Bransch
SNI-kod 81.210: Lokalvård
I SNI 81.210 (lokalvård) har 1 807 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (53 %), Google Analytics (32 %) och DMARC none (28 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 81.210 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 81.210
SNI-kod 81.210 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress53 %
- Google Analytics32 %
- DMARC none28 %
- One.com23 %
- reCAPTCHA21 %
- Karriärsida19 %
- Google Tag Manager19 %
- Microsoft 36519 %
- Loopia13 %
- Google Ads13 %
- Google Workspace11 %
- Universal Analytics (nedlagd)9 %
- Meta Pixel9 %
- DMARC reject8 %
- Reco8 %
- One.com Website Builder7 %
- Cookiebot6 %
- CookieYes5 %
- DMARC quarantine4 %
- Wix4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 015 %
- 1–951 %
- 10–4927 %
- 50–1996 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr12 %
- Under 1 mnkr21 %
- 1–10 mnkr50 %
- 10–100 mnkr16 %
- Minst 100 mnkr1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Reco är 7,7 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 53 % | 47 % | 1,1× |
| Google Analytics | 32 % | 31 % | 1× |
| DMARC none | 28 % | 25 % | 1,1× |
| One.com | 23 % | 18 % | 1,3× |
| reCAPTCHA | 21 % | 16 % | 1,3× |
| Karriärsida | 19 % | 14 % | 1,4× |
| Google Tag Manager | 19 % | 18 % | 1× |
| Microsoft 365 | 19 % | 33 % | 0,6× |
| Loopia | 13 % | 12 % | 1,1× |
| Google Ads | 13 % | 11 % | 1,2× |
| Google Workspace | 11 % | 11 % | 1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Meta Pixel | 9 % | 11 % | 0,8× |
| DMARC reject | 8 % | 8 % | 1,1× |
| Reco | 8 % | 1 % | 7,7× |
| One.com Website Builder | 7 % | 7 % | 1,1× |
| Cookiebot | 6 % | 6 % | 1× |
| CookieYes | 5 % | 4 % | 1,2× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,7× |
| Wix | 4 % | 4 % | 1,2× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 81.210
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Samhall Aktiebolag556448-1397 · Stockholm | UmbracoMicrosoft Dynamics 365Mailchimp+8 till | 10 000 eller fler anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Sodexo AB556528-2984 · Stockholm | sodexohjs.se | WikinggruppenOptimizely (Episerver)Meta Pixel+7 till | 5 000–9 999 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Hemfrid i Sverige AB556529-8444 · Stockholm | SalesforceMailchimpAdform+14 till | 2 000–2 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Miab AB556515-9810 · Bromma | WordPressMailchimpGoogle Ads+7 till | 1 000–1 499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Northclean Facility Services AB556555-5272 · Malmö | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 1 000–1 499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| HomeMaid AB (publ)556543-8883 · Halmstad | UmbracoMailchimpGiosg+11 till | 1 000–1 499 anställda·100–500 mnkr | |
| Rengörare Näslund Aktiebolag556169-6872 · Stockholm | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 1 000–1 499 anställda·100–500 mnkr | |
| Dannebacken Facility Services AB556606-2252 · Göteborg | WordPressRecoGoogle Ads+6 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Exiso AB556397-2842 · Norrköping | exiso.se | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·100–500 mnkr |
| Effekt Svenska AB556679-1819 · Arlandastad | KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Freska Sweden AB556752-7881 · Stockholm | SanityHubSpotZendesk+10 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| HS Service och Support AB556582-6277 · Karlskrona | WordPressWeplyKarriärsida+5 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Klara Städ AB559237-6981 · Västerås | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Kundpartner Syd AB556727-5861 · Ramlösa | WixKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Mellansvenska Städ Aktiebolag556068-8300 · Uppsala | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Miljöpalatset AB556551-7280 · Hägersten | WordPressWeplyKarriärsida+6 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| PMI Clean AB556421-5290 · Skarpnäck | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+2 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Städgladen Aktiebolag556541-9909 · Stockholm | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365DMARC quarantine | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Hammarby Städkonsult AB556732-1673 · Stockholm | hammarbystadkonsult.se | WordPressMicrosoft 365 | 200–499 anställda·50–100 mnkr |
| Teknostäd Aktiebolag556241-4366 · Solna | teknostad.se | One.com Website BuilderOne.com | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Östgöta Elitstäd AB556918-6538 · Norrköping | SnowfireKarriärsidaSimply.com | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| BasStäd Sverige AB556576-3868 · Solna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Belles Golv & Städ Aktiebolag556723-4389 · Sundbyberg | WordPressreCAPTCHA | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Bredablick Facility Services AB556403-1937 · Malmö | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Clean Factory Sweden AB556642-1193 · Hägersten | WordPressRuleKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 1 807 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 81.210 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 81210, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 81.210 har en webbplats?
1 807 svenska bolag med SNI-kod 81.210 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 81.210?
WordPress: 950 av 1 807 bolag i branschen (53 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (32 %) och One.com (23 %).



















