Bransch
SNI-kod 81.230: Annan rengöring
I SNI 81.230 (annan rengöring) har 133 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (55 %), Google Analytics (39 %) och Microsoft 365 (29 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 81.230 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 81.230
SNI-kod 81.230 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress55 %
- Google Analytics39 %
- Microsoft 36529 %
- Google Tag Manager23 %
- reCAPTCHA23 %
- DMARC none20 %
- One.com18 %
- Google Ads14 %
- Loopia14 %
- Karriärsida10 %
- Cookiebot10 %
- Google Workspace10 %
- DMARC reject9 %
- Meta Pixel9 %
- CookieYes8 %
- One.com Website Builder8 %
- Universal Analytics (nedlagd)7 %
- DMARC quarantine5 %
- Klarna5 %
- Termly4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 030 %
- 1–948 %
- 10–4919 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr11 %
- Under 1 mnkr26 %
- 1–10 mnkr35 %
- 10–100 mnkr25 %
- Minst 100 mnkr3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
CookieYes är 1,9 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 55 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 39 % | 31 % | 1,3× |
| Microsoft 365 | 29 % | 33 % | 0,9× |
| Google Tag Manager | 23 % | 18 % | 1,3× |
| reCAPTCHA | 23 % | 16 % | 1,4× |
| DMARC none | 20 % | 25 % | 0,8× |
| One.com | 18 % | 18 % | 1× |
| Google Ads | 14 % | 11 % | 1,4× |
| Loopia | 14 % | 12 % | 1,2× |
| Karriärsida | 10 % | 14 % | 0,7× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,6× |
| Google Workspace | 10 % | 11 % | 0,9× |
| DMARC reject | 9 % | 8 % | 1,2× |
| Meta Pixel | 9 % | 11 % | 0,8× |
| CookieYes | 8 % | 4 % | 1,9× |
| One.com Website Builder | 8 % | 7 % | 1,2× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 7 % | 11 % | 0,6× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
| Klarna | 5 % | 6 % | 0,7× |
| Termly | 4 % | 2 % | 2,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 81.230
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Anticimex Aktiebolag556032-9285 · Stockholm | APSISGoogle AdsKarriärsida+11 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Tekniska Verken i Kiruna Aktiebolag556204-3439 · Kiruna | SitevisionKundoMeta Pixel+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Hällesåker Slamsugning AB556842-0185 · Lindome | One.com Website BuilderGoogle AdsKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| MTC Sweden AB556992-9556 · Hägersten | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Aktiebolaget Boxholmshus556084-0463 · Boxholm | boxholmshus.se | SitevisionGoogle AnalyticsCookie-Script+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| Color Off i Stockholm AB556360-6523 · Arlandastad | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Norva24 Miljövision AB556360-0484 · Gustavsberg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Hyrtoaletten Sverige AB556514-9209 · Härryda | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| PL Utemiljö AB556999-4816 · Arlandastad | WordPressWeplyTrustindex+6 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Sanerings Companiet i Malmö AB556477-5442 · Svedala | WordPressTrustindexGoogle Ads+6 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Terminal G AB556794-7329 · Göteborg | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Lasse Next AB559134-1820 · Höör | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 20–49 anställda·5–10 mnkr | |
| Entreprenadfirma Karlsson & Söner Handelsbolag967200-2780 · Tidaholm | WordPress | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Nomus AB556536-9195 · Lidköping | WordPressMailchimpMeta Pixel+4 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Qlean Scandinavia AB556632-3134 · Linköping | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+6 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Silo Sno & Sand AB556771-4364 · Ucklum | Microsoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| WP Entreprenad AB556781-0139 · Ekolsund | WordPressMicrosoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Aremo Förvaltning AB556483-6947 · Stockholm | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+2 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Color Off Syd AB559275-9590 · Arlöv | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Gagos Entreprenad AB559148-5478 · Rönnäng | gagos.se | Microsoft 365 | 10–19 anställda·10–20 mnkr |
| Kärltvätt Sverige AB556839-6575 · Borås | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Mytolia Process AB556768-4385 · Falkenberg | WordPressAhrefs Web AnalyticsreCAPTCHA+2 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| SOFAB Sanering & Färg AB556713-1510 · Skänninge | hogtrycksdelar.se | StarwebKlarnaGoogle Analytics+1 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr |
| Skövde Sanering AB556372-1280 · Skövde | WordPressKarriärsidaCookieYes+1 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Steamwash Sverige AB559033-6946 · Kristinehamn | WooCommerceWordPressreCAPTCHA+1 till | 10–19 anställda·10–20 mnkr |
Visar 25 av 133 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 81.230 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 81230, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 81.230 har en webbplats?
133 svenska bolag med SNI-kod 81.230 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 81.230?
WordPress: 73 av 133 bolag i branschen (55 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (39 %) och Microsoft 365 (29 %).



















