mörarp | WooCommerceWordPressTrustindex+7 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 532 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 81.100 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 81100, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 81.100 har en webbplats?
532 svenska bolag med SNI-kod 81.100 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 81.100?
WordPress: 265 av 532 bolag i branschen (50 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (30 %) och Google Analytics (27 %).














