Bransch
SNI-kod 86.230: Tandläkarverksamhet
I SNI 86.230 (tandläkarverksamhet) har 613 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (57 %), Google Analytics (32 %) och Google Tag Manager (24 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 86.230 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 86.230
SNI-kod 86.230 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress57 %
- Google Analytics32 %
- Google Tag Manager24 %
- reCAPTCHA21 %
- One.com21 %
- Microsoft 36521 %
- DMARC none20 %
- Google Ads15 %
- Muntra15 %
- Loopia15 %
- Universal Analytics (nedlagd)13 %
- Meta Pixel12 %
- Cookiebot10 %
- Karriärsida10 %
- Google Workspace9 %
- Trustindex9 %
- DMARC reject6 %
- One.com Website Builder6 %
- Wix6 %
- DMARC quarantine4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 010 %
- 1–974 %
- 10–4915 %
- 50–199<1 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr52 %
- Under 1 mnkr15 %
- 1–10 mnkr22 %
- 10–100 mnkr11 %
- Minst 100 mnkr1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Vad SNI-kod 86.230 omfattar
Omfattar
- allmän eller specialisttandvård, t.ex. tandläkararbete, endodontisk tandvårdsverksamhet och barntandvård; oral patologi
- tandreglering
Omfattar också
- tandvård i operationssalar
Omfattar inte
- tandteknisk tillverkning av tandproteser av tandlaboratorier, jfr 32.502
- tandhygienistverksamhet, jfr 86.904
SCB:s förklaring till koden i SNI 2007, där den har samma innehåll som i SNI 2025. Källa: SCB, MIS 2007:2, SNI 2007 Standard för svensk näringsgrensindelning 2007.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Muntra är 223 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 57 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 32 % | 31 % | 1× |
| Google Tag Manager | 24 % | 18 % | 1,3× |
| reCAPTCHA | 21 % | 16 % | 1,3× |
| One.com | 21 % | 18 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 21 % | 33 % | 0,6× |
| DMARC none | 20 % | 25 % | 0,8× |
| Google Ads | 15 % | 11 % | 1,5× |
| Muntra | 15 % | <1 % | 223× |
| Loopia | 15 % | 12 % | 1,2× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 13 % | 11 % | 1,1× |
| Meta Pixel | 12 % | 11 % | 1,1× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,7× |
| Karriärsida | 10 % | 14 % | 0,7× |
| Google Workspace | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Trustindex | 9 % | 1 % | 8× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,8× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 0,9× |
| Wix | 6 % | 4 % | 1,6× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,7× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 86.230
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Praktikertjänst Aktiebolag556077-2419 · Stockholm | Optimizely (Episerver)Google AdsKarriärsida+14 till | 5 000–9 999 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Folktandvården Stockholms län AB556574-3597 · Stockholm | Optimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365Karriärsida+5 till | 1 500–1 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Folktandvården Skåne AB556936-0828 · Lund | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 1 000–1 499 anställda·10–20 mnkr | |
| Aqua Dental AB556812-1189 · Stockholm | WordPressMeta PixelUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Distriktstandvården Sverige AB556437-5946 · Bromma | WordPressCookiebotMicrosoft 365+1 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Folktandvården Sörmland AB556820-2625 · Nyköping | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| H.F. Oral Care Aktiebolag556346-4840 · Stockholm-Globen | SanityGoogle AdsKarriärsida+6 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Flexident AB556832-1425 · Bromma | WordPressRecoJobylon+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Tandvårdshuset i Älmhult AB556765-8652 · Älmhult | KarriärsidaMicrosoft 365Teamtailor | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Swedish Dental Dentalum AB556708-2317 · Stockholm | WordPressBrevoTrustindex+8 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Tandläkargruppen Täby Centrum AB556749-4397 · Täby | DudaGoogle AdsKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Kungsbrotandläkarna AB556898-0196 · Boden | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Luxadent AB559252-9886 · Stockholm | FramerMailerLiteKarriärsida+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Malmö Tandläkarcenter AB559012-2049 · Malmö | WordPressHubSpotTrustindex+11 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Rosbecker Dental AB559029-7254 · Hovås | molndalstandhalsa.se | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Tandcentralen Sverige AB556912-2806 · Kista | WordPressMuntraTrustindex+10 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Tandhälsovården i Gävle AB559267-0052 · Malmö | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Dentme Sverige AB559494-2764 · Stockholm | KlaviyoTradedoublerGoogle Ads+10 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Solna Dental AB556759-7587 · Solna | WordPressBrevoTrustindex+8 till | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Södertandläkarna AB556365-6577 · Stockholm | SquarespaceGoogle AdsGoogle Analytics+7 till | 20–49 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Karlatandläkarna AB556832-0245 · Stockholm | WordPressBrevoTrustindex+7 till | 20–49 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Tandläkarna Dellborg & Nordin AB556638-9879 · Delsbo | WordPressKarriärsidaOderland | 20–49 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Bene Tandvård AB556944-6452 · Stockholm | WordPressRecoLinkedIn Insight Tag+7 till | 20–49 anställda·Under 1 tkr | |
| Landalatandläkarna AB556649-7946 · Göteborg | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 20–49 anställda·Under 1 tkr | |
| Shihabi Dental AB559156-5485 · Helsingborg | WebflowGoogle AdsKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·Under 1 tkr |
Visar 25 av 613 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 86.230 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 86230, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Vad omfattar SNI-kod 86.230?
SNI-kod 86.230 heter Tandläkarverksamhet. Enligt SCB omfattar den bland annat: allmän eller specialisttandvård, t.ex. tandläkararbete, endodontisk tandvårdsverksamhet och barntandvård; oral patologi; tandreglering.
Hur många bolag med SNI-kod 86.230 har en webbplats?
613 svenska bolag med SNI-kod 86.230 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 86.230?
WordPress: 351 av 613 bolag i branschen (57 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (32 %) och Google Tag Manager (24 %).




















