Bransch
SNI-kod 85.400: Universitets- eller högskoleutbildning
I SNI 85.400 (universitets- eller högskoleutbildning) har 70 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (56 %), Karriärsida (50 %) och DMARC none (36 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 85.400 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 85.400
SNI-kod 85.400 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36556 %
- Karriärsida50 %
- DMARC none36 %
- WordPress31 %
- Google Analytics26 %
- DMARC reject20 %
- Google Tag Manager19 %
- Mailchimp17 %
- Sitevision16 %
- Meta Pixel14 %
- Optimizely (Episerver)14 %
- Matomo13 %
- DMARC quarantine11 %
- reCAPTCHA11 %
- Universal Analytics (nedlagd)11 %
- Atlassian10 %
- Cookiebot10 %
- Google Ads10 %
- Google Workspace10 %
- ReachMee10 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 020 %
- 1–926 %
- 10–497 %
- 50–1997 %
- 200 eller fler40 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr11 %
- Under 1 mnkr21 %
- 1–10 mnkr29 %
- 10–100 mnkr19 %
- Minst 100 mnkr20 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Sitevision är 37,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 56 % | 33 % | 1,7× |
| Karriärsida | 50 % | 14 % | 3,6× |
| DMARC none | 36 % | 25 % | 1,4× |
| WordPress | 31 % | 47 % | 0,7× |
| Google Analytics | 26 % | 31 % | 0,8× |
| DMARC reject | 20 % | 8 % | 2,6× |
| Google Tag Manager | 19 % | 18 % | 1× |
| Mailchimp | 17 % | 4 % | 4,7× |
| Sitevision | 16 % | <1 % | 37,8× |
| Meta Pixel | 14 % | 11 % | 1,3× |
| Optimizely (Episerver) | 14 % | <1 % | 35,7× |
| Matomo | 13 % | 1 % | 11× |
| DMARC quarantine | 11 % | 6 % | 2× |
| reCAPTCHA | 11 % | 16 % | 0,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 11 % | 11 % | 1× |
| Atlassian | 10 % | 1 % | 10,9× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,7× |
| Google Ads | 10 % | 11 % | 0,9× |
| Google Workspace | 10 % | 11 % | 0,9× |
| ReachMee | 10 % | <1 % | 80,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 85.400
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Lunds Universitet202100-3211 · Lund | lu.se | DrupalKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 5 000–9 999 anställda·5 000–10 000 mnkr |
| Göteborgs Universitet202100-3153 · Göteborg | DrupalAPSISKarriärsida+6 till | 5 000–9 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Karolinska Institutet202100-2973 · Stockholm | DrupalMicrosoft Dynamics 365Google Ads+10 till | 5 000–9 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Uppsala Universitet202100-2932 · Uppsala | AbicartSitevisionMailchimp+3 till | 5 000–9 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Stockholms Universitet202100-3062 · Stockholm | SitevisionKundoKarriärsida+3 till | 5 000–9 999 anställda·50–100 mnkr | |
| Linköpings Universitet202100-3096 · Linköping | liu.se | KarriärsidaMicrosoft 365DMARC reject | 4 000–4 999 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Umeå Universitet202100-2874 · Umeå | Optimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365Karriärsida+3 till | 4 000–4 999 anställda·50–100 mnkr | |
| Chalmers Tekniska Högskola Aktiebolag556479-5598 · Göteborg | SquarespaceKarriärsidaGoogle Analytics+8 till | 3 000–3 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Malmö Universitet202100-4920 · Malmö | Optimizely (Episerver)SalesforceMailchimp+5 till | 2 000–2 999 anställda·100–500 mnkr | |
| Linnéuniversitetet202100-6271 · Växjö | Optimizely (Episerver)Meta PixelKarriärsida+3 till | 2 000–2 999 anställda·20–50 mnkr | |
| Örebro Universitet202100-2924 · Örebro | Optimizely (Episerver)BrevoKarriärsida+3 till | 1 500–1 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Luleå Tekniska Universitet202100-2841 · Luleå | SitevisionMicrosoft Dynamics 365Karriärsida+3 till | 1 500–1 999 anställda·100–500 mnkr | |
| Mittuniversitetet202100-4524 · Sundsvall | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Tag Manager+3 till | 1 000–1 499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Karlstads Universitet202100-3120 · Karlstad | DrupalMailchimpKarriärsida+2 till | 1 000–1 499 anställda·50–100 mnkr | |
| Mälardalens Universitet202100-2916 · Västerås | SitevisionMailchimpKarriärsida+3 till | 1 000–1 499 anställda·5–10 mnkr | |
| Handelshögskolan i Stockholm802006-2074 · Stockholm | Optimizely (Episerver)HubSpotCarma+11 till | 500–999 anställda·100–500 mnkr | |
| Högskolan i Borås202100-3138 · Borås | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookiebot+2 till | 500–999 anställda·100–500 mnkr | |
| Högskolan Väst202100-4052 · Trollhättan | Optimizely (Episerver)KarriärsidaAtlassian+5 till | 500–999 anställda·50–100 mnkr | |
| Försvarshögskolan202100-4730 · Stockholm | SitevisionMailchimpMeta Pixel+7 till | 500–999 anställda·20–50 mnkr | |
| Blekinge Tekniska Högskola202100-4011 · Karlskrona | SitevisionRuleKarriärsida+4 till | 500–999 anställda·10–20 mnkr | |
| Högskolan Dalarna202100-2908 · Falun | Optimizely (Episerver)MailchimpKarriärsida+2 till | 500–999 anställda·10–20 mnkr | |
| Högskolan Kristianstad202100-3195 · Kristianstad | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+4 till | 500–999 anställda·10–20 mnkr | |
| Högskolan i Gävle202100-2890 · Gävle | hig.segmcathig.se | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+2 till | 500–999 anställda·5–10 mnkr |
| Högskolan i Halmstad202100-3203 · Halmstad | SitevisionGoogle AdsKarriärsida+6 till | 500–999 anställda·5–10 mnkr | |
| Gymnastik- och idrottshögskolan (GIH)202100-4334 · Stockholm | SitevisionMailjetKarriärsida+3 till | 200–499 anställda·10–20 mnkr |
Visar 25 av 70 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 85.400 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 85400, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 85.400 har en webbplats?
70 svenska bolag med SNI-kod 85.400 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 85.400?
Microsoft 365: 39 av 70 bolag i branschen (56 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer Karriärsida (50 %) och WordPress (31 %).















