Bransch
SNI-kod 82.9: Övrig stödverksamhet till företag
I SNI 82.9 (övrig stödverksamhet till företag) har 172 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (52 %), Microsoft 365 (48 %) och Google Analytics (39 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 82.9 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 82.9
SNI-kod 82.9 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress52 %
- Microsoft 36548 %
- Google Analytics39 %
- Google Tag Manager29 %
- Karriärsida27 %
- DMARC none26 %
- reCAPTCHA19 %
- DMARC reject16 %
- Google Ads16 %
- Universal Analytics (nedlagd)15 %
- Google Workspace14 %
- Meta Pixel13 %
- DMARC quarantine13 %
- Cookiebot10 %
- LinkedIn Insight Tag9 %
- Loopia9 %
- One.com9 %
- Hotjar8 %
- HubSpot6 %
- Microsoft Clarity6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 030 %
- 1–943 %
- 10–4915 %
- 50–19910 %
- 200 eller fler2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr10 %
- Under 1 mnkr20 %
- 1–10 mnkr35 %
- 10–100 mnkr23 %
- Minst 100 mnkr12 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Hotjar är 3,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 52 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 48 % | 33 % | 1,5× |
| Google Analytics | 39 % | 31 % | 1,3× |
| Google Tag Manager | 29 % | 18 % | 1,6× |
| Karriärsida | 27 % | 14 % | 1,9× |
| DMARC none | 26 % | 25 % | 1× |
| reCAPTCHA | 19 % | 16 % | 1,2× |
| DMARC reject | 16 % | 8 % | 2,1× |
| Google Ads | 16 % | 11 % | 1,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 15 % | 11 % | 1,4× |
| Google Workspace | 14 % | 11 % | 1,3× |
| Meta Pixel | 13 % | 11 % | 1,2× |
| DMARC quarantine | 13 % | 6 % | 2,2× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,7× |
| LinkedIn Insight Tag | 9 % | 3 % | 3,5× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,8× |
| One.com | 9 % | 18 % | 0,5× |
| Hotjar | 8 % | 2 % | 3,8× |
| HubSpot | 6 % | 2 % | 3,5× |
| Microsoft Clarity | 6 % | 2 % | 2,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 82.9
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 82.91 | Inkassoföretags och kreditupplysningsföretags verksamhet | 55 |
| 82.92 | Förpackningsverksamhet | 21 |
| 82.99 | Diverse övrig stödverksamhet till företag | 96 |
Bolag med SNI-kod 82.9
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Intrum Sverige AB556134-1248 · Stockholm | UmbracoAdformKarriärsida+11 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Postpac Aktiebolag556184-5099 · Skurup | WordPressMailchimpKarriärsida+4 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Retail24 Sweden AB559006-4696 · Kista | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Förlagssystem JAL, Aktiebolag556142-1636 · Stockholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Uc AB556137-5113 · Stockholm | Optimizely (Episerver)SalesforceEbbot+12 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| A-L Väg & Vakt AB559335-8129 · Hallstahammar | WordPressMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Lowell Sverige AB556209-5363 · Göteborg | UmbracoHubSpotGoogle Ads+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Myntro Collect AB556331-1678 · Göteborg | WordPressEbbotGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Ropo AB556527-5418 · Göteborg | WordPressAdformKarriärsida+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Retail Support Båstad Sweden AB556604-1009 · Ängelholm | JoomlaGoogle AnalyticsreCAPTCHA+2 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Edenred Sweden Aktiebolag556253-6341 · Stockholm | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Epassi Sweden AB556617-0030 · Trollhättan | HubSpot CMSHubSpotBrevo+17 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| PS Finance Group AB556784-1258 · Göteborg | WordPressZendeskGoogle Ads+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Sergel Kredittjänster AB556264-8310 · Stockholm | WordPressGoogle AdsKarriärsida+9 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Delgivningsbyrån DeltraKravek AB556752-3211 · Årsta | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| LogiPac AB556530-6874 · Järfälla | WordPressMicrosoft 365DMARC quarantine | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Team Städservice Aktiebolag556322-2735 · Lödöse | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Winn Hotel Group AB556422-3096 · Gävle | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+5 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| TWR Bvtler AB559034-7414 · Stockholm | WordPressRecoGoogle Ads+9 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Aktiv Delgivning Gbg AB556529-8741 · Göteborg | WordPressKarriärsidaMatomo+4 till | 50–99 anställda·10–20 mnkr | |
| Euro Finans AB556360-0674 · Lund | HubSpot CMSHubSpotTrustpilot+5 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Leif Carpmans Aktiebolag556232-3369 · Hjo | Meta PixelHotjarGoogle Tag Manager+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Visma Amili AB556439-5670 · Helsingborg | HubSpot CMSHubSpotMailjet+15 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| coeo Inkasso AB559374-0847 · Göteborg | HubSpot CMSHubSpotKarriärsida+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Gimp Aktiebolag556419-7878 · Stockholm | gimp.se | Microsoft 365DMARC reject | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 172 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 82.9 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 829, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 82.9 har en webbplats?
172 svenska bolag med SNI-kod 82.9 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 82.9?
WordPress: 89 av 172 bolag i branschen (52 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (48 %) och Google Analytics (39 %).















